www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Recomandare Doze


andreyush01
 Share

Recommended Posts

Nu pentru ca vand eu dozele, dar le tot recomanda toata lumea, asa ca uita-te si la anunturile astea:

 

http://forums.rgc.ro...__fromsearch__1 sunt dozele care au lansat metalul la inceputul anilor '80 si au ramas si azi o referinta ca ton

 

http://forums.rgc.ro...__fromsearch__1 un set extrem de versatil, potrivite pentru cam toate genurile de muzica

 

Pfoai daca vindeai la bucata super distortion iti cumparam doza de bridge

 

Scoti dozele, le pui intr-o cutie de carton, le trimiti la Iasi impreuna cu o descrire clara a tonului pe care vrei sa-l obtii si astepti. Bafta!

 

Gratis ? :w00t:

Imi poti detalia despre ce este vorba?:)

Link to comment
Share on other sites

sa le faci cu ceara..nush exact cum se numea..

Nu sunt deja potted dozele? Dacă nu, asta ar fi soluţia.

 

 

Bine, dacă nu le vrea 57, că el a întrebat.

Sincer eu speculam doar oferta, nu mi-ar strica nişte doze ieftine dar nu pot spune că am nevoie de ele. Ia-le tu dacă le vinde şi vă înţelgeţi.

 

 

Gratis ? :w00t:

Nu gratis dar nici la preţul unei doze aftermarket. Dar ar fi nevoie şi de chitară şi prezenţa ta, că ne-am lămurit cum stăm cu descrierea tonului.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Salutare...

Am un Epiphone Sg Special :banana5: ...si am niste doze foarte foarte nasoale...

As vrea sa cumpar niste doze....dar nu prea stiu de care...nu ma pricep

Eu cant metale si rock....

Am auzit ca DiMarzio D-Activator sunt bune....dar in rest nu prea le am...

 

As dori niste sfaturi

Multumesc :D

 

".... dar nu prea stiu de care...nu ma pricep..."

 

 

Pai in cazul asta de unde stii ca ai doze nasoale si ca nu sunt cele mai bune ?

 

Care ar fi LOGICA ?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Salutare... Am un Epiphone Sg Special :banana5: ...si am niste doze foarte foarte nasoale... As vrea sa cumpar niste doze....dar nu prea stiu de care...nu ma pricep Eu cant metale si rock.... Am auzit ca DiMarzio D-Activator sunt bune....dar in rest nu prea le am... As dori niste sfaturi Multumesc :D

 

".... dar nu prea stiu de care...nu ma pricep..."

 

Pai in cazul asta :

de unde stii ca ai doze nasoale si ca nu le ai pe cele mai bune ?

Care ar fi LOGICA ?

 

Sau ai cantat cu Ozzy care ti-a spus :" Hey man ...data viitoare sa nu te mai prind cu dozele acestea nasoale !!! ca te dau pe mana lui Zakk"

 

Eu te sfatuiesc sa dai banii pe orice altceva , sa zicem floricele sau bere ce sa consumi intre timp ce studiezi/analizezi si i-ti mai revizuesti logica ...

 

chitara dry.mp3 ai ton mai nasol decat asta ?

 

Mixdown procesat .mp3 asa suna intr-o proba de procesat /mixat

 

(Teste inregistrate ieri ,cu chitara cam falsa /corzi vechi si cantat aiurea la repezeala doar ptr ca sa am un track clean pe ce sa experimentez deoarece am tot tras direct scu efect si nu-mi place nici o versiune ..asa ca incerc asa apoi cand gasesc eefectele cant direct cui setarea respectiva .....sau i-mi inlocuiesc dozele ...hehe)

 

Nu cred ca dozele tale de la o chitara Epi Special chiar dozele nu sunt macar normale daca nu speciale.

 

 

Am mai vazut o faza epocala

 

" dozele stock NU FAC FATA !!"

 

Nu urca la deal ...heheheh ..demential ..

 

(Dar poate e ceva pe aici ...aia au doze ce fac fata la pana la sase Marshall double stack poate ale noastre nu fac fata numai la un singur Marshall mai micut ????? poate unele doze nu fac fata numai la un "cub"micut de 5-10W ..aici o fi buba ??)

