www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Floyd Rose tricks


Cosu
 Share

Recommended Posts

Stiu ca asta mergea si la "Guitar Videos" dar am vazut ca sunt destul de multi care sunt interesati de problema.

Herman Li este chitarist in trupa DragonForce si a realizat pentru site-ul blender.com un scurt clip in care prezinta diverese procedee prin care se pot scoate sunete ciudate pe chitara cu ajutorul Floyd Roseului .

Linkul :

 

Enjoy

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

Baietii astia sunt asa de preocupati in a scote sunete ciudate care imita jocuri video, motociclete

si alte prostii incat au uitat de "a little thing called music".

 

Sa executi note precise care sa se incadreze in fraze muzicale folosind whammy bar-ul

este evident mai dificil. De aceea sunt putini cei ca Jeff Beck.

Ascultati, de exemplu, doar o piesa de-a lui numita "Where were you" si veti constata ca se poate face

si muzica folosind whammy bar-ul nu doar zgomote de umplutura.

 

Jake e. Lee spunea intr-un interviu ca "oricine poate incepe un solo folosind bara pe o armonica in pozitia

5 pe coarda G si termina pe coarda E libera, apasind din nou" "Tinerii ar trebui sa invete intai sa cante

fara bara si apoi sa o incorporeze".

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

Baietii astia sunt asa de preocupati in a scote sunete ciudate care imita jocuri video, motociclete

si alte prostii incat au uitat de "a little thing called music".

floyd rose (atentie) *TRICKS* :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mehigh

Baietii astia sunt asa de preocupati in a scote sunete ciudate care imita jocuri video, motociclete

si alte prostii incat au uitat de "a little thing called music".

 

Sa executi note precise care sa se incadreze in fraze muzicale folosind whammy bar-ul

este evident mai dificil. De aceea sunt putini cei ca Jeff Beck.

Ascultati, de exemplu, doar o piesa de-a lui numita "Where were you" si veti constata ca se poate face

si muzica folosind whammy bar-ul nu doar zgomote de umplutura.

 

Jake e. Lee spunea intr-un interviu ca "oricine poate incepe un solo folosind bara pe o armonica in pozitia

5 pe coarda G si termina pe coarda E libera, apasind din nou" "Tinerii ar trebui sa invete intai sa cante

fara bara si apoi sa o incorporeze".

 

Trecand peste dragoni si restul de animale epice, sa stii ca baietii astia canta si o fac bine. Chiar daca pentru multi DragonForce pare o trupa de showoffi (videoclipurile lor sunt de vina), Herman Li este un meserias. Asculta-i chitara :)

Edited by Mehigh
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Baietii astia sunt asa de preocupati in a scote sunete ciudate care imita jocuri video, motociclete

si alte prostii incat au uitat de "a little thing called music".

 

Sa executi note precise care sa se incadreze in fraze muzicale folosind whammy bar-ul

este evident mai dificil. De aceea sunt putini cei ca Jeff Beck.

Ascultati, de exemplu, doar o piesa de-a lui numita "Where were you" si veti constata ca se poate face

si muzica folosind whammy bar-ul nu doar zgomote de umplutura.

 

Jake e. Lee spunea intr-un interviu ca "oricine poate incepe un solo folosind bara pe o armonica in pozitia

5 pe coarda G si termina pe coarda E libera, apasind din nou" "Tinerii ar trebui sa invete intai sa cante

fara bara si apoi sa o incorporeze".

 

Ai dreptate , cei mai multi "tineri" ( te ai speria daca as insira varsta unora care inca nu inteleg nimic din cantatul la chitara si din muzica in general dupa ani de cantat chiar pe scena,nu pot sa dau nici nume cu toate ca poate le ar folosi , dar e treba lor ).Acestia cred ca totul e cate o mica smecherie , tinuta secret .

 

Degeaba pun elevi sau prieteni mei mai tineri sa exerseze cutare sau cutarte ,toti sar la taping si la whammybar , si nu pot sa lege patru note .Vorbesc despre fraze, ca doar au auzit si ei si si -au format un limbaj de lemn , dar nu stiu ce este o fraza asa ca nu au cum sa inglobeze ce stiu sau ar putea sa execute la whammy in fraza inexistenta.

