www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sweep Picking


Moisoiu
 Share

Recommended Posts

M-am apucat de sweep-uri de cateva zile.Incep sa imi iasa cat de cat (la viteza ceva mai mica) si acum prind incredere in mine.In sfarsit am senzatia ca nu o sa mor fara sa le fi invatat :) Deocamdata studiez la minor,major,micsorat si marit.

Voi in ce stadiu sunteti? Stie careva sa faca? Sau vrea cineva sa se apuce de invatat?

Link to comment
Share on other sites

Guest Pheno

cand oi face tapping si game la viteze astronomice cred ca o sa ma apuc si eu de sweep, oricum mi se pare o tehnica destul de avansata.

Link to comment
Share on other sites

Guest sadus

nu e o tehnica asa de grea..e ca si celelalte si necesita un singur lucru:RABDARE..+nervi de otel, exercitiu si perseverenta.da..recunosc am mult de lucru la sweep dar si mai mult de lucru la alternate picking...

 

incercati: www.ibreathemusic.com o sa gasiti niste chestii misto de sweep pe acolo

Link to comment
Share on other sites

Guest sadus

cant de vreo 6 ani..incerc sa fac si io ce pot, am 22.am citit un pic din regulile de pe acolo..suna interesant dar din pacate e greu cu timpul..am de compus pt trupa mea..ca avem destule concerte luna asta..plus studio..etc.deci..timpul..intotdeauna timpul.am timp doar pt exercitii tehnice minim 5 ore pe zi

Link to comment
Share on other sites

Guest packardb
M-am apucat de sweep-uri de cateva zile.Incep sa imi iasa cat de cat (la viteza ceva mai mica) si acum prind incredere in mine.In sfarsit am senzatia ca nu o sa mor fara sa le fi invatat  :) Deocamdata studiez la minor,major,micsorat si marit.

Voi in ce stadiu sunteti? Stie careva sa faca? Sau vrea cineva sa se apuce de invatat?

Sweep-ul te ajuta sa canti mai repede datorita faptului ca la trecerea de la o coarda la alta ai o singura miscare...in jos (daca esti in coborare) sau sus (daca esti in urcare).

In rest ...pe notele celelalte de pe fiecare coarda aplici alternate-ul.

Vei vedea, ca daca esti atent la ceea ce faci iti va merge mai usor o trecere printr-o gama cu sweep decat cu alt...adica, consumi mai putina energie.

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

Important este la trecerea prin gama, daca folosesti sweeping, sa ai tot timpul

3 note pe coarda. Astfel la urcare succesiunea de ciupire este jos sus jos pe prima coarda, in continuare jos sus jos pe coarda urmatoarea, etc., la coborare sus jos sus prima coarda, sus jos sus pe urmatoarea coarda, etc.

In afara de economie de energie se castiga si viteza.

Cum s-a mai spus: folositi metronomul si incepeti la viteza mica.

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov
daca ai 2 note pe coarda poti sa canti o nota si cealalta sa fie hammeruita la urcare

(si evident pull off la coborare)

 

Mai adaug ca daca ai 4 note pe coarda, deci te deplasezi orizontal pe grif, poti face un slide pentru una dintre cele 4 note, de preferat prima sau ultima. Asta ar fi etapa urmatoare cand te-ai familiarizat deja cu 3 note pe coarda.

Link to comment
Share on other sites

Guest sadus

bai oameni..

 

to sweep--(eng) = a matura

 

adik exact mot-a- mot ca si cum ai matura corzile

e ca si cum ai lua un arpegiu simplu in do major (vezi acordul do major in prima pozitie pe chitara)..numai ca extrapolezi in alte pozitii..si ca sa iasa corect pe electrica cu distorsion trebuie sa "mute"-zi nota dinainte cu o milisecunda inainte de a trece la cealalta ..asta-i toata marea smecherie.e ca si cum ai "ciupi" in linie cu pana toate notele dintr-un acord..numai ca dak faci chestia asta in prima pozitie suna murdar pe ditors de aia s-au facut adaptari la alte tipuri de digitatie tocmai ca sa se poate produce cat mai lejer "mute"-ul ala de care vorbeam.

 

un exemplu simplu.

 

 

in loc sa faci un arpegiu in la minor natural asa:(si asta pt ca nu sunt note pe corzi consecutive)

 

E-------------------6--------------------

B----------------------------------------

G-------------1--------1------------------

D--------1------------------1--------------

A---0------------------------------0--------

E------------------------------------------

 

 

il faci asa:(note pe corzi consecutive)

 

E----------------------------------------------

B---------------------------------------------

G-------------------14--------------------------

D---------10-h14--------14p--10--------------

A-----12-----------------------------12---------

E------------------------------------------------

 

 

sau asa: (e arpegiu pe 2 octave folosit mult de yngwie..chiar in piesa "playin with fire de pe alchemy)

 

E----------------------------12---17---12----------------------------------------------------

B-----------------------13-------------------13----------------------------------------------

G-----------------14-------------------------------14----------------------------------------

D--------10--14-------------------------------------------14---10--------------------------

A----12-----------------------------------------------------------------12-------------------

E-------------------------------------------------------------------------------------------

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Eu va propun ca inainte de a va baga la sweep (care mie, sincer oricum nu-mi place), sa rupeti chitara in 2 cu alternate picking. Cand veti avea tehnica de alternate brici, sweep-ul va fi floare la ureche. Recunosc ca mai am mult de furca si cu alternate-ul, so, numa de sweep nu-mi arde :). E ca si cum ai incerca sa construiesti o casa, fara a pune prima careamida :)

Link to comment
Share on other sites

Guest sadus

asta dak cumva esti vreun paul gilbert.

