www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Dezacordata ?


10cta
 Share

Recommended Posts

Salut..acum 3 saptamani am cumparat de la Esound o chitara acustica Fender Squier SA 105 .ca si incepator am fost foarte multumit de ea si am invatat cateva acorduri si cantece usoare. Am fost plecat cam o saptamana in vacanta iar cand m-am intors si am incercat sa zdrangan ceva la chitara , am observat ca aceasta nu mai suna ca inainte .cutia de rezonanta parca nu mai este aceeasi . sau corzile pot fi de vina? am acordat-o cu AP Tuner insa tot nu-mi place si nu cred ca se aude asa cum ar trebui . atat cat imi pot da eu seama dupa cateva saptamani de cantat :D daca ar fi fost folosita de altcineva ce ar fi putut sa pateasca ? eu nu vad niciun defect fizic la ea .

PS : as dori sa atasez si o inregistrare , poate va puteti da seama care ar fi problema.

chitara.wma

Link to comment
Share on other sites

Am acordat-o de mai multe ori , insa la fel se aude . in AP Tuner valorile sunt foarte aproape de 0 pe fiecare coarda .

 

Chitara se dezacordeaza foarte repede daca o tii la soare.

Am tinut-o in camera . sprijinita pe perete , gen cum ar sta pe suport .

 

De ce nu-i zicem sa-si mai cumpere o chitara totusi? crezi ca cu ap tuner nu se poate acorda? ce-s cu solutiile astea ,acuma zau , pana aici.

 

AP Tuner am folosit si pana acum si nu am avut nicio problema . mai folosesc pe telefon Learn & Master pe android care are si tuner pe langa altele .

Link to comment
Share on other sites

Chitara se dezacordeaza foarte repede daca o tii la soare. Eu zic ca ar trebui sa-ti iei un tunner, e cam 50 de lei, si nu o sa mai probleme :D

 

Se poate rezolva cu tuner? Interesant, o sa incerc. Eu pana acum vindeam chitara cand se dezacorda mai mult si-mi luam alta.

 

Acum serios: daca folosesti intrarea de microfon din pc, ai grija ca aceasta sa nu fie pe mute. Uita-te la "recording volume" pentru asta, nu la "output mixer".

Si mai roaga un prieten sa iti arate cum se acordeaza o chitara.

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

Poate fi o problema la bridge sau saddle ? parca "trosnea " ceva pe acolo cand roteam cheitele . m-am gandit sa scot corzile si sa le pun la loc . dar nu am mai schimbat niciodata corzi si mi-e teama ca nu o sa reusesc :D

 

Schimba-ti corzile si asigura-te ca ai chitara intonata corect.

 

De ce ar fi nevoie sa le schimb ? chitara este cumparata acum 3 sapt si nu stiu daca a fost cantata 10 ore :)

Link to comment
Share on other sites

De ce ar fi nevoie sa le schimb ? chitara este cumparata acum 3 sapt si nu stiu daca a fost cantata 10 ore :)

 

Pentru ca oi avea tu chitara de doar 3 saptamani, insa nu stii cat timp au fost tinute corzile alea pe ea si in ce conditii a fost tinuta chitara pana sa o cumperi tu.

 

Cel mai probabil, nu ai chitara setata corect, de aici problema cu sunetul dezacordat.

 

Uite si cum se schimba corzile, si cum le poti infasura ca sa tina acordajul mai bine:

 

 

Numai ca la bridge va trebui sa scoti capacelele alea in care is puse corzile, ma rog, filmuletul e pentru electrica, dar principiul e cam acelasi.

Edited by mike KidLazy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pentru ca oi avea tu chitara de doar 3 saptamani, insa nu stii cat timp au fost tinute corzile alea pe ea si in ce conditii a fost tinuta chitara pana sa o cumperi tu.

 

Cel mai probabil, nu ai chitara setata corect, de aici problema cu sunetul dezacordat.

 

Eu sper ca a fost tinuta in cutia in care mi-a dat-o doamna de la Esound :)

Daca as merge cu ea la magazin pt garantie , s-ar rezolva ceva? iti dai seama ca nu o pot seta singur . si nu stiu daca problema mea este "acoperita" de garantie

Link to comment
Share on other sites

Eu sper ca a fost tinuta in cutia in care mi-a dat-o doamna de la Esound :)

Daca as merge cu ea la magazin pt garantie , s-ar rezolva ceva? iti dai seama ca nu o pot seta singur . si nu stiu daca problema mea este "acoperita" de garantie

 

Ar trebui sa-ti faca setup daca ai garantie la ei. Numai ca lumea se cam plange de serviciile lor, din cate vad (ce-i drept, nu de garantie, dar... in fine).

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Nu e nimic in neregula cu chitara, nu o acordezi cum trebuie.

