www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Magazine Offline si Online


Guest Grey-Fox
 Share

Recommended Posts

Guest Grey-Fox

Thread unde sa scrie lumea de adresele exacte(online si offline) a magazinelor de instrumente din Bucuresti/Romania.

Eu trebuie sa stiu si in principal de magazinul rapsodia... unde este? poate sa imi spuna cineva adresa exacta si cu ce ajung acolo din eroilor?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Eu stiu numai Muzica unde este, dar nu cred ca mai trebuie indicatii, intrebi de Muzica si te trimite lumea acolo ;)

 

Mai era un magazin de care vorbeati voi pe CG parca, unde aduceau Stagguri sau ceva de genul, nu ca as vrea un Stagg dar unde e magazinul ala ? Sa dau si eu un ochean cand mai trec prin Bucale.

Link to comment
Share on other sites

Asa... magazinul Rapsodia este la Piata Alba Iulia, langa terasa Trafic (intrebati de terasa si acolo e si magazinul, in spatele ei) - o sa incerc sa atasez o poza cu harta.

 

La Muzica (care e pe Calea Victoriei, intre Sala Palatului si Palatul Telefoanelor) sunt ceva mai multe magazine:

* Parter si etaj: Senia - care sunt dealeri Behringer, dar aduc la comanda cam orice aparat ep care l-ati vrea la preturi in general bune.

* Etaj: M.C. Musical Instruments - care sunt dealeri Stagg, dar niste infecti. Am avut experiente mai neplacute cu astia precum si cu firma Stagg in general (un suport de cinel marca Stagg s-a rupt de la transport - metalul era asa poros, ca ai fi zis ca e burete, m-au tinut sa astept o luna dupa amplificatorul care era disponibil intr-o saptamana, si pe care-l si platisem, cand m-am dus cu respectivul amplificator la reparat, m-au mai tinut o luna ca sa schimbe un amarat de optocuplor). Ce vreau sa spun in primul rand e sa aveti grija daca v-a intrat in cap sa cumparati de la astia - produsele Stagg or arata bine (suportul de cinel parea foarte rezistent), dar sunt facute cam cu picioarele.

* Etaj: Cristi Zapada - solistul vocal/chitaristul de la Metrock, un rocker mare, in varsta si cu pleata. Tipul cica este dealer Zoom si primeste cam orice in consignatie. E ok, dar sa va asteptati la un adaos bun din aprtea lui.

* Etaj: Dealerii Proel - niste tipi/tipe de treaba - am luat tone de pene si corzi de la ei, asa ca ne cunoastem. Au niste chitare clasice frumoase si cam orice produs Proel/Die Hard/Roytek/Tamburo. Am mai luat si niste cinele de la ei - la cat au costat, suna mai mult decat ok (prin comparatie, Stagg-urile cu care-a venit setul de tobe s-au indoit in ultimul hal).

* Parter: Pro Guitar - 'dealerii' Fender/Jackson/Squier/Fernandez/Charvel/Gretsch si Digitech in Romania. Baietii baga un asemenea adaos ca ajung toate sa coste mai mult decat la Senia. Oricum, merita sa va uitati sa vedeti ce scule au. Evetual or merita daca vreti sa va faceti un Jackson custom shop, stiu eu? :)

* Subsol: Niste tipi dubiosi - astia vand niste chitare made in Russia probabil, cu forme excentreice si preturi incredibil de mici. N-am mers decat o data pe la ei. Oricum, poate merita explorati.

 

Un alt binecunoscut este Mosu' (si magazinul lui Pro Musica) care isi are barlogul in spatele Grand Plaza-lui de la Romana - practic mergeti pe straduta care se infunda dintre hotel si Asociatia Academica Romana sau cum i-o zice la cladirea aia cu gard mare de fier oarecum vis-a-vis de spitalul de oftalmologie. In capatul strazii, la dreapta sa afla intrarea intr-o curte unde or sa va dirieze niste semne spre Mosu'. Nu recomandam decat daca vreti sa va luati teapa sau cautati niste piese de chitara.

 

Cam asta ar fi - nu cred ca am fost 100% corect in indicatii, asa ca astept completari :)

Link to comment
Share on other sites

wow cearny da ai avut rabdare sa scrii :). ar mai fi cateva dar la care nu am fost, stiu doar de pe net :

ar mai fi magazinul yamaha care este situat pe Calea Victoriei, 48-50, Sector 1, Bucuresti, dar nu am fost so nu stiu mai nika.

si magazinul (nu stiu daca asa ii si zice) Guitarissimo situat pe Str. M. Eminescu 139, sect. 2, pe asta l-am descoperit azi, d fapt am descoperit adresa de net. par destul de serios, poate merita vazuti anyway pt yamaha siteu e www.yamahamusic.ro si pt guitarissimo este www.guitarissimo.ro

le-am dat un mail la guitarissimo, sunt curios daca imi raspund si mai ales cand. :) ei cine mai stie magazine, sa zica :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Cine-s muziker?

 

Btw, tot ce iei de-afara ... tre' sa aduni 40% taxe vamale si TVA daca nu e fabricat in E.U. si doar 19% T.V.A. daca e fabricat in E.U.

 

Partea buna e ca scazi T.V.A.-ul lor daca cumperi de-afara (ei in general prezinta pretul cu tot cu TVA - in Germania de ex e 16%).

