www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reconditionare Chitara


danitwist
 Share

Recommended Posts

probabil un reghin, asa am aflat mai demult cred ca tot pe forumul acesta,

cu vreo 2 ani in urma i-am schimbat freturile, iar acu m-am gandit sa o si vopsesc

 

post-12922-0-64312400-1351462495_thumb.jpg post-12922-0-04355500-1351462527_thumb.jpgpost-12922-0-69191200-1351462613_thumb.jpg asa arata inainte sa incep ceva la ea

 

post-12922-0-81840800-1351463050_thumb.jpgpost-12922-0-34563200-1351463060_thumb.jpg apoi am inceput cu gatul chitarii, mai precis i-am schimbat freturile

 

post-12922-0-30633300-1351462706_thumb.jpgpost-12922-0-31669900-1351462728_thumb.jpgpost-12922-0-25907500-1351462751_thumb.jpgpost-12922-0-20776300-1351462788_thumb.jpg apoi am dat 2 gauri, am bagat 2 piulite gheara, si am prins chestia aia ce tine corzile, nu-mi placea deloc montura aia cu multe tije si prostii, arata urat, si o inceput sa si rugineasca, asa ca am facut frumos niste masuratori, un desen, si l-am dat la strung si mi-o facut altu asa cum am vrut eu

 

 

post-12922-0-30490900-1351462822_thumb.jpgpost-12922-0-46336100-1351462843_thumb.jpgpost-12922-0-54058800-1351462857_thumb.jpgpost-12922-0-04907800-1351462885_thumb.jpgpost-12922-0-52776500-1351462903_thumb.jpgpost-12922-0-13263200-1351462934_thumb.jpg iar restul dupa ce am vopsit-o, mai precis dupa ce am adus-o acasa,... n-am pozat cand am smirgluit-o si vopsit-o, ca n-am vopist-o acasa, ci la un atelier de vopsitorie auto, si nu m-am carat cu aparatu dupa mine...

 

 

 

partea electronica sper ca mai merge, inca n-am probat-o, am sa o probez cand am timp, iar cand am si mai mult timp poate ma ocup mai bine de electronica ei, deocamdata sunt cam prins cu scoala....poate si-un mic amlificator pentru ea...dar toate astea necesita timp de care nu prea dispun deocamdata

Edited by danitwist
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

intradevar, n-am batut tastele cu direct cu ciocanu, ci am facut din fibra de sticla, o chestie, dupa raza tastei, si le-am batut asa cu ala...

 

pai nu trebuia sa dau cu lac? la un moment dat ma gandeam sa matuiesc lacu...sa nu se mai murdareasca deaia am dat cu lac...:-?? si poate am sa-l matuiesc cu smirglu fin fin;)

Link to comment
Share on other sites

Doar fretboard-ul de maple se da cu lac.

Solutia aleasa de tine pentru cordar nu este cea mai fericita deoarece intre topul curbat al chitarei si corpul acesteia este loc gol in zona respectiva. Vezi topicul meu cu "Modificare Reghin Solo", este acelasi model de chitara.

 

atunci am sa-i dau sa-mi faca la strung un fel de bucse...ca am dat gaurile mai mari anumit pt asta, dar inca nu mi le-a facut,...ca ma gandeam eu ca nu-i prea indicat sa pun cordaru asa direct...sapt asta probabil am sa pun alea daca mi le face...

 

alte observatii?

Edited by danitwist
Link to comment
Share on other sites

Daca e gol si tu strangi cu suruburile alea ce se intampla?

In mod normal, un corp de Les Paul, a carei copie se doreste aceasta chitara, are corpul din mahon cu o bucata de artar lipita deasupra care este apoi frezata pentru a obtine forma aceea arcuita. deci intre cele doua bucati de lemn nu exista spatiu.

Din considerente economice, chitara asta are corpul din tei iar deasupra este lipita o bucata de placaj de fag presat in forma respectiva. Astfel, acesta este lipit de corp doar pe margini iar in zona bridge-ului este o bucata de lemn care umple spatiul dintre placaj si corp deoarece placajul singur nu ar suporta fortele la care este supus bridge-ul.

Link to comment
Share on other sites

Ar putea crapa top-ul. Eu as da jos top-ul ala si as face unul din lemn solid in locul lui.

