www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Metal Mix/master


Guest Nasuke
 Share

Recommended Posts

O chestie mai ciudata de pus aici dar o pun oricum.

M-am apucat de mix/master pe metal si cum am nevoie de exercitiu ma gandeam ca as putea lucrez pe niste inregistrari de la voi. Gratuit bineinteles

Ca sa iasa bine ar fi de preferat sa imi trimiteti chitarile fara efect (Semnalul direct din interfata - asta daca aveti o interfata) dar sunt dispus sa lucrez cu orice aveti.

Asa ca nu ezitati si ne putem ajuta reciproc.

Link to comment
Share on other sites

Si eu tot reaper folosesc. Cu el m-am obisnuit in el am gasit niste smecherii :) Plus ca e mic

 

Dar haideti nu ezitati nu musca nimeni

Link to comment
Share on other sites

Guest CrazySound

Nu ma refer din punct de vedere al sunetului sau VST-urilor.

 

In Reaper am avut multe crashuri de sistem(aka blue screen) cand am exportat piesa in .wav. Cand am importat midiul de tobe , mi-a "mancat" vreo 2 masuri din track atunci cand se schimba time signature-ul in piesa.

Cubase pana acum mi se pare mult mai bine structurat si organizat. Inca nu am apucat sa lucrez mult cu el dar pana acum mi se pare mai ok.

Link to comment
Share on other sites

Reaper e ok de recording, probabil nu la fel de bun la midi si automatizari,dar chiar nu-i vorba de asta aici :))

 

Insa nici un daw nu are plugin-urile cu adevarat optimizate pt mastering. De-asta e cam greu sa echilibrezi ceva cu batzu' cand o poti face cu bata. Bata fiind ozone 5 advanced . E vst, banuiesc ca si pe reaper merg vst plugin-uri.

 

Ca exemplu multiband compressoru' din cubase are q point-uri strict digitale. Cum afecteaza sunetul..pai sunt separate compresoarele fix la frecventa pe care o dai..ideal ar fi sa sune clar, dar nu-i chiar asa, cand il pui cap la cap cu multiband compressorul din ozone, pe hybrid mode (ceva intre algoritm de analog si digital) cu aceleasi setari de threshold, attack, ratio, release se simte diferenta. Ozone mai are si un stereo imager bun, din experienta:nu-l combina cu reverb :))

 

Ma ofer si eu sa ajut cu mastering-ul daca e :)

Link to comment
Share on other sites

Mai am eu pana acolo. Eu sunt la inceput, am si eu cateva programe si am vazut cam ce fac si vreau sa exersez, sa aud si eu frecventele dar inregistrarile mele suna la fel ca deh, sunt ale mele si vroiam sa lucrez pe ale altor persoane sa inteleg mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Îmi scuz REAPER fanboy-ism-ul dinainte :D Acum să vedem punctele specifice:

1. De ce n-ar fi bun la MIDI? Ai routing nelimitat la semnale MIDI (între intrări și ieșiri hardware, channel sends și recieves și monitorizare), la fel cum ai și pentru audio. Are piano roll destul de flexibil (inclusiv drum maps) și vine cu diverse unelte: http://www.reaper.fm/aboutmidi.php

2. De ce n-ar fi bun la automatizări? Poți înregistra și reda automatizări folosind controllere externe, poți controla orice parametru al canalului (volum, pan, volum pre-FX, niveluri send-uri etc.) și orice parametru al oricărui efect VST de pe acel canal. Și ai diverse opțiuni pentru a afișare.

3. Vine cu o colecție foarte puternică de efecte VST: http://www.reaper.fm/reaplugs/ (evident suportă instalarea altor efecte VST, VSTi, DX, DXi, AU și ReWire) dar poate și mai interesantă e platforma JesuSonic, care include o grămadă de efecte (script-uri) instalate și o și mai mare grămadă ce le poți descărca. Și sunt editabile.

4. Interfața e extrem de configurabilă, atât folosind skin-uri și layout-uri pentru diversele module dar și mai granular, dacă vrei să te apuci de mutat butoane și meniuri, de schimbat legea de variație a VU-metrelor și faderelor ș.a.m.d.

Link to comment
Share on other sites

Reaper e ok de recording, probabil nu la fel de bun la midi si automatizari,dar chiar nu-i vorba de asta aici :))

 

Insa nici un daw nu are plugin-urile cu adevarat optimizate pt mastering. De-asta e cam greu sa echilibrezi ceva cu batzu' cand o poti face cu bata. Bata fiind ozone 5 advanced . E vst, banuiesc ca si pe reaper merg vst plugin-uri.

 

Ca exemplu multiband compressoru' din cubase are q point-uri strict digitale. Cum afecteaza sunetul..pai sunt separate compresoarele fix la frecventa pe care o dai..ideal ar fi sa sune clar, dar nu-i chiar asa, cand il pui cap la cap cu multiband compressorul din ozone, pe hybrid mode (ceva intre algoritm de analog si digital) cu aceleasi setari de threshold, attack, ratio, release se simte diferenta. Ozone mai are si un stereo imager bun, din experienta:nu-l combina cu reverb :))

 

Ma ofer si eu sa ajut cu mastering-ul daca e :)

 

Mai sa fie si eu care eram convins ca totu-i analogic in CUBASE ,am fost pacalit le trimit inapoi toate ce am de la Steinberg ,,, ..auzi tu sunt digitali ..asa ceva !

Am niste pedale analogice le voi monta in PC inca nu m-am hotarat sa montez intre HDD si RAM sau pe magistrala SUD cu ceva circuit "tristate " chopate" cu semnal sincronizat de la " FAN control" ,,,

 

A posta cineva link la " Waves" care au reduceri de preturi de genul de la 450 $ la 230$ ..Daca cumperi toate pachetele de soft-uri de studio /utilitare plus un PC ce duce asa ceva ai putea sa "masterizezi" cate ceva ..dar 2000-3000 $ si tot scule /soft digital si la nivel de amatori ...

Nu stiu de unde au crezut unii ca Waves da pe gratis un pachet de soft-uri ...era vorba ,dupa cum am vazut in pagina din link , numai de reduceri ...

Link to comment
Share on other sites

Vorbind de waves, si alte plugin-uri, nu ca vreau sa promovez pirateria prea mult, dar cand vreau neaparat un program il iau de pe torrente :)) Daca vreodata ajung milionar o sa am grija sa le cumpar :)) Asta zice orice muzician. Si ozone costa cat o dacie papuc: Ozone 5 Advanced (includes Insight): $999

Mai sunt si plugin-urile din komplete 8 de la native instruments, foarte bune synth-uri, fac treaba, dar la 1000 de euro =)) Aceeasi poveste.

 

Aa, uite ce zice tipul asta despre analog(nu algortimuri care simuleaza, lucreaza cu scule :))..) vs digital :

In rezumatul rezumatului: se bazeaza pe mediul digital pt ca e mai clar(mai bun pt percutie) si din cand in cand la unele melodii e mai bine analog.Banuiesc ca la melodiile care vrei sa le dai un ton mai vechi, e bun analog-ul. Dar sculele nu le mai piratezi si trec de 1000$ :P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.