 

Musikhaus Thoman si Musik Produktiv trimit si la noi.

 

In plus daca vrei sa iei de la Thomann, ar fi o idee sa incerci si la Senia (la parter la Muzica, aia cu multe Behringer-uri) sa-i intrebi daca nu pot sa-ti aduca ei la un pret cat de cat bun (adica un pic mai mult ca direct de-afara dar mai mic ca direct de-afara + 40% taxe).

 

Hope this helped.

 

PS: In legatura cu Avatar-ul - pe moment trebuie sa-l pui tu undeva pe Internet si sa bagi adresa la care l-ai bagat in campul respectiv din profilul tau.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest n00binstein

www.barock.ro util daca vrei copii de fender , ibanez, sau (destul de important) pene, corzi, curele de chitara. Sunt din Oradea parca, dar shippingul e exceptional, in 3 zile pachetul ajunge.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 2 weeks later...
Magazine din Timişoara nu ştie nimeni?

 

Adi

 

Magazinul MuziK sau asa ceva.. proaspat deschis, excelent.. pot sa aduca baietii de toate la preturi ok. Aduc din Austria. tel: 0256-494590. E in Piata Maria .. nu mai stiu adresa exacta.. e in zona, aproape. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Agnos

OK, merçi!

 

(Cu jamu' nu shtiu... ca mi-e foarte incomod sa conectez toate alea de fiecare data când ash avea chef sa cânt, asha ca mi-am pierdut tot antrenamentu' de când mi-am luat electrica...)

 

 

Adi

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest gabrielf

Salve!

 

proaspat intrat posesor al unor informatii ce pot folosi celor interesati...

Am discutat cu cineva din bransa si am inteles ca cei de la Senia au o pozitie privilegiata in a aduce produse ce se regasesc la cei de la www.thomann.de.., avand ceva posibilitati in a pastra preturile la un nivel respectabil avand in vedere taxele si transportul produselor.

Asa ca.., ma gandesc ca daca i-am presa sa fie prompti in a livra marfurile ce nu le au in stoc am putea beneficia si noi de scule ce le ravnim si nu le gasim pe la noi ..

Pentru cei tentati sa creada ca incerc nusce' chestii.., sa stie ca se inseala..

Am niste pretini cu scule ce tot imi cer in formatii despre piata asta de scule.., si tot imi cereau sa aflu cate ceva despre fiecare din piata si mi-am spus ca asa ar putea beneficia toti de aceleasi informatii.

Cam atat..

Link to comment
Share on other sites

ziceti ca la cele din europa se adauga inca 19% taxe....(spre exemplu iau de la musik produktiv)....e o mare diferenta intre music123.com si musik productiv si aici ma refer la preturi..spre exemplu un bc rich warlock pe care mi s-a casunat mie de cateva zile dar sper sa imi treaca e doar 150 $..de dolari....pe cand la music productiv e 300 de euro.....asa ca 40% sau 19 tot cam pe acolo aduc pentru mine.....

 

eu zic ca cel mai bine e sa gsesti un dealer in romania care sa iti aduca aceeasi chitara la un pret destul de apropiat de cel din afara.....spre exemplu senia

Link to comment
Share on other sites

probabil felix are dreptate....eu personal nu am luat de la firma asta...dar stiu cateva persoane care au facut-o si nu s-au plans

 

am o nelamurire la thomann.....sunt 16% sunt totalul de taxe....spre exemplu daca iau chitara de 150 de euro...tot ce mai adaug la pret este 16 %....sau cand vine in tara mai platesc si la vama :)

Link to comment
Share on other sites

Daca pe site pretul chitarii include TVA-ul lor, atunci il scazi in cazul in care cumperi chitara si ei ti-o trimit prin posta. Insa vei fi nevoit sa platesti in plus transportul (40 euro la thomman indiferent de produs), TVA-ul romanesc si taxele vamale. Pe scurt, vei plati in plus cam cel putin 100 euro.

Link to comment
Share on other sites

Guest gabrielf

sincer.., nu, dar din ce experiente am avut eu cu ei .., nu am regasit nemultumirile tale..

pe de alta parte.., as vrea sa iti spun ca situatii similare am suferit si in vest.., stai calm.., nu as vrea sa idealizezi situatia serviciilor din vest.., belive me...

am fost si eu la Thomann si am stat o zi intreaga sa imi livreze cateva cacatisuri.., asa ca.., mai sunt si situatii in care faci comezi.., iti spun ca au in stoc.., apoi nu mai au si "aduc de la un alt depozit" /care de altfel este un alt magazin/furnizor.., dupa ore bune de asteptare..

ca sa nu mai spun ca se poate sa faci comanda la un anumit produs si sa ti se dea ok-ul cum ca este disponibil in stoc si apoi sa iti livreze doar ce au vrut/avut in stoc la momentul livrarii, oprindu-ti contravaloarea produsului ce nu l-au avut ca avans pentru o viitoare comanda..

asa ca bajeti.., nu va mai plangeti ce lucruri ce nu au fost inventate, zamislite sau patentate la noi.

in viziunea mea toti cei ce vand "scule" pe piata au un potential de profesionalism imbinat cu momente de rateuri in genul celor intamplate tie...

daca am fi avut o perioada mai mare de analiza am fi constatat ca situatii similare se regasesc si in multinationalele prezente pe la noi.., asa ca.., alta Marie cu alta palarie.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.