www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sympthom


Sympthom
 Share

Recommended Posts

Din greseala am facut pinch harmonic la inceput dar suna bine :)) Cateva greseli ici colo' dar merge.. :D

 

 

Eventual importeaza backing trackul in REAPER, pune-i FX ReaPitch si da-i 1 semiton mai sus (sau fa ceva similar intr-un alt DAW, daca nu-ti convine asa), sa nu mai fie nevoie sa mai schimbi acordajul. Nu conteaza ca nu iese ca originalul, important e sa nu suni pe langa, sa nu suni fals.

 

Inca ceva: incearca eventual sa canti cu un metronom (ma rog, aici va trebui sa renunti la backing track) la tempo ceva mai lent decat originalul, pana inveti exact notele si te obisnuiesti sa canti cat de cat bine soloul. Pe masura ce inveti si "iti faci mana", poti sa cresti treptat tempoul pana ajungi la tempoul originalului, si vei putea canta fara probleme mari si pe backing track. Stiu ca e o chestie migaloasa care cere TONE