 

in APtuner ai asa corzile, in ordine, de la cea groasa la cea subtire:

 

E2 - A2 - D3 - G3 - B3 - E4

 

Tu unde ziceai ca iti apare Bb, tu esti cu un semiton mai jos decat ar trebui. Asa ca strangi tunerul pana iti arata B3. La fel si la altele, daca iti apare D#3, inseamna ca esti cu un semiton mai sus, daca iti arata Eb4, de exemplu, cu un semiton mai jos.

Link to comment
Share on other sites

Am incercat din nou sa o acordez cu AP Tuner . cred ca probleme sunt pe coarda LA si SI . deci in tuner , pe coarda La imi arata A3 ( corect ar fi A2 din cate stiu ) , iar pe coarda Si imi arata Bb3(corect ar fi B3 ? ) . valorile le duc pana aproape de 0 . este bridgeul de vina ?

 

Daca nu te descurci cu tunerul, si te incurca valorile alea, 2, 3 etc., poti sa renunti pentru moment la tuner si sa acordezi dupa ureche. Daca ai E gros acordat, tine E gros apasat pe tasta 5, si acordeaza coarda A pana cand suna EXACT la fel, ca si cand ar fi o singura coarda, nu mai sus, nu mai jos.

 

Pentru coarda B, o sa iei ca referinta coarda G: tii apasat pe coarda G la tasta 4, si acordezi coarda B pana cand suna exact la fel - aplici acelasi procedeu ca mai sus.

 

Eventual compara-le ulterior cu ce spune tunerul, sa vezi daca e in regula.

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Cu tot respectul , problema nu cred ca este tunerul sau modul in care il folosesc pt a acorda chitara . Am incercat varianta de acordare exemplificata de tine cand am cumparat chitara , dar nu ma descurc. poate urechea nu-mi permite :)am inteles cum se acordeaza cu ajutorul unui tuner dar cred ca vinovata este chitara ( corzi. cheite , bridge ) . din pacate , nu ma pricep sa-mi pot da seama :|

Edited by 10cta
Link to comment
Share on other sites

Daca tie iti apare Bb, tu acordezi coarda aia cu un semiton mai jos. Asta inseamna ca suna alta nota decat cea care trebuie.

 

Pai asta spuneam , ca suna alta nota :) la fel si coarda A . si chitara suna foarte rau.care ar fi problema ? nu reusesc sa sune doar B3 sau A2 , cum ar trebui sa apara pe tuner .

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic. Si daca ai avea probleme cu intonatia, ar trebui sa poti acorda fara probleme chitara pe corzile libere. Si ar suna cat de cat ok.

Nu ai un prieten prin Bucuresti care ti-o poate acorda, eventual sa-ti arate unde gresesti?

 

Din pacate nu cunosc pe nimeni aici care sa cante la chitara. singur nu-mi pot da seama unde gresesc sau daca problema este la chitara . desi nu stiu ce ar fi putut pati in 5 zile daca a stat sprijinita de perete(nu la soare sau caldura cum spunea cineva mai sus ) nu vreau sa o car pana la Esound si acolo sa mi se spuna sa ma descurc singur deoarece nu este o problema de garantie .

Am mai atasat o inregistrare cu fiecare coarda libera si cateva acorduri

Untitled.wma

Edited by 10cta
Link to comment
Share on other sites



Si mai citeste pe net. Eu tot cred ca nu o acordezi cum trebuie.

Pune o inregistrare in care lovesti, pe rand, corzile libere.

Ceva de genul trebuie sa sune:
corzi.mp3

LE: acum am ascultat ca ai facut ce am zis. B-ul e tot cu un semiton mai jos. Acordeaz-o pe-aia sa fie B, nu Bb si ar trebui sa fie in regula. Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

Vezi asa se rezolva o problema , nu cu reocomandari de tunere , alte chitari si alte scule , alte corzi ( si chitara cu corzi vechi de 2-3 ani tot mai suna cat de cat ) era normal ca problema sa fie la acordare /la utilizator , din moment ce a fost totul in regula cu chitara inainte . Ar fi bine sa fie ceva sistem de penalizare pentru toti astia ce debiteaza numa prostii , unii ar fi in stare sa-si cumpere o chitara intreaga ca sa rezolve o mica problema , si partea rea din toata treaba asta ii ca "desteptii"astia vin si cu recomandari pentru incepatori , ba mai mult incepatorii chiar le iau in considerare " ca am auzit de la vasilica ca hora ii naspa " ca am auzit de la ioniCa Ca se rupe gatu la epiphone " , ca am auzit de la georgica ca daca-ti iei chitara made in china sigur o primesti cu ceva defect, sau mai mult ca sigur ca nu te tine mult timp.

 

 

Si dupa mai urmeaza partea in care vin desteptii care vor sa-si schimbe chitara ca nu suna a metalica , si ei vor sa sune a metalica pe scule de 300 ron. Eu sunt relativ nou pe forumul asta , insa in asa scurt am trait sa vad multe prostii adunate , inafara de sortarea personala a informatiilor utile , nu se mai poate face nimic?

