www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

custom guitar


barbarossa
 Share

Recommended Posts

recent am inceput un proiect.sa construiesc o chitara. am primit un corp din mahon care s-a dovedit a fi de bas si care a mai trebuit taiat si finisat, am luat un gat din paltin facut de cineva care lucreaza la reghin, la care mai mult ca sigur va trebui sa-i schimb tastele.in schimb in afara de taste gatul pare super ok.

asta a iesit deocamdata:

 

 

acuma cateva intrebari:

1. ce parere aveti? :)

2. cum pot inlatura inlayurile de la tasta 17 sa fie doar 1 punct si la 24, nu 23 sa fie 2 puncte, cum e de obicei.

cred ca in stadiul asta al lucrului cel care a facut gatul era beat...

3. dupa cum se observa corpul e scobit mult fapt pt care am facut un pickguard din lemn, problema e ca va ramane loc gol sub acel pickguard si cred k va suna urat doza, un single coil dimarzio din cauza asta, pt ca va percepe sunet de sub ea.

4. portiunea corpului in care se prinde gatul de corp este foarte subtire.va trebui sa folosesc un neck plate din metal sau nu? asta asa a venit, si tare mi-e ca s-a dus tot sustainul din cauza asta...

si inca ceva, gatul are gata facute in el cele 4 gauri in care se insurubeaza suruburile, cu margine de metal inauntru(filet sau cum i zice)nush daca asta e tocmai bine...ma gandeam ca pe langa cele 4 suruburi sa mai bag io inca 4 direct in gat

 

btw corpul e mahon vechi de 25 ani, gatul e paltin vechi de vro 10+ ani

cei care se pricep mai bine ca mine sunt bineveniti cu sfaturi :)

Link to comment
Share on other sites

Nu ai nici o problema cu inlay-urile , sunt OK unde sunt , nu te incurca .la a doua octava .

 

Curpul e OK , nu e prea subtire la inbinare , se potriveste gatul in locas ??E destul de inalt gatul ? nu ai pus poza cum sata gatul in locas.Trebuie sa fie mai inalt cu cativa mm , mai bine zis cu grosdimea placi cu taste . 4 - 5 mm.Dar oricum cred c a trebuie sa faci un ik din lemn ca sa dai unghiul inclinat gatului .

 

Nu pierzi nici un sustain de la suruburi sau alte minuni.De ce inca 4 suruburi ?

 

Din cauza scobituri cam mari o sa ai "un" anume timbru , asta e .

 

Pickguard poti sa faci din tava de plastic , se gasesc , si colorate si albe si negre .

 

Doza nu o montezi sub placa ! asa am inteles din ce ai scris , sau e numa greseala de exprimare ?

 

 

Doza se monteaza intr-un nod de armonice , din cauza a 24 de taste nodul de armonice de la "neck" s-a dus.

 

cel mai bine este sa incerci unde sa pui doza ca sa obtii tonul dorit cu sustainul dorit.

Link to comment
Share on other sites

4 suruburi sunt mai mult decat suficiente... nici nu stiu unde ai fi vreut sa le pui pe celelelte 4...

Parerea mea este ca un pick-up guard de lemn este chiar interesant... desi mai greu de intretinut.

Grif-ul sigur e de reghin?? ... cine stie... poate lucreaza la vre-un prototip.

Incearca sa dai de dyogrei... pe mine m-a ajutat foarte mult... fara el nu cred k m-as fi descurcat. He`s the man :)

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

recent am inceput un proiect.sa construiesc o chitara. am primit un corp din mahon care s-a dovedit a fi de bas si care a mai trebuit taiat si finisat, am luat un gat din paltin facut de cineva care lucreaza la reghin, la care mai mult ca sigur va trebui sa-i schimb tastele.in schimb in afara de taste gatul pare super ok.

asta a iesit deocamdata:

 

 

acuma cateva intrebari:

1. ce parere aveti? :)

2. cum pot inlatura inlayurile de la tasta 17 sa fie doar 1 punct si la 24, nu 23 sa fie 2 puncte, cum e de obicei.

cred ca in stadiul asta al lucrului cel care a facut gatul era beat...

3. dupa cum se observa corpul e scobit mult fapt pt care am facut un pickguard din lemn, problema e ca va ramane loc gol sub acel pickguard si cred k va suna urat doza, un single coil dimarzio din cauza asta, pt ca va percepe sunet de sub ea.

4. portiunea corpului in care se prinde gatul de corp este foarte subtire.va trebui sa folosesc un neck plate din metal sau nu? asta asa a venit, si tare mi-e ca s-a dus tot sustainul din cauza asta...

si inca ceva, gatul are gata facute in el cele 4 gauri in care se insurubeaza suruburile, cu margine de metal inauntru(filet sau cum i zice)nush daca asta e tocmai bine...ma gandeam ca pe langa cele 4 suruburi sa mai bag io inca 4 direct in gat

 

btw corpul e mahon vechi de 25 ani, gatul e paltin vechi de vro 10+ ani

cei care se pricep mai bine ca mine sunt bineveniti cu sfaturi :)

asa in ordinea intrebarilor

1. misto.... is curios cum o sa sune ?

