www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sursa Pedala


whty26
 Share

Recommended Posts

Guest kyuslauten

Salut, mi-am cumparat de curand o pedala cs3 si aveam de dinainte o alimentare de 9V cu 1000mA.

Problema este ca atunci cand folosesc pedala cu alimentare se aude un sunet electronic oscilant, destul de deranjant.

Cand o folosesc numai pe baterii suna perfect.

 

Care ar fi solutia(iile)?

CS3 este putin mai zgomotos din fabricatie insa inghite 11mA deci daca tu ai 1000mA bagi in el de aproape 100 de ori mai mult. O alta cauza poate fi priza in care bagi. Iti recomand PSA230 de la Boss.

 

CS3 este putin mai zgomotos din fabricatie insa inghite 11mA deci daca tu ai 1000mA bagi in el de aproape 100 de ori mai mult. O alta cauza poate fi priza in care bagi. Iti recomand PSA230 de la Boss.
http://www.bossus.com/gear/productdetails.php?ProductId=148&ParentId=262
Link to comment
Share on other sites

Guest kyuslauten

Scuză-mă, tu ai trecut BAC-ul?

90,909090909091 e mai bine asa?

Am trecut bacul in 1999 din prima, insa este adevarat ca nu am dat din fizica... :death:

Eu sincer incercam sa-l ajut pe baiatul acesta cu niste sfaturi deoarece am trecut si eu prin experienta asta si stiu cat de frustrant este sa-ti bazaie pedalele. Din propria experienta am observat ca daca ai un alimentator care depaseste cu mult consumul pedalei respective, atunci va bazaii ca naiba. Am incercat un Rocktron on tap si suna oribil, si asta trecut printr-un regulator de curent. L-am vandut si am luat din piata un alimentator mult mai slab si nu facea nici un zgomot (a costat de 10 ori mai putin decat rocktron). In momentul in care am inceput sa folosesc Boss psa230 care are 500mA lucrurile au devenit mult mai silentioase, sigur ca este "regulated".

Anyways:

Aici nu e o comunitate prea prietenoasa...

Am observat ca la fiecare topic stau niste calai la coada sa taie capete.

Pe sistemul bacalaureatului modern:

"Că condamnatul ştia că călăul urma să-i taie capul..."

Pace oameni buni (and practice scales max. 3 hours/day).

Link to comment
Share on other sites

Nu este vorba de comunitate neprietenoasa si nici de calculul matematic imprecis. Problema vine de la o afirmatie total gresita, ideea ca "bagi" mai mult curent, care dovedeste o lipsa crasa de cultura generala. Informatiile de "bun simt" legate de intensitatea curentului electric au fost predate in gimnaziu in clasa a IV-a (primul an de fizica).

Ideea postata suna ceva de genul: Daca bei apa cu un pai din Dunare o sa inghiti tot debitul Dunarii si o sa te ineci. (Intre curentul electric si o apa curgatoare se poate face o analogie foarte precisa)

 

Problema de zgomot s-a rezolvat cu un alimentator cu putere mai mica (intre curent si putere exista o relatie de proportionalitate pt cine nu stie :trosc: ) din simplul motiv ca ai schimbat alimentatorul cu unul facut mai bine (chiar da ca era vre-o chinezarie). Un alimentator de putere mare este mai pretentios decat unul de putere mica deci si sansa de a avea probleme cu el este mai mare (in special in cazurile in care este facut pe vapor)

Edited by serby
Link to comment
Share on other sites

Guest kyuslauten

Nu este vorba de comunitate neprietenoasa si nici de calculul matematic imprecis. Problema vine de la o afirmatie total gresita, ideea ca "bagi" mai mult curent, care dovedeste o lipsa crasa de cultura generala. Informatiile de "bun simt" legate de intensitatea curentului electric au fost predate in gimnaziu in clasa a IV-a (primul an de fizica).

