www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Solicit Ajutor


Guest Proteus
 Share

Recommended Posts

Guest Proteus

Buna ziua! Sunt incepator in tainele chitarii, cant de aproximativ 2 luni. Am cantat 3-4 ore pe zi, fara pauza. Ma descurc f bine la progresia de acorduri, ritm, stiu notele pe griff etc. Mentionez ca detin o chitara clasica Tenson ( corzi de nailon). E loiala , dar simt ca deja este putin depasita in materie de sound din moment ce am progresat destul de multicel , zic eu.

Prin urmare, vreau sa achizitionez o noua chitara ( acustica) . Detin o suma de 500-550 ron ( maxim 600). Dupa lungi cautari si in urma sfaturilor ( tot a unor chitaristi amatori), am ajuns la 2 chitari: Fender CD 60 si Yamaha F310, ambele invartindu-se in jur de 550 ron.

Doresc sa stiu pe care o pot alege si de ce respectiva. Sunt deschis oricaror sfaturi , idei. Daca sunt alte chitari bune in intervalul de pret 500-550 sunt bucuros sa le aflu.

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Guest Proteus

Multumesc pentru sfaturi. As fi recunoscator daca mi-ar putea da cineva argumente pro si contra de ce takamine g320 si nu fender cd 60 sau yamaha.

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua! Sunt incepator in tainele chitarii, cant de aproximativ 2 luni. Am cantat 3-4 ore pe zi, fara pauza. Ma descurc f bine la progresia de acorduri, ritm, stiu notele pe griff etc. Mentionez ca detin o chitara clasica Tenson ( corzi de nailon). E loiala , dar simt ca deja este putin depasita in materie de sound din moment ce am progresat destul de multicel , zic eu.

Prin urmare, vreau sa achizitionez o noua chitara ( acustica) . Detin o suma de 500-550 ron ( maxim 600). Dupa lungi cautari si in urma sfaturilor ( tot a unor chitaristi amatori), am ajuns la 2 chitari: Fender CD 60 si Yamaha F310, ambele invartindu-se in jur de 550 ron.

Doresc sa stiu pe care o pot alege si de ce respectiva. Sunt deschis oricaror sfaturi , idei. Daca sunt alte chitari bune in intervalul de pret 500-550 sunt bucuros sa le aflu.

Multumesc anticipat!

 

Salut Proteus!

 

Canti de 2 luni si ai progresat un pic. Vad ca esti din Bucuresti. Nu ai timp sa mergi prin Guitar Shop sau in zona Muzica? Acolo o sa gaseste cele mai multe magazine (zona Muzica, in spatele parcului Cismigiu), si eu zic ca ar fi pacat sa pierzi oportunitatea de a testa mai multe chitare pana gasesti ceva care sa iti placa si sa ti se potriveasca. De asemenea, s-a deschis nu de mult timp un magazin de instrumente pe Panduri. Ca puncte de reper Carrefour, Razoare (unde e dita santieru acuma) si Academia Militara.

 

Nu exista satisfactie mai mare decat sa iei mai multe chitare la mana si sa o cumperi pe cea care iti place cel mai mult. Ca un sfat prietenesc, in general ce e mai scump e mai bun, dar nu mereu! De asemenea, daca ai nevoie de ajutor, sambata asta o sa am un drum in Senia, pot veni cu tine sa te ajut sa alegi cel mai bun instrument. Lasa-mi un mesaj daca vrei :)

 

Succes si sper sa gasesti exact ce cauti :)

Link to comment
Share on other sites

Guest alexp2012

E o chitara foarte tare, isi merita banii. Si eu eram in situatia ta, nu stiam ce sa aleg intre Fender CD-60 si Takamine G320 dar pana la urma m-am ales cu o Taka! :D Nu regret, se aude foarte misto si are o actiune decenta.

