www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebari


Guest imorqse
 Share

Recommended Posts

Guest imorqse

Buna ziua ...as vrea sa cumpar un tuner...dar nu stiu care e diferenta intre ele ca sunt o duzina de ele...care este tunerul normal....? adika acel acordor standard..:S ...cel chromatic?:S ...sau ?

 

Si pentru a nu deschide alt topic...:s ce amplificator de chitara electrica pana in 500 ron imi recomandati ? dar sa aiba o gama destul de maricica de preseturi si efecte:S

Edited by imorqse
Link to comment
Share on other sites

Tuner=acordor te ajuta sa acordezi chitara. Cromatic inseamna ca iti da si notele dintre notele naturale. Adica Do, Do#, Re, Re# s.a.m.d. Cele necromatice dau doar notele naturale Do, Re, Mi... Deci ar fi de preferat cel cromatic.

 

Despre amplificator, inteleg ca vrei unul cu modelare, adica avind efecte integrate. Acum depinde ce vrei sa cinti. Vox are amplificatoare bune, cu efecte digitale bunicele, de exemplu.

Link to comment
Share on other sites

ce amplificator de chitara electrica pana in 500 ron imi recomandati ? dar sa aiba o gama destul de maricica de preseturi si efecte:S

 

Desi, intr-adevar, depinde foarte mult ce vrei sa faci cu amplificatorul, as putea sa-ti recomand unul, si anume Fender Mustang I. NU e pana in 500 RON, e 550, cel putin la "distribuitorii oficiali" (vad ca au crescut preturile destul de mult in ultima vreme, cand l-am luat eu era 495 RON... vezi si tu eventual daca il gasesti pe undeva mai ieftin), insa daca vrei efecte incorporate si preseturi, you could try that as well. Plus ca poti folosi softul Fender Fuse, si iti poti customiza tu singur tonul. Va trebui totusi sa "butonezi" un pic pe-acolo - pe mine personal nu pot sa zic ca m-au dat pe spate preseturile alea cu care a venit din fabrica (nu toate), dar daca ai putina curiozitate si rabdare, poti sa scoti si chestii interesante cu el, zic eu.

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Guest imorqse

Deci mi-au sarit ideile:)) ...din msj de mai sus vad ca amplificatorul....nu e facut original facut pentru distors ....deci e doar o optiune pt low buget ? sa ai ambele si ampli si distors? ...deci daca cumpar o pedala de distors aia imi face treaba care chiar trebuie facuta ? ...

Link to comment
Share on other sites

Deci mi-au sarit ideile:)) ...din msj de mai sus vad ca amplificatorul....nu e facut original facut pentru distors ....deci e doar o optiune pt low buget ? sa ai ambele si ampli si distors? ...deci daca cumpar o pedala de distors aia imi face treaba care chiar trebuie facuta ? ...

 

Sa ne intelegem. Amplificatoarele astea digitale, de camera, sunt ok daca n-ai pretentii mari. Daca vrei sa te auzi la nivel de camera, cu anumite efecte, inclusiv distors, sa compui chestii pe care sa le inregistrezi pe urma cu alte scule, sunt perfecte. Sunt simplu de folosit, ai multe efecte, sunt mici, nu mai trebuie sa insiri 10 pedale, sunt in regula. Dar nu te astepta sa scoti un ton precum al artistilor preferati din ele, nu se va intampla.

Daca iti cumperi o pedala de distors, ai mari sanse sa iti sune mai prost prin amplificator decat distorsiunile pe care ti le ofera amplificatorul.

 

Gandeste-te de ce anume ai tu nevoie. Daca vrei inregistrari la nivel de studio, va trebui sa scoti niste bani din buzunar. Daca vrei sa canti in casa si sa ai diferite efecte, sa experimentezi cu ele, draciile astea sunt foarte ok.

Uitate pe la Fender Mustang, Vox DA, Vox Valvetronix. Mai sunt cateva. Multe dintre ele au si tuner incorporat. Dar poti folosi fara probleme AP Tuner sau alt tuner in format software. Face aceeasi treaba.

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

Deci mi-au sarit ideile:)) ...din msj de mai sus vad ca amplificatorul....nu e facut original facut pentru distors ....deci e doar o optiune pt low buget ? sa ai ambele si ampli si distors? ...deci daca cumpar o pedala de distors aia imi face treaba care chiar trebuie facuta ? ...