 

Nu scriu aceste lucruri ca sa minimalizez efortul unora de a progresa , dar mai sunt cativa pasi de complectat inainte de a putea folosi elementele "decorative ".

 

Uni fac numai decoratie , caci da bine pe scena , sau intre prieteni , intre chitaristi , si in cel mai fericit caz iese un "kitch" .

 

Este adevarat si faza ca pot sa invat o trupa de tineri , dupa multa munca sustinuta, sa cate un concert cu 12 piese invatate pe de rost dupa indicatiile mele si o sa functioneze ,DAR numai acele 12 piese o sa le poata canta .Uni au ajuns si vedete , in lume , pe acest model de promovare ( Henson) acum daca ei nu se maturizeaza si nu se pun sa "faca " muzica raman vesnici copii minune cu acelasi repertoriu de la varsta de16 ani , vesnici copii minune .

 

trebuie sa cunosti de toate , DAR de toate, nu numai fitzele .

 

Apropo de Jeff Beck , am mai amintit dar nu strica inca odata , ascultati "Bulgaria" de Jeff Beck , ati trebuie vre-o zece maini ca sa canti acea piesa lenta , tonuri lungi cu whammy etc ...si el o canta cu un Strat , Marschall si echo ptr ambianta...si doua maini tip Jeff

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

mi-am raspuns singur la intrebare

 

Joe Straiani - Whammy Bar

 

canti cu whammy bar ca si cand faci benduri cu degetul , dar ai losibilitatea sa cobori tonul nu numai sa urci in aceiasi pozitie a notei prinse pe grif .

 

Apoi cu whammy cobori +cu degetul intinzi apoi lasi sa cada tonul la loc din ce directie vrei , dar trebuie foarte mult exercitiu sa functioneze cursiv , dar ptr inceput fa numai cate un atac catre nota , apesi whammy jos si lasi sa urce in ritmul cantatului ( viteza de urcare a tonului ) la inaltimea dorita , ca si cand faci aceiasi chestie cu glisando .Sau lovetsti coarda si in ritm cobori si lasi sa sara inapoi tonul , asta se poate face si in ritm de optimi la o anumita viteza .Daca ai bratul whammy bine fixat ( nu are joc) poti efecti vsa canti cu el , de exemplu lasi sa intre chitara in Larsen , ( suna coarda singura prin reactia acustica difuzor->gitara ) si exersezi sa canti ceva simplu , cateva tonuri tragandin sus si in jos bara..

in afara de efecte "speciale " incearca sa incluzi bendurile in fraze ,in cantat , da o anumita culoare aparte sunetelor cantate .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

karpi, ce zici tu acolo e cu totul altceva de ce intrebasem eu. stiu f bine si despre ce zici acolo - si e o tehnica f faina, pe care o exersez, insa eu aveam alta nelamurire si in clipul ala am primit raspuns fix de la profesor fix in acea problema. cheia era in harm pe coarda libera si apoi sus sau jos cu whammy bar-ul. dar la harmonics era problema mea, drept pt care ter sa ma incui cateva zile ca sa le studiez.

 

mersi oricum de rapuns.

Link to comment
Share on other sites

karpi, ce zici tu acolo e cu totul altceva de ce intrebasem eu. stiu f bine si despre ce zici acolo - si e o tehnica f faina, pe care o exersez, insa eu aveam alta nelamurire si in clipul ala am primit raspuns fix de la profesor fix in acea problema. cheia era in harm pe coarda libera si apoi sus sau jos cu whammy bar-ul. dar la harmonics era problema mea, drept pt care ter sa ma incui cateva zile ca sa le studiez.

 

mersi oricum de rapuns.

 

tehnica de whammy e una , armonicele(lagioletto) e alta , gasesti pe net ....guitar harmonics....

 

daca vrei sa canti efectiv linii melodice trebuie sa inveti pozitiile si ptch-ul , si trebuie sa sune si pe chitara acustica , sau pe clean electrica.

 

Cu ditors e mai usor sa produci armonice, cceste destula distanta intre unghie si pana si suna armonica , apoi in functie de pozitia unde ciupesti se schimba inaltimea .

Cu whammy intinzand de coarda va urca sau cobora pitchul ,Dar trebuie ceva exercitii sa combini tehnicile si sa iasa cursiv.Doar ca si ewfect nu-i greu , mai greu e cand trebuie sa canti ceva .

