www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alta Solutie Inafara De Octaswich?


levi.h

Recommended Posts

Salutare,

Problema e simpla,solutia poate ma ajutati voi sa o gasesc.

Am un combo full lampa cu doua canale in care intru prin fx-loop cu tuner,delay si booster,in fata intru cu un ts,chorus si wah.

Marea mea dilema, chiar daca nu sunt multe pedale, fiind si vocal este obtinerea tonului ( clean+chorus,ton de solo: ts+delay+booster sau solo clean: delay+booster,etc) fiind obligat sa pedalez cam mult.

Am auzit de Octaswich dar e cam mare pentru ce imi trebuie,am inteles ca s-ar putea face si o improvizatie midi,sincer nu stiu ce sa caut si de ce sa ma apuc.

Care ar fi solutia?

 

Multumesc anticipat.

 

No'Rock!

Link to comment
Share on other sites

Si eu de multa vreme ma gandesc la o alternativa la asa ceva,cei drept nici nu prea am cautat asa amanuntit,nu prea stiu ce sa caut.peste tot dai de switch uri true bypas sau alte minuni,sa iti faci loop-uri si chestii de genu,sunt curios daca stie cineva o alternativala sa ceva.

Link to comment
Share on other sites

De câte loop-uri/"preset"-uri ai nevoie? Vrei să fie "programabile" precum Octaswitch-ul, adică să poți decide oricând care efecte se activează/dezactivează când apeși fiecare buton? Sau vrei doar să poți activa/dezactiva câte o serie de efecte odată și efectele dintr-o serie nu se regăsesc în altele?

Din câte înțeleg îți trebuie un singur looper în care bagi TS, delay și booster dar poate mă înșel. Așa ceva ar costa cât un switch + o cutie + două mufe, adică maxim 30 EUR.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

De câte loop-uri/"preset"-uri ai nevoie? Vrei să fie "programabile" precum Octaswitch-ul, adică să poți decide oricând care efecte se activează/dezactivează când apeși fiecare buton? Sau vrei doar să poți activa/dezactiva câte o serie de efecte odată și efectele dintr-o serie nu se regăsesc în altele?

Din câte înțeleg îți trebuie un singur looper în care bagi TS, delay și booster dar poate mă înșel. Așa ceva ar costa cât un switch + o cutie + două mufe, adică maxim 30 EUR.

 

Salut

 

Ma intereseaza un ton de solo drive: canal2+ts+delay+booster,

ritm drive: canal 2+ts,

ritm clean: clean+chorus

solo clean: clean+boost +ts+delay

Cam asta ar fi daca tot dau un ban.

No'Rock!

Link to comment
Share on other sites

o alternativa mai ieftina .poti edita si salva pana la 32 de patch uri cred....

http://www.thomann.d...benton_fxl8.htm

 

Problema cu asta e ca nu poti schimba canalele ampului. A doua ar fi ca nu stiu daca poti imparti loopurile intre front si FX-loop ca aici, dar totusi s-ar putea sa mearga schema asta: http://www.rjmmusic.com/wiring/MEG/MEG%203-1%20split.pdf

Link to comment
Share on other sites

In fata amp-ului :

 

 

In da loop :

http://www.glab.com.pl/midi_4xloop_en

 

Da, exista si posibilitatea de a folosi o unitate suplimentara pentru FX-loop (exista la G-Lab, dar si la alte marci din cele din linkul pus de mine), dar exista si unitati care pot face singure asta, pana la urma problema e de buget. Astea doua variante sunt fara midi. A treia varianta ar fi ceva de genul http://www.rjmmusic.com/effectgizmo.php + pedalier midi separat. Avantajul la asta e ca iti pui toate pedalele in rack pe/sub amp si pe scena in fata ta ai doar pedalierul.

Link to comment
Share on other sites

Problema care ar putea sa apara daca se foloseste o singura unitate pentru switching este diferinta de nivel intre pre (instrument level) si post (line level) care ar putea sa-ti strica sunetul, daca nu a fost conceput bine. Efectiv Effect Gizmo este misto, rezolva problema respectiva avand chiar 3 sectii separate, dar ce scump este :(

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.