www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Gibson vs Gibson


Guest dash
 Share

Recommended Posts

ah...special :) ...credeam ca compara lp studio cu sg standard...

decat un sg de baza, ca sa zic asa si un lp studio as alege lp'ul :)

Edited by tudor.
Link to comment
Share on other sites

Esti si tu un chitarist din ala bengos ?

NU MAI ABERATI

nu conteaza cine cat de bengos este,eu nu sunt un chitarist bengos ,dar stiu mai multe despre Gibson ca tot forumu asta.E bine asa?Voi astia mari critici de cine cum canta,cantati jumate din cat canta Valter la varsta voastra?sau sunteti convinsi ca sunteti muult mai buni,nu?Iar intrebarea a fost ce model de Gibson ati alege,nu DACA ati alege Gibson.

ONTOPIC:ambele sunt chitare din esalonul 2 al modelului respectiv,cu mentiunea ca la LP studio finisajele sunt de aceeasi calitate ca la LP Standard sau LP Classic,iar SG-ul este mai slab la finisaje,cam ca LP Vixen.Un executiv de la Gibson mi-a atras atentia ca LP studio nu mai este fratele vitreg al lui LP standard,ci este un model de sine statator,caruia i se da aceeasi atentie ca modelelor mai scumpe,dovada si faptul ca de atunci are si case inclus in pret,ceea ce SG special nu are.O alternativa excelenta din punct de vedere calitativ ar fi Epiphone Elitist Les Paul Standard,care este foarte asemanator la calitate cu Gibson,si are finisaje excelente,asta daca nu te deranjeaza lipsa emblemei Gibson si a cuvintelor"made in USA"

Link to comment
Share on other sites

hmmm...interesant. cum e epiphone-ul lp elitist comparativ cu lp ultra? pusesem ochii pe un epihone ultra, de asta intreb

Edited by _Theo_
Link to comment
Share on other sites

Lemnul folosit...

Nici macar

diferenta este lipsa bindingului,adica a dungii de plastic care da conturul chitarii,si e destul de greu de pus,si ridica costurile.lemnul este tot mahon masiv pentru corp si gat si artar pentru topul chitarii

@need weed:Ultra este un model chambered,adica cu gauri in corp pentru a o face mai usoara,ba mai mult ,are o taietura pentru burta(ceea ce mie mi-ar conveni foarte mult :) ),deci masa mahonului este mult redusa,drept pentru care nu mai are sunetul tipic de les paul,seamana cel mai mult la sunet,dupa parerea mea cu BB King Lucille,adica mai mult ca un semiacustic,mai ales cu distors lipseste C@#$ul si atacul.Probabil pentru pop,unde e nevoie de un ton mai "light",dar totusi mai cald decat al unui strat o fi bun.La Rock sau Metal.io zic ca nu se preteaza.

Link to comment
Share on other sites

am inteles. etilist costa cam mult...dupa cum mi-am facut calculele, nu o sa-mi ajunga. in zona de pret $500-700 maxim $800 ce model epiphone ai recomanda?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.