 

Dai cu pana in coarda si totodata cu degetul mic sau cu celalalt care e pe pozitie buna atingi coarda chiar in nodu de armonice si ai fkagioleti unde vrei .

 

Sau faci aceiasi miscare arpegiind un acord cu flagioleti alesi ptr "bareu" , assa toate sunetele din acord care sunt de pe bareu vor suna pe flagioleti, iar celelalte sunete ( care nu sunt prinse pe bareu) vor suna " natural.

 

intre timp si dupa poti trege de whammy., poti invarti de volum , de ton,,,etc , l-am vazut pe Steve Morse

solo singur singurel pe sccena , ceva fantastic ce bine suna ...dar trebuie sa exersezi ceva , ca sa stii unde sunt armonicele si sa te obisnuiesti sa dai cu pana si sa atingi coarda cu un deget ..

 

Apoi poti sa lovesti usor, cu degetul , corzile de freatboard in anumite pozitii si vor suna armonicele , whany al ti in podul palmei si actionezi dupa dorinta.

 

si toate astea combinate.

 

de fapt nu prea merita munca , este mai mult un "show" cand canti singur un solo , ca sa maio schimbi ceva , sa fie ceva interesant. E multa munca si posibilitatile de cantat sunt limitate , a doua piesa nu mai poti sa o decorezi cu stilul acesta caci suna la fel.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

O mare porcarie faza cu sunetele de pacman/motocicleta/alte mizerii. Deh unii chiar trebuie sa faca pe pacman pentru ceva atentie.

 

Si la capitolul atitudine lasa mult de dorit chinezoiu' asta. ("Hey look at me im cool"; si ca o chestie personala ma enerveaza FOATE tare oamenii care atunci cand actioneaza whammy baru deschid gura de parca ar vrea sa... bea apa :) . In fine sunt mai multe chestii da n-am chef sa dezvolt. Si sa nu se inteleaga gresit, nu-mi plac chitaristii excesiv de statici, headbangerelile mi se par chiar ok, dar 'poser-izmele' NU. Pur si simplu n-are atitudine de metal ca sa zic asa ci mai mult de glam. And glam sucks major ass. In fine poate pt ca bat campii pt unii asa ca mai bine ma opresc, oricum nu intereseaza pe nimeni parerea mea. :) inca o chestie si va las: Cum dracu sa fii ma cu zambetu pana la urechi, si sa dai din pleata dupa care sa-ti arati fatza de chinezoi: "hi hi hi" WTF??? Ok sper ca se intelege problema mea... :) )

 

Pacat, ca trupa suna chiar bine pe alocuri. (dupa parerea mea de amator/noob, daca ar canta nitel nitel mai incet ar fi spre bine, gandindu-ma la ce inseamna pt mine definitoriu in power metal. (sa dau ca exemplu Hammerfall, oricum seamana destul de tare.)

Pe scurt, muzical, lasand omul la o parte (pe care nu-l sufar):

DragonforceBPM := DragonforceBPM - 100 si eu o sa fiu fericit.

Link to comment
Share on other sites

multam fain, a ajutat.

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=8...mp;#entry180470

 

postul #161

 

improvizatia "harmonics"

 

aici gasesti un exemplu de cantat cu "harmonics" , benduri am facut mai putine , dar cant incontinu cu armonice, ciupind coarda in diferite puncte deasupra dozelor , efectiul se aude , parca ar fi un flanger asa suna ,si este doar distors +suboctava cu ecou.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
DragonforceBPM := DragonforceBPM - 100 si eu o sa fiu fericit.

Sintaxa Pascal e naspa, invata C++ :))

 

si sa nu fiu complet off-topic: Eu nu ii inteleg pe cei care sunt impotriva la aceste whammy bar tricks. Adica, unele is chiar mortale ca idee. Si aia cu pac-man :) Desi trebuie sa recunosc ca sa le bagi in o melodie e mai ciudat, dar sunt niste chestii foarte interesant pt. ceva avantgarde. Si chestia aia cu elephantu' din video e asa haioasa:)

 

Macar priviti partea buna a lucrurilor. E haios. Pana si atitudinea tipului.

 

P.S. Nu, nu imi plac Dragonforce.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.