Ideea postata suna ceva de genul: Daca bei apa cu un pai din Dunare o sa inghiti tot debitul Dunarii si o sa te ineci. (Intre curentul electric si o apa curgatoare se poate face o analogie foarte precisa)

 

Problema de zgomot s-a rezolvat cu un alimentator cu putere mai mica (intre curent si putere exista o relatie de proportionalitate pt cine nu stie :trosc: ) din simplul motiv ca ai schimbat alimentatorul cu unul facut mai bine (chiar da ca era vre-o chinezarie). Un alimentator de putere mare este mai pretentios decat unul de putere mica deci si sansa de a avea probleme cu el este mai mare (in special in cazurile in care este facut pe vapor)

Ding, ding, ding...and the winner is SERBY.

Imi cer scuze daca i-am jignit pe cei care au fizica, electronica si electrotehnica la degetul mic.

Considerati ca nu am scris nimic.

Bye-bye

Link to comment
Share on other sites

Eu sincer incercam sa-l ajut pe baiatul acesta cu niste sfaturi

The road to hell is paved with good intentions. Dacă ar fi adevărată anecdota ta înseamnă că în jurul tău legile fizicii sunt diferite decât în restul Universului. Dar sunt destul de sigur că nu asta e explicația ci faptul că ai tras concluzii greșite.

Sunt absolut cert că lumea nu e malițioasă și încearcă să ajute, chiar dacă nu știe despre ce vorbește și emană aberații precum situația de față. E important să le subliniem as such ca nu cumva o minte naivă să le ia de bune.

 

Considerati ca nu am scris nimic.

Mai bine consideră că ai învățat ceva și data viitoare vei ști mai bine.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest kyuslauten

The road to hell is paved with good intentions. Dacă ar fi adevărată anecdota ta înseamnă că în jurul tău legile fizicii sunt diferite decât în restul Universului. Dar sunt destul de sigur că nu asta e explicația ci faptul că ai tras concluzii greșite.

Sunt absolut cert că lumea nu e malițioasă și încearcă să ajute, chiar dacă nu știe despre ce vorbește și emană aberații precum situația de față. E important să le subliniem as such ca nu cumva o minte naivă să le ia de bune.

 

 

Mai bine consideră că ai învățat ceva și data viitoare vei ști mai bine.

Nu te-ai putut abtine, asa-i?
Link to comment
Share on other sites

Acum vreo 7 ani m-aș fi mulțumit să mă amuz sau îngrozesc, dar între timp am observat că lipsa gândirii critice și fobia față de știință din rândul populației ne afectează pe toți, inclusiv pe mine. Crede-mă, dacă aș putea m-aș muta în creierul munților unde nu m-ar interesa cretinismele altora și aș putea să mă concentrez doar asupra alor mele.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Acum vreo 7 ani m-aș fi mulțumit să mă amuz sau îngrozesc, dar între timp am observat că lipsa gândirii critice și fobia față de știință din rândul populației ne afectează pe toți, inclusiv pe mine. Crede-mă, dacă aș putea m-aș muta în creierul munților unde nu m-ar interesa cretinismele altora și aș putea să mă concentrez doar asupra alor mele.

mare dreptate ai!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:wee::yay::respect::drinka:

Link to comment
Share on other sites

Guest kyuslauten

Acum vreo 7 ani m-aș fi mulțumit să mă amuz sau îngrozesc, dar între timp am observat că lipsa gândirii critice și fobia față de știință din rândul populației ne afectează pe toți, inclusiv pe mine. Crede-mă, dacă aș putea m-aș muta în creierul munților unde nu m-ar interesa cretinismele altora și aș putea să mă concentrez doar asupra alor mele.

Mea culpa, m-am documentat si mi-am dat seama ca am gresit.

Oricum, data viitoare cand mai afirm ceva pe forum, o sa-mi iau vesta antiglontz.

(si o copie legalizata dupa diploma de bacalaureat+cele doua facultati de muzica pe care le-am facut una in Ro si una in CH)

:rock:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.