 

.uite un tab fainut de alternate la care lucrez eu..e facut de mine..bun si pt finger strech si mai ales panatia...enjoy

 

 

E-------------------------------------------------------------------------

B---------------------------------------------------3---5---6----------------

G------------------------------2--4--5---4--5--7--------------------------------

D--------------------2--3--5-----------------------------------------------

A-----------2--3--5----------------------------------------------------------

E--1--3--5------------------------------------------------------------------------

 

 

continuarea:

 

E---------------------------------------------------------------------------------------------

B--------------------------------------------------------------------------12--13--15-------

G-------------------------------------------9--11--12----11--12--14-----------------------

D-----------------------------9--10---12----------------------------------------------------

A--------------9---10--12--------------------------------------------------------------------

E--9--10--12--------------------------------------------------------------------------------

 

 

E-12--14--15--------------------------------------------

B-----------------12------------------------------

 

puteti incerca si descending dar e mai greu

Link to comment
Share on other sites

Guest sadus

prima parte e furata dintr-un lick de-al lui paul gilbert (I'm the biggest fan alive :) ) si el canta alernate si extremely fast..economy-ul e pt cei care stapanesc bine amandoua tehnicile (vezi malmsteen) darie imi place mai mult alternate-ul cu mute..are un koi fantastic..ma rog atac, forta ziceti-i cum vreti.

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov
N-am inteles nimic.. eu stiam ca sweep pickingu e la faze de genul asta:

-----1-----

-------2----

---------3---

Si se canta cu sweep, ca sa castigi timp si viteza. Lamuriti-ma pls.. :)

 

In game folosesti sweeping-ul la trecerea de la o coarda la alta, deci pe 2 corzi. Cand il folosesti pe 3, 4 pana la 6 corzi, il folosesti pentru ceea ce muzical se numeste arpegiu. Dificultatea creste cu numarul de corzi.

 

Bineinteles ca se poate folosi si alternate picking pentru arpegii, pentru cei care reusesc asta - tot respectul. Richie Blackmore folosea alternate picking in arpegii.

 

Nu cred ca trebuie sa rupi chitara in 2 cu alternate picking pentru a trece la sweeping, cind iti intra un lucru in reflex e greu sa te apuci de altul.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest sadus

am sa pun un lick pe care il folosesc eu intr-o piesa..e un arpegiu atonal (E13) si unul in D# locrian.E o schema buna pt finger stretch..suna si un pic thrashy :)

 

E-------------------------------|---------------------16--11------------------------------

B-------------------------------|-----------------13----------13--------------------------

G-------------------------------|-------------12------------------12--------------------

D-------------------------------|---------16---------------------------16----------------

A----7---8---10--------------- |-----14------------------------------------14-----------

E -0---0---0-----10-12-13-12-|-12--------------------------------------------12--------

 

 

E----------------------------------|-----------------------11--------------------------------

B----------------------------------|-------------------10-----10----------------------------

G----------------------------------|----------------11------------11------------------------

D----------------------------------|-------------13-------------------13--------------------

A----7---9---10-------------------|---------12---------------------------12-----------------

E--0---0---0------11-12--15-12-|--11-14-----------------------------------14--11-------

 

 

HOPE U ENJOY IT!

 

PS: AM PUS SI MIDIUL..LA O VITEZA MAI MICA IN CAZ CA VRETI UN PREVIEW.

 

e IN SPECIAL PT CEI CARE VOR SA CANTE METAL EVIL

 

kEEP THE PARANOIC GUITAR PLAYN ALIVE.

CRAZY_SHIT.mid

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest _Theo_

unu care m-a ajutat pe mine:

 

e---------------------12--17--12---------------------

b-----------------13---------------13-----------------

g-------------14-----------------------14-------------

d---------14-------------------------------14---------

a-12--15--------------------------------------15--12-

E-------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Ameretat

Am gasit o modalitate de a exersa sweepuri foarte interesanta. Nu prea poti sa CANTI asa, dar la exersat, ajuta foarte tare, pt ca iti creeza niste reflexe. Ideea centrala e ca, avand notele 1, 2, 3 si 4 (in ordine "cronologica", so to say) in momentul in care executi nota 1, nota 2 e deja "ready to go". Sa exemplific pe un exercitiu clasic de sweep:

 

e|---------4-||

b|------3----||

g|---2-------||

d|1----------||

^ ^ ^ ^

 

Pasii de urmat sunt astia:

 

1) pui indexul pe d|1.

2) panezi in jos nota aia si SIMULTAN pui mijlociul pe g|2, lasand pana sa se sprijine pe coarda g.

3) panezi in jos nota g|2 si SIMULTAN pui inelarul pe b|3, lasand pana... bla-bla

 

Get it? La viteze astronomice n-o sa poti sa faci chiar asa, in detaliu, dar EXERSAND la viteze mici si mijlocii in felul asta, degetele inactive vor fi "dresate" sa se duca unde e nevoie de ele.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.