 

nu zici tu rau cu datu jos, dar asta nu se poate, din pacate stau la bloc, nu dispun de un atelier de lucru, sau mai bine zis un spatiu de lucru, dar nu asta-i cea mai mare problema, ci timpul, mai toata ziua sunt plecat la scoala...imi mananca zilele scoala asta:)) dar nu mai am asa mult;) mai 2 ani doar cu tot cu asta 3 :D

Link to comment
Share on other sites

Daca e gol si tu strangi cu suruburile alea ce se intampla?

In mod normal, un corp de Les Paul, a carei copie se doreste aceasta chitara, are corpul din mahon cu o bucata de artar lipita deasupra care este apoi frezata pentru a obtine forma aceea arcuita. deci intre cele doua bucati de lemn nu exista spatiu.

Din considerente economice, chitara asta are corpul din tei iar deasupra este lipita o bucata de placaj de fag presat in forma respectiva. Astfel, acesta este lipit de corp doar pe margini iar in zona bridge-ului este o bucata de lemn care umple spatiul dintre placaj si corp deoarece placajul singur nu ar suporta fortele la care este supus bridge-ul.

 

asta am observat si eu, dar cordaru nu-i strans tare cu suruburi, pt ca si asa au intrat putin cam greu, ca nu dispun de scule profesionale, si am lucrat asa cu ce am avut pe acasa...si nu au iesit gaurile chiar perfecte pt piulitele alea gheara, deci suruburile au intrat putin fortat, si nu o trebuit sa strang tare cordaru...dar totusi am sa-i dau sa-mi faca bucsele alea, si le bag in gaura pana la partea solida a corpului;)

 

eh...daca ai timp si rabdare faci orice, pana si curbura aia...o iei la smirglu daca tot vrei s-o faci, si o faci pana la urma...dar timp...nu este timp:)))

Link to comment
Share on other sites

In loc de bridge-u ala iti iei un tune o matic dupa cum zicea si eugen si il pui pe o bucata de lemn tare care sa aiba pe suprafata de contact cu chitara aceeasi curbura ca si top-ul chitarii.

http://www.stewmac.com/shop/Bridges,_tailpieces/Archtop_guitar_bridges/Tune-o-matic_Bridge_For_Archtop_Guitar.html ceva asemanator

Edited by guitar whisper
Link to comment
Share on other sites

oameni buni, pana la ora actuala am investit in toata afacerea asta cu econditionarea chitarei, 2 piulite gheara ~ 1 leu amandoua,

2 potentiometre ~ 6 lei amandoua defapt nici nu-mi mai amintesc daca le-am cumparat sau le aveam pe acasa, 1 mufa ~ 1 leu si cam atat

 

sa tragem linie, vreo 10 lei, fara corzi, cheitele nu le-am cumparat... ;)

 

deci in concluzie, nu vreau sa investesc multi bani in ea, pt ca nu am, si pt ca nu cant atat de mult la ea incat sa se merite...

am facut mai mult din pasiune

Edited by danitwist
Link to comment
Share on other sites

intonatie, simplu spus, inseamna ca chitara sa nu falseze. Fiind un instrument cu fret-uri, notele sunt fixe, asa ca este foarte important ca lungimea corzilor sa fie cea corecta.

Cel mai simplu se verifica prin compararea sunetelor corzii apasate la fret-ul 12 si cu flageoletul corespunzator aceluiasi fret. Acestea trebuie sa fie identice. Daca difera se ajusteaza corespunzator din tun-o-matic, adica se lungeste sau se scurteaza coarda astfel ca sunetele sa fie indentice ca inaltime.

Tu ai bridge fix, nu ai cum sa reglezi nimic.

Link to comment
Share on other sites

il fac eu iara daca-l modific:-j probabil am sa dau iara corzile jos, sa bag bucsele alea cand mi le face, si probabil am sa mai lucrez la electronica, cand am timp sa ma ocup de ea...avand in vedere ca sunt electronist in devenire as putea sa-mi dedic ceva timp studierii dozelor

 

off topic:

mi-am facut o doza pt chitara acustica, dar pe principiu de doza pt electrica.. are vreo 500 de ohmi numa...nu am avut sarma mai subtire ca sa bag mai multa, si daca tot am bobinat-o, am zis sa vad daca merge...am pus niste magneti de hard-disk, si spre surprinderea mea. si nu doar a mea:)) suna bine

Edited by danitwist
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.