 

 

Este o singura cale sa-ti faci un ton ..inveti sa canti la chitara !!!

 

 

 

Ia posteaza ceva metale cantate de tine ,chiar si pe clean cu dozele nasoale ,.

..sa vedem daca poti canta metale ..poate ai nevoie de ton de blues sau POP sau jazz

..se mai schimba cu timpul pana i-si gasesc calea , genul muzical apoi stilul..

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

".... dar nu prea stiu de care...nu ma pricep..."

 

Pai in cazul asta :

de unde stii ca ai doze nasoale si ca nu le ai pe cele mai bune ?

Care ar fi LOGICA ?

 

Sau ai cantat cu Ozzy care ti-a spus :" Hey man ...data viitoare sa nu te mai prind cu dozele acestea nasoale !!! ca te dau pe mana lui Zakk"

 

Eu te sfatuiesc sa dai banii pe orice altceva , sa zicem floricele sau bere ce sa consumi intre timp ce studiezi/analizezi si i-ti mai revizuesti logica ...

 

chitara dry.mp3 ai ton mai nasol decat asta ?

 

Mixdown procesat .mp3 asa suna intr-o proba de procesat /mixat

 

(Teste inregistrate ieri ,cu chitara cam falsa /corzi vechi si cantat aiurea la repezeala doar ptr ca sa am un track clean pe ce sa experimentez deoarece am tot tras direct scu efect si nu-mi place nici o versiune ..asa ca incerc asa apoi cand gasesc eefectele cant direct cui setarea respectiva .....sau i-mi inlocuiesc dozele ...hehe)

 

Nu cred ca dozele tale de la o chitara Epi Special chiar dozele nu sunt macar normale daca nu speciale.

 

 

Am mai vazut o faza epocala

 

" dozele stock NU FAC FATA !!"

 

Nu urca la deal ...heheheh ..demential ..

 

(Dar poate e ceva pe aici ...aia au doze ce fac fata la pana la sase Marshall double stack poate ale noastre nu fac fata numai la un singur Marshall mai micut ????? poate unele doze nu fac fata numai la un "cub"micut de 5-10W ..aici o fi buba ??)

 

 

Este o singura cale sa-ti faci un ton ..inveti sa canti la chitara !!!

 

 

 

Ia posteaza ceva metale cantate de tine ,chiar si pe clean cu dozele nasoale ,.

..sa vedem daca poti canta metale ..poate ai nevoie de ton de blues sau POP sau jazz

..se mai schimba cu timpul pana i-si gasesc calea , genul muzical apoi stilul..

 

M-a bufnit rasul maxim cand am ascultat rezultatul final. Foarte tare. :respect:

 

Si eu am observat ca cel mai mare impediment catre un ton bun este chiar mana ta. Exerseaza si exerseaza si ia-o usor. Pentru metal este foarte important sa stii sa mutezi. O singura coarda care nu e mutata calumea poate sa adauge "artificii" si sa ti se para ca sunt dozele de vina :)).

 

S-ar putea sa nu fie potted dozele, cine stie. Asta ar putea fi cauza microfoniei. Poate e mai ieftin sa vezi daca asta e problema? :)

Edited by Riccardo
Link to comment
Share on other sites

Blackthorn doza merge excelent...am avut o mica problema cu suruburile...a trebuit sa maresc filetul cu un tarod dar nu a fost nimic :)...

Se aude foarte bine...cu oo si puternic...este exact ceea ce cautam ...multumesc :D

As vrea sa se inchida topicul acesta...s-a cam intrecut limita de ego si maestrii

Multumesc!

Edited by andreyush01
Link to comment
Share on other sites

Acea "microfonie" vine din "gain" prea mare la o statie "de putere mica" .

 

Sunetul este prea fara forta in anumite locatii , dai "gain" mai mare ....rezultatul poate fi sensibilitate /amplificare mare dar puterea nu creste semnificativ ...asa ca mai dai |"gain" ...si reglezi cu multe inalte ca sa auzi forta sunetului ..=> rezultatul este oscilatie de feedback ..

 

Cu doze izolate fonic cu ceara acest fenomen se reduce substantial..

 

Cu amplif de putere suficienta nici dozele "stock" fara ceara in mod normal nu "fluiera" ..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.