2. nu inlatura nimic ca strici griful

3.nu fa din lemn pickguardul ca nu are rost ...cumpara ceva de plastic maleabil care sa aiba o suprafata plana destul de mare sa acopere golul de pe chitara ....eu cu soulmaster am folosit un platou ...si taiel dupa ce forma vrei tu ...iti recomand sa folosesti u fierastrau de traforaj e mult mai precis ....ps: fii foarte calm

4.da trebuie sa folosesti un neck plate oricum....daca vrei mai mult sustain poti sa lipesti griful de corp cu clei de oase si dupaia sal insuribezi...arata ca o chitara bolt on dar nu o sa mai scoti griful....ps...daca canti metal ritmic pe ea dont bother...ca nu o sa ai nevoe de sustain ... a da si pps: chitarile srato sunt bolt on si parerea mea e ca au destul sustein

 

a si daca totul e asa vechi cum spui uu ..felicitari sar putea sa obtii o chitara buna

uite cum trebuie sa masori ca sa stii unde pui calusul

 

asa in ordinea intrebarilor

1. misto.... is curios cum o sa sune ?

2. nu inlatura nimic ca strici griful

3.nu fa din lemn pickguardul ca nu are rost ...cumpara ceva de plastic maleabil care sa aiba o suprafata plana destul de mare sa acopere golul de pe chitara ....eu cu soulmaster am folosit un platou ...si taiel dupa ce forma vrei tu ...iti recomand sa folosesti u fierastrau de traforaj e mult mai precis ....ps: fii foarte calm

4.da trebuie sa folosesti un neck plate oricum....daca vrei mai mult sustain poti sa lipesti griful de corp cu clei de oase si dupaia sal insuribezi...arata ca o chitara bolt on dar nu o sa mai scoti griful....ps...daca canti metal ritmic pe ea dont bother...ca nu o sa ai nevoe de sustain ... a da si pps: chitarile srato sunt bolt on si parerea mea e ca au destul sustein

 

a si daca totul e asa vechi cum spui uu ..felicitari sar putea sa obtii o chitara buna

uite cum trebuie sa masori ca sa stii unde pui calusul

stai ca nu m-am uitat la toate pozele ee misto picguardul nu -il schimba numai sa nuti fac probleme de inaltine ....poti sa cauti niste grund de lemn ca sa nu putrezeasca (dar nu cred ca ai obiceul sa-ti pui chitara in balti) ma rog ajuta sa stiiii

post-1058-1156240715_thumb.jpg

Edited by diogrey
Link to comment
Share on other sites

da stiu chestia cu distanta aia intre bridge si fretu 12 sa fie egala cu 12 la nut, nu e problema.

problema e ca gatul e ciudat facut, are scala de 25, 5 dar corpul e de bas si avea acele 2 gauri nu stiu pt ce facute in spate. in poze se mai vede doar una, pt ca cealalta am folosit-o ca sa bag bridgeul in ea.

din cauza asta am determinata pozitia bridge-ului, asa ca pt a determina distantele alea corect mi-a ramas sa vad cat intra gatul in corp, adica destul de mult, tastele 22, 23 si 24 fiind deja "in corp".

o intrebare: bridge-ul este clasic de strat tremolo.corpul fiind mai subtire decat distanta standard bucatii alea de metal de care prinzi arcurile in spate, am fost nevoit sa tai din acea bucata aprox 3 milimetrii pt a fi exact la nivelul corpului in spate. as fi dat-o jos dar nu mai aveam pe unde sa bag corzile...data fiind aceasta situatie m-am hotarat sa nu mai pun arcurile in spate pt ca fara sa m-apuc iara sa scobesc, ceea ce nu am chef, nu am unde sa le pun. chestia e ca gaura unde am bagat bridgeul este foarte stramta, deci cu greu a intrat si foarte greu iese de acolo pt ca, ca si latime, gaura e exact cat bucata aia de metal pe care o mentionam mai sus. aici vine intrebarea:in situatia asta, este posibil ca tensiunea din corzi sa smulga afara bridgeul? el e prins in corp cu cele 6 suruburi, si si gaura in care intra e atat de stramta incat chiar daca e tremolo, nu are cum sa fie nici coborat, cu ata mai mult urcat.(pitch-ul notei that is...) deci se comporta ca un bridge fix. a rezultat un fel de string thru care ma gandesc ca va fi benefic pt sustain.

 

btw, aceasta se vrea a fi chitara mea de single coil-ish blues. va avea 2 sc una in bridge alta in neck.

nu prea cant metale, dar cand o fac am si alte "ace" de cojocul lor....

