www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Procesor in boxe 5.1 - se strica boxele?


giure
 Share

Recommended Posts

Am fost astazi am probat un Ibanez la MC Music m-a incantat am fost tratat ok desi parca un pic cam plictisiti oamenii eu fiind incepator in ale electricei. Apoi am mers la Cristi Grosmann. Am avut acolo parte de amabilitatea unui pusti care mi-a probat vreo 5-6 chitari uimindu-ma cu executiile de riffuri Metallica cunoscute si din toate acestea una mai buna ca alta am ales un Grosmann V simplu.

 

Deocamdata e doar frumoasa pentru ca stau si ma uit la ea, maine dimineata o sa plec dupa un multiefect rezumandu-ma deocamdata la atat.

Cristi a incercat sa ma convinga sa iau un amp de la el decat acest Digitech spunandu-mi ca imi poate strica sistemul 5.1. Poate fi asa ceva adevarat? Dupa facultatea pe care am facut-o imi e clar ca daca am iesire de casti si acea iesire o arunc in 5.1 nu prea are cum sa circule un curent mai mare decat ar accepta sistemul meu. Gresesc?

 

Altfel oamenii sunt super amabili si daca voi avea ceva chestii de tuning voi reveni tot la ei cu multa placere.

E de admirat ca omul incearca incet incet sa isi construiasca un brand si de ce nu poate peste ani de zile o sa ne mandrim cu sculele noastre marca Grosmann. Voi reveni zilele urmatoare cu un review de incepator.

 

P.S.: cand am plecat a aparut intr-adevar BORO (lucru pe care sincer la inceput nu credeam:P dar asa e si am vazut si minunatia de bass cu 6 corzi aproape gata).

Link to comment
Share on other sites

Guest mateiutzu

eu eram pustiul (de 21 de ani) by the way :)

so ... la faza cu sistemul 5.1 dupa parerea mea ce se poate intampla este sa ti se strice difuzoarele.

eu am incercat sa scot dintr-o pedala pe sistem de genul asta si nu a functionat. Dar stiu ca daca efectul are iesire de casca poti sa-ti pui niste casti, dar repet ... nu incerca sa bagi prin 5.1 ca iti strici frumusete de boxe degeaba.

Nu prea iti pot da sfaturi pt. ca nu am incercat niciodata ce ai explicat tu ca vrei sa faci cand ai venit azi la magazin, pt.ca am dispus de la inceput de procesor si amp.

 

Felicitari pt. achizitie si sa o canti sanatos !

 

P.S. Poate o sa mai vezi vedete cand vii pe la magazin :)

Edited by mateiutzu
Link to comment
Share on other sites

eu eram pustiul (de 21 de ani) by the way :)

so ... la faza cu sistemul 5.1 dupa parerea mea ce se poate intampla este sa ti se strice difuzoarele.

eu am incercat sa scot dintr-o pedala pe sistem de genul asta si nu a functionat. Dar stiu ca daca efectul are iesire de casca poti sa-ti pui niste casti, dar repet ... nu incerca sa bagi prin 5.1 ca iti strici frumusete de boxe degeaba.

Nu prea iti pot da sfaturi pt. ca nu am incercat niciodata ce ai explicat tu ca vrei sa faci cand ai venit azi la magazin, pt.ca am dispus de la inceput de procesor si amp.

 

Felicitari pt. achizitie si sa o canti sanatos !

 

P.S. Poate o sa mai vezi vedete cand vii pe la magazin :)

 

Intradevar, se pot strica boxele... Dar eu am cantat timp de un an pe un 5.1, si nu a patit nik...adik nu s-a stricat...unii spun ca se strica, altii spun ca nu...eu spun ca doar dc folosesti sistemul 5.1 pentru un timp mai indelungat se poate strica, deoarece "boxa mare" are un mic amplificator incorporat...eu totusi mi-am luat un combo, deoarece n-am vrut sa risc... :)

Bafta...

Link to comment
Share on other sites

Guest crisman

Stai linistit nu se strica nimic,mai ales daca ai si o placa de sunet buna (gen Audigy 2,etc).Problema este ca iti schimba soundul mai ales subwoofer ul,dar poti cinta linistit.Bafta !