 

Ar trebui sa iei in considerare si diferenta de pret.. Un pack Fender CD-60 costa cam 580 in timp ce doar chitara Takamine costa 650. Se zice ca o chitara acustica cu cat e mai scumpa cu atat e mai buna :D

 

Nu strica sa cauti prin forumuri.. inainte sa ma hotarasc am cautat prin toate threadurile posibile despre Takamine. Eram la fel de incapatanat sa imi iau Fender-ul. Thank God I didn't, Taka's the best! :wee:

Link to comment
Share on other sites

Se zice ca o chitara acustica cu cat e mai scumpa cu atat e mai buna - nu neaparat, aceasta afirmatie este falsa.

 

In pretul asta nu prea ai ce alege , vorbim de 2-3 modele sau un eventual vintage second ( am vazut si chitari din lemn solid pe la suma de 700-750 ron).

 

Ma repet < sau varianta a 2a alege 2-3 modele dute probeaza-le si cumpara > - de exemplu daca eu deschideam un topic la inceput cand mi-am cumparat chitara si cineva imi recomanda sa zicem vintage v100 sau un epiphone les paul pentru ca bugetul meu era de 1000-1400 ron faceam cea mai mare prostie daca as fi cumparat asa ceva, din simplu fapt ca ma simt foarte incomod cu o chitara de forma asta, tocmai de aceea ar trebui sa probezi ceva inainte sa cumperi.

 

Si povestea mea a fost ca mi-am si luat un epiphone les paul standard pe care l-am si vandut dupa nici 2 luni din cauza formei corpului , era incomod ,repet pt mine.

Edited by Jig
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cand mi-am cumparat chitara prima data mi-a dat sa aleg... Aveam 3 optiuni :

 

Una scumpa dar importata exportata dracu stie ce s-a mai intamplat cu ea pana a ajuns in magazin

Una ieftina dar era Hora Reghin , deci romnaeasca

Una care nu era nici scumpa dar nici ieftina...

 

Va zic eu , Hora Reghin a fost cea mai buna si cea mai ieftina... Cam 300 ron diferenta... Si l-am intrebat pe nenea ala ca de ce e asa scumpa chitara cealalta care nu e foarte buna ? Si a zis ca a costat mult transportul , taxele si eu stiu mai ce..

 

Pan' la urma mi-am luat Hora Reghin SM-50 si pot sa zic ca a fost o chitara minunata..

 

Deci mai scump nu inseamna neaparat mai bun ... Da , in principiu asa e dar tre sa ai grija ;)

Edited by Sympthom
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Salutare, asa cum ti s-a mai spus pe aici, multa lume recomanda Takamine GS-320. Eu m-am luat dupa lumea de aici acum 3 ani cand mi-am cumparat aceasta chitara si nu am facut rau. Atat cat ma pricep eu sa cant la chitara, adica atat cat mi-am propus eu sa cant suna super. Zic ca atat cat mi-am propus fiindca genurile mele sunt folk/pop/munte-distractie. Nu se dezacordeaza repede, are actionul ok, samd. Deci parerea mea si acuma este ca este un best buy sau bargain buy si acuma cand au facut-o 600 lei, eu am dat pe ea 500, era cu reducere de la 550.

 

a, si am uitat dezavatajul, nu are cutaway, nu stiu daca celelate recenzate de tine au, dar asta nu are. Si importatorul direct e mc musical, deci pretul cel mai mic ar fi la ei. Unde ii stiu eu in Bucuresti, sunt la metrou Universitate - iesire pasaj Intercontinental, pe strada Ion Campineanu, 50m.

Link to comment
Share on other sites

Ca si constructie nu prea ai ce sa reprosezi unui Takamine. La Fender tastele zgarie un pic, dar nu deranjant. Vezi ca mai gasesti si un Epiphone la vreo 395 de lei la Guitar Shop, mai slabut decat Fender, dar peste Squier-ul de 350.

Da o fuga si pe la Senia pentru a proba Cort (aveau o electro-acustica la 571 lei, foarte bine facuta si reglata brici).

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.