Edited by Jig
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Si mai citeste pe net. Eu tot cred ca nu o acordezi cum trebuie.

 

Pune o inregistrare in care lovesti, pe rand, corzile libere.

 

Ceva de genul trebuie sa sune:

corzi.mp3

 

LE: acum am ascultat ca ai facut ce am zis. B-ul e tot cu un semiton mai jos. Acordeaz-o pe-aia sa fie B, nu Bb si ar trebui sa fie in regula.

O sa incerc sa ma mai "joc " cu coarda Si . poate reusesc pana la urma sa scot un B curat .

Link to comment
Share on other sites

Dar tot nu imi dai seama ce anume nu-ti iese. Invarti cheita care corespunde coardei respective.

 

Tii chitara in pozitie de cantat. Mana stanga o tii pe cheita corespunzatoare Si-ului, iar cu mana dreapta lovesti coarda. Te uiti la tuner. Arata Bb, inseamna ca trebuie sa urci. Invarti usor de cheita, cu mana stanga, continuand sa lovesti coarda. Ochii iti sunt pe ecran, la tuner. Rotesti usor si ar trebui sa vezi ca acul tunerului incepe sa-ti urce. Daca invarti prea mult si depasesti B-ul, rotesti inapoi SUB B si incerci din nou. Acordarea se face intotdeauna dinspre bemol spre nota la care vrei sa ajungi, nu dinspre #.

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

Dar tot nu imi dai seama ce anume nu-ti iese. Invarti cheita care corespunde coardei respective.

 

Cam asta am reusit . sper sa fie cat de cat OK . mie mi se pare ca suna acceptabil , pt o chitara de 300lei . desi , tot cred ca are niste probleme la cheite . parca se invart in gol . multumesc tuturor pt sfaturi . in special tie ;)

Untitled.wma

Edited by 10cta
Link to comment
Share on other sites

Pare in regula acum. Problemele la cheite pot fi si din alte motive (corzi infasurate gresit, nut prost).

 

Urmareste tutoriale de punere a corzilor. E plin internetul.

 

Nu in ultimul rand, cumpara-ti corzi noi. Din ce am vazut, chitara ta vine echipata cu .12-.53. Ar fi bine sa iei aceleasi dimensiuni sau apropiate.

 

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=931

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=1996

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=904

 

Acum depinde si cum ti se par. Daca ti se par mult prea tari, poti lua si mai subtiri, insa va trebui sa ajustezi truss rod.

 

De ce e bine sa schimbi corzile? Cele vechi isi pierd din calitati. Iti dai seama ca nu au fost puse corzile pe chitara cu jumatate de ora inainte sa o cumperi tu, ci in mometul in care a plecat din China, din fabrica. Chiar daca nu s-a cantat la ea si a stat in cutie, corzile au stat tensionate. Din cauza corzilor vechi pot aparea probleme de intonatie, sustain, sunet, acordare.

Link to comment
Share on other sites

desi , tot cred ca are niste probleme la cheite . parca se invart in gol

 

Poti sa incerci sa infasori corzile in asa fel incat sa se comporte ca "locking tuners", sa nu se mai dezacordeze chitara. Ti-a zis si 'mnezau, ti-am aratat si eu filmuletul ala de mai sus... mai bine explicat de atat, nu cred ca se poate.

 

De asemenea, daca te mai lovesti de probleme din astea, gen pe tuner iti arata Bb in loc de B, nu-ti fie frica sa mai invarti un pic de cheita ca sa urci nota pana unde ai nevoie.

 

A doua inregistrare pe care ai postat-o dupa reacordare mie imi suna ok.

 

Bafta in continuare!

Link to comment
Share on other sites

 

 

De asemenea, daca te mai lovesti de probleme din astea, gen pe tuner iti arata Bb in loc de B, nu-ti fie frica sa mai invarti un pic de cheita ca sa urci nota pana unde ai nevoie.

 

Cred ca mi-a fost si putin teama sa nu rup coarda :) cat de curand o sa-mi cumpar un set nou si o sa-mi fac curaj sa incerc sa le schimb singur . multumesc inca o data tuturor pentru toate sfaturile primite . si pt rabdarea acordata :D

Link to comment
Share on other sites

Verisioara mea , mi-a acordat toate corzile cu o octava mai sus... ( folosesc 009-046 ) si nu s-au rupt ! Asa ca pentru un semiton sau un ton , nu ai de ce sa iti faci grija , chiar daca tensiunea e mai mare ... Dar ai grija , ca sunt corzi care le-am acordat de la Gb la G cum trebuia si s-au rupt , fara sa fie cu o octava mai sus... ( Era o coarda de la Hora Reghin , chiar nu prea sunt bune corzile alea )

Edited by Sympthom
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.