 

a si era sa uit. chiar daca nu am zis, eu aveam in plan sa si lipesc gatul cu clei si dup-aia sa i bag si suruburi

 

si multumesc pt sfaturi si pareri...

pana acum si in continuare:)

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

atentie mare unde positionezi calusul (bridge-ul) !

ma gandeam, ca sa scapi de pickguard... daca i-ai trage un top de artar... si cu ocazia asta i-ai mai aduce un pic de stralucire sunetului

 

m-am gandit si la asta dar nu prea am de unde sa fac rost de o placa de artzar... vro sugestie...?

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

da stiu chestia cu distanta aia intre bridge si fretu 12 sa fie egala cu 12 la nut, nu e problema.

problema e ca gatul e ciudat facut, are scala de 25, 5 dar corpul e de bas si avea acele 2 gauri nu stiu pt ce facute in spate. in poze se mai vede doar una, pt ca cealalta am folosit-o ca sa bag bridgeul in ea.

din cauza asta am determinata pozitia bridge-ului, asa ca pt a determina distantele alea corect mi-a ramas sa vad cat intra gatul in corp, adica destul de mult, tastele 22, 23 si 24 fiind deja "in corp".

o intrebare: bridge-ul este clasic de strat tremolo.corpul fiind mai subtire decat distanta standard bucatii alea de metal de care prinzi arcurile in spate, am fost nevoit sa tai din acea bucata aprox 3 milimetrii pt a fi exact la nivelul corpului in spate. as fi dat-o jos dar nu mai aveam pe unde sa bag corzile...data fiind aceasta situatie m-am hotarat sa nu mai pun arcurile in spate pt ca fara sa m-apuc iara sa scobesc, ceea ce nu am chef, nu am unde sa le pun. chestia e ca gaura unde am bagat bridgeul este foarte stramta, deci cu greu a intrat si foarte greu iese de acolo pt ca, ca si latime, gaura e exact cat bucata aia de metal pe care o mentionam mai sus. aici vine intrebarea:in situatia asta, este posibil ca tensiunea din corzi sa smulga afara bridgeul? el e prins in corp cu cele 6 suruburi, si si gaura in care intra e atat de stramta incat chiar daca e tremolo, nu are cum sa fie nici coborat, cu ata mai mult urcat.(pitch-ul notei that is...) deci se comporta ca un bridge fix. a rezultat un fel de string thru care ma gandesc ca va fi benefic pt sustain.

 

btw, aceasta se vrea a fi chitara mea de single coil-ish blues. va avea 2 sc una in bridge alta in neck.

nu prea cant metale, dar cand o fac am si alte "ace" de cojocul lor....

 

a si era sa uit. chiar daca nu am zis, eu aveam in plan sa si lipesc gatul cu clei si dup-aia sa i bag si suruburi

 

si multumesc pt sfaturi si pareri...

pana acum si in continuare:)

asa chiar dca nu ai arcuri poti folosi o bucata de lemn pt a bloca bridge-ul in pozitie dreapta ..pusa intre spatele bridgeului si corp ......vezi ca totusi pozitionarea este foarte inportanta si dac nu reusesti so faci ..chitara va falsa oribil

Link to comment
Share on other sites

m-am gandit si la asta dar nu prea am de unde sa fac rost de o placa de artzar... vro sugestie...?

 

ok, urmatoarea intrebare:: se poate sa pun doar un input jack si o doza? adica fara volum si ton...

sau daca pun 2 doze,input jack-ul si un switch...?

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

ok, urmatoarea intrebare:: se poate sa pun doar un input jack si o doza? adica fara volum si ton...

sau daca pun 2 doze,input jack-ul si un switch...?

ar fi mai bine cu doua doze

una neck si un bridge...idee e ca aia de la bridge da un sunet mai deschis ,cu mai multe inalte....o poti folosi la ritmic sau lead shit...si aia neck e mai infundata...da un sunet mai gras ...ideal pt un solo melancolic

Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.

da man stiu, insa eu as vrea sa stiu daca dozele pot fi puse fara vreun potentiometru, deci doaar input jack si switch

tu vrei sa iesi cat mai ieftin sau ce? :)

Link to comment
Share on other sites

Sigur ca se poate, va suna insa altfel. Un mod f interesant pt chitara este sa ii pui un switch care sa bypasseze potentiometrele. Suna mai deschis si mai tare.

Explicatia este ca fara potentiometru doza isi pastreaza caracteristica de frecventa intacta. Potentiometrul creaza un filtru care atenueaza virfurile de frecvente cu cit are valoare mai mica. Valoare mare, spre infinit (fara pot) = rezonante puternice, valoare mica = rezonante atenuate.

Daca intentionezi sa pui doze single coil, lipsa potentiometrului iti va da un sunet cu f multe inalte. Nu stiu daca o sa-ti placa.

Edited by dass101
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.