www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutor


Guest MariusDK
 Share

Recommended Posts

Guest MariusDK

De vreo 4 luni am amplificator pentru chitara si am invatat Smells like teen spirit,Holiday.....

Care stiti vreun film motivational pentru chitara si ceva melodi(postati si niste tab-uri) cam ca cele doua de mai sus care sa ma ajute sa mai avansez va rog postati aici.

 

Cu respect Mariusdk.

Link to comment
Share on other sites

Film motivational?...

 

Pai, eu zic ca motivatia ar trebui sa vina din interior, sa-ti doresti tu sa canti la chitara, nicidecum din exterior... cel putin asa gandesc eu... nu vad cu ce te-ar motiva un film sa canti la chitara...

 

Melodii pentru chitara...

 

Pai, aici depinde si de ce-ti doresti tu sa canti. Daca nu-ti place o piesa, normal ca n-o sa te tenteze sa o canti, n-o sa ai nicio chemare. Gandeste-te la ce ti-ar placea tie sa inveti sa canti, fa-ti o lista cu piesele pe care doresti sa le interpretezi, si da-i un search pe Google dupa tab... ultimateguitar.com e numai unul din site-urile unde poti gasi tot ce vrei si ce nu vrei in materie de tabulaturi... vezi ca unele piese au mai multe variante de tab, unele au un grad de dificultate mai mic, pentru incepatori.

 

EDIT: In plus, nu stiu daca "avansatul la chitara" se poate masura in numarul de piese pe care stii sa le interpretezi... invata eventual niste acorduri, niste note, ceva (exista cursuri de chitara foarte bune pe internet, care te invata sistematic ce si cum - vezi justinguitar pe YouTube, sau cursul de chitara al lui Steve Krentz, de exemplu), si eventual incearca sa improvizezi, sa-ti creezi tu propriile piese... eu zic ca satisfactia e mult mai mare cand reusesti sa compui si sa exprimi ceea ce simti prin intermediul chitarei, decat daca tot ce faci e sa canti piesele altora... my 2 humble cents...

Edited by mike KidLazy
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Eu dupa 1 an am inceput cat de cat sa ma plictisesc , si atunci am inceput sa fac solo-uri si m-au tinut , si apoi am intrat intr-o trupa asa de cateva piesa , apoi am gasit prieteni cu care sa cant... Uite , acuma de 2 saptamani tot cant la chitara pentru un video si pana l-a urma mi-a reusit... N-a fost greu , dar nici usor... Eu zic sa iti gasesti un prieten ca sa cantati , sau sa canti niste chestii mai usoare... Sau sa te chinui vreo 2 saptamani pe o piesa...

 

August rush l-am vazut , si pot sa zic ca este un film excelent , dar nu cred ca un film iti aprinde dorinta sa canti la chitara :) Adica da , se poate dar... Nu un film trebuie sa fie motivul pentru care tu canti la chitara , ci pur si simplu dorinta , pasiunea si toate cele .... sau gagicile :lol:

Edited by Sympthom
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

... sa ma ajute sa mai avansez va rog postati aici.

 

 

Nu te impacienta ! Toți avem momente când îți vine sã te-aºezi în colț ca maimuța ºi s-aºtepți sã treacã.... Dar nu toți suntem mânați de-aceiaºi stimuli... ªi, mai ales dacã studiezi fãrã profesor e normal sã dai de blocaje...

 

Când se-ntâmplã câte-o treaba de-asta, las-o sã se întâmple ! Uneori ºi pauzele ajutã . Eu, de exemplu, am perioade când nu pot sã intru în camera unde am chitarele ( sau intru da' nici nu ma pot uita la ele, darmite sã... ).

 

Uite-aici un set de 50 de mici tip-uri, pe care l-am mai recomandat ºi o sã-l mai recomand, pt cã sunt aspecte atât de diferite, încât nu existã sã nu gãseºti vreunul care sã te ajute...

 

Baftã !

 

50 boost tips.pdf

 

...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.