Link to comment
Share on other sites

difuzoarele de medii , cei 4 sateliti ,sunt micutze ! , chitara suna pe medii deci mai toata energia .

 

"subwooferul ", care nu prea e subwoofer , este setat sa redea pana la 300 Hz , numai un pic din tonul de chit este in a ceasta zona , deci nu prea ajuta .

 

Mai ales cu distors poti sa distrugi difurile . semnalul distorsionat are puterea efectiva mult mai mare decat cel clean si cand reglezi un volum ptr clean reglezi mai "tare " apoi cuplezi pe distors poate sa fie mai mare semnalul , trebuie reglat nivelul de distors inainte de a canta.

 

teoretic daca nu le dai semnal mai puternic decat rezista ele nu ar trebui sa se distruga .

 

deci la volum mic e ok

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

daca semnalul care intra in boxe este mic, sau in limite, nu cred ca are ce sa se strice. mi se pare aberant...de 3 ani fac chestia asta si nu mi s-a stricat nimic

Link to comment
Share on other sites

cant de 4 ani pe 5.1 si nu am avut nici o problema. bine, am si placa de sunet destul de buna, un Creative Live! si boxele sunt tot Creative dar chiar nu cred ca are ce sa se intample. Rawwwk on!!!!!!

E un 5.1 standalone. Nu trec prin calculator. Cert e ca oricum e o solutie temporara pana o sa iau si un amp sa rup vecinii astia in doua:)

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

problema aici nu este daca merge sau nu.Poate merge poate nu , problema este ca difurile alea nu sunt de instrument si ce vei auzii in ele este total diferit fata de ce poti auzii cu difuzor de instrument . iar in functie de distorsul folosit si de volum risti sa le strici. Difuzoarele HI-Fi nu sunt folosite la amplificatoarele de instrument pentru ca nu redau intreaga gama de fregvente necesare unui instrument.Nu sunt electronist dar cam asta este in mare problema. daca iti reglezi procul dupa acest sistem ca sa sune cum iti place vei avea o surpriza total neplacuta cand vei canta cu el asa reglat intr-un amplif de instrument......

Cine stie mai multe poate comenta.....

Link to comment
Share on other sites

Daca folosesti un DSP , cu efecte , simulari etc chitara trebuie sa sune bine ,

 

problema ce pot sa apara sunt in legatura cu banda de trecere mare , aceasta banda nu este limitata

in DSP pentru ca acesta sa fie versatil si sa-l poti folosi si la alte instrumente.

 

Dif de chit functioneaza intre 100Hz -5000 Hz , adiica basimedii si medii .

 

Sistemele Home Theatre precum si alte sisteme HI-FI de obicei "nu au" difuzor adecvat ptr medii .

 

La 1000 Hz urechea umana este foarte sensibila asa ca firmele folosesc dif de bass si tweetere ptr inalta si cu ce redau acestea doua pe la 1000 Hz suna chiar "bine" DAR numai GLOBAL cu muzica gata produsa mixata comprimata.

 

Acum daca tu vrei sa folosesti ptr cantat la chitara adaptezi tonul limitezi banda ( alegand un preset sau cu EQ ) esti in zona unde "NU AI DIFUZOR ADECVAT" si vei da volum mai mare , ca totusi sa ai un "ton"de chitara , acuma vei suprasolicita " tweeter"-ele si chiar si " subwoofer"-ul deoarece vei pompa in ele curent mai mare ca sa auzi ce vrei , acum se poate strica cate ceva , de obicei primele se duc tweeterele .

 

Acestea de obicei au doar cativa Watii , 1 -2W si trebuie doar sa "sasaie" la efectele din filme si sa redea muzica de film si vocea filtrata si comprimata inpopotonata cu efecte de panoramare .

 

Dar daca pui pe doua cai iesirea L si R si pui doua difuzoara de 10" de medii in boxe ma maricele ar trtebui sa sune mai bine.

 

Acum ar interveni si problema de cati watii are scula de homtheatre ?? daca rezista caci daca are in jur de 2W pe canal doar ptr inalte ?? s-ar putea sa se distruga.

 

Pe volum mic cu bun simt se poate canta pe orice sistem cu un reglaj adecvat din DSP sau alte scule , efecte...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.