 

Amplificatorul are incorporate mai multe efecte, intre care si distors. Pe asta ti-l poti seta din butonul de "Gain" in principiu, dupa care iti poti selecta (in softul Fender Fuse) inca o pedala de distors sau overdrive, dupa preferintele urechilor tale. Deci nu cred ca iti trebuie pedala speciala de distors, mai ales la un amp digital, nu stiu cat de bine ar suna cu asa ceva. Mai ai si alte optiuni, de reglat bass-ul, treble-ul, mediile etc.

 

Daca n-ai chef de butonat amplificatorul (si mouse-ul), poti sa canti cu unul din preseturile de distortion cu care vine ampul din fabrica, numai ca, dupa cum am spus, nu mi s-au parut foarte stralucite (ma refer la alea de distors, alea de clean sunt ok). Sau, si mai bine, intra pe site-ul Fender Fuse si gasesti acolo preseturi de toate neamurile, facute de utilizatori. Unele din ele sunt chiar foarte tari, pe asa ceva si cant (ce-i drept, cu mici ajustari facute de mine).

 

E drept ca, asa cum a zis si 'mnezau, n-o sa suni precum artistii tai preferati, dar se pot scoate tonuri destul de bune din ampul asta, zic eu, treaba e sa nu-ti fie frica sa-l butonezi la greu - numai experimentand poti sa scoti ceva pe placul tau, sau care cel putin sa se apropie cat de cat de ceea ce iti doresti. Cred ca posibilitatea asta de a-l customiza la maximum e cel mai mare avantaj al Mustang-ului. Cel putin cu Fender Fuse ai acces la o gramada de optiuni ale amplificatorului - pedale, diverse modele de amplificatoare simulate, simulare de cabinet, noise gate s.a.m.d.

 

Si apropo, am uitat sa zic ca Mustangul are si tuner cromatic incorporat, si e chiar bun - poti sa acordezi si sa reglezi intonatia fara probleme.

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Guest imorqse

k deti amplificatoru este the best option for me:D dupa cate vad mai sus .. sa fie folosit doar in camera....in plus nici nu stiu sa o zdrangan inca..:S...

.......aceste aplificatoare..merg conectate si la alte boxe? ..de ex sistem 5.1 de pc? ...si acel soft imi este sa nu imi faca probleme...am cumparat cablu usb si guitar ring 4 le ..cu licenta...cand am ajuns acasa surpriza...distorsu ..toate efectele se aud decalate foarte mult..si bazait ...neclar...insportabil de rau ..:S am cautat preseturi pe net...am gasit..dar degeaba nu am reusit sa fac sa mi le vada...am urmat tuturialele mota mo ...am urmat tuturiale de pe forum ..dar nimik...nu merg nici puscate...:S

Link to comment
Share on other sites

k deti amplificatoru este the best option for me:D dupa cate vad mai sus .. sa fie folosit doar in camera....in plus nici nu stiu sa o zdrangan inca..:S...

.......aceste aplificatoare..merg conectate si la alte boxe? ..de ex sistem 5.1 de pc? ...si acel soft imi este sa nu imi faca probleme...am cumparat cablu usb si guitar ring 4 le ..cu licenta...cand am ajuns acasa surpriza...distorsu ..toate efectele se aud decalate foarte mult..si bazait ...neclar...insportabil de rau ..:S am cautat preseturi pe net...am gasit..dar degeaba nu am reusit sa fac sa mi le vada...am urmat tuturialele mota mo ...am urmat tuturiale de pe forum ..dar nimik...nu merg nici puscate...:S

 

Daca iti place si iti doresti cu adevarat sa faci asta, de zdranganit o sa inveti tu, stai linistit.

 

Amplificatorul poate fi conectat si la alte boxe - cred c-ar merge pe un sistem 5.1, eu l-am conectat odata la 2 boxe mari de pickup (din ala de pe vremea lu' bunica) si mi-a placut cum se aude. L-am mai conectat si la un sistem 2+1 si a fost ok. Le poti conecta prin mufa de Headphones.

 

Iar Fender Fuse n-are ce probleme sa-ti faca, n-ai de ce sa ai probleme cu latenta (decalajul ala) aici. Prin Fender Fuse nu inregistrezi chitara in calculator, si nu vei canta cu chitara prin calculator (cum e in cazul lui Guitar Rig, spre exemplu), ci pur si simplu iti alegi / personalizezi / salvezi diverse preseturi cu care sa canti. Am zis mai sus ce alte lucruri mai poti face cu el.

 

Deci Fender Fuse nu e chiar ca Guitar Rig - el iti ofera doar mai mult control asupra amplificatorului, insa de cantat, tot prin amp o sa canti, nu prin calculator.

 

Apropo, folosirea lui Fender Fuse e complet optionala - numai ca eu zic ca merita din plin - asa, cu ampul singur, ai cam multe limitari. The choice is yours.

 

Probleme cu latenta ai putea avea, in conditiile astea, numai in cazul in care ai vrea sa inregistrezi ceva in calculator. M-am lovit si eu de asta la inceput, cand n-aveam drivere ASIO instalate, si faceam manual sincronizarea cu beatul. Odata cu ampul (tot de Mustang e vorba) primesti si drivere ASIO de la Fender, insa nu le-am folosit niciodata. Folosesc in schimb ASIO4All de ceva vreme si e ok. Din ce-am citit pe net, cica ar fi chiar mai bune decat ce ofera Fender.

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Apropo, am uitat sa spun ca eu folosesc o amarata de placa de sunet integrata Realtek... se comporta in general ok, insa la un moment dat, o mai apuca pandaliile si incepe sa se auda sunetul cu mici pocnituri (sa nu zic "partaieli" :D) cand vreau sa inregistrez ceva. Dupa ce tot dau disable si enable la Realtek HD Audio Output in ASIO4All, isi revine, dar nu stiu exact din ce cauza e chestia asta... ma rog, poate ca folosesc si eu in nesimtire multe pluginuri in acelasi timp, in special VSTi. S-ar putea sa fie ceva si din cauza codecurilor pe care le am, ca la un moment dat am inceput sa am probleme din astea cu pocniturile in REAPER dupa ce bagasem ultima versiune de K-Lite Mega Codec Pack, si atunci am bagat driverele ASIO si a fost ok.

 

Cred ca astea sunt totusi niste chestii relative, referitor la latenta si la problemele cu sunetul, fiecare calculator si fiecare placa de sunet are "personalitatea" ei, ca sa zic asa. Daca vrea sa mearga, merge, daca nu, nu. Trebuie sa stii cum sa le iei, pe unele le mai pacalesti :)

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Daca iti iei Fender Mustang NU iti mai trebuie acordor. Are amplificatorul tuner cromatic incorporat, ti-am scris mai sus ;).

 

Daca nu, merita, as zice eu, unul direct in jack, fiind vorba de o electrica - asa te vei putea acorda cu acuratete mai mare, neexistand interferente cu zgomotele "de pe fundal".

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Guest imorqse

k ...atunci iau fender mustang si mam scos:D..........acest ampli ...daca il bag prin sistem boxele lui raman pe mute si se aude doar in sistem ..?

Link to comment
Share on other sites

k ...atunci iau fender mustang si mam scos:D..........acest ampli ...daca il bag prin sistem boxele lui raman pe mute si se aude doar in sistem ..?

 

Da. Acelasi lucru e valabil si daca vrei sa conectezi la el o pereche de casti, daca vrei sa nu deranjezi lumea de prin casa, sau pe unde canti tu ;)

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Guest imorqse

mike dar la casti cand le conectezi se aude doar in casti si nu deranjezi pe nimeni ..:S dar eu intrebam daca bag sistemu in aplificator ..se aude si amplificatorul si boxele ? ..sau doar boxele?

Link to comment
Share on other sites

@imorqse: 'mnezau are dreptate: odata ce legi boxele la amplificator, difuzorul amplificatorului va fi muted, vei auzi doar boxele tale.

 

Ideea asta cu boxele nu e obligatorie, poti sa nu pui nicio boxa, dar la un moment dat devine putin enervant ca una auzi in amplificator, iar alta din ce inregistrezi in calculator prin USB (ca si ton, ma refer). Daca folosesti boxe in loc de difuzorul amplificatorului, nu vor mai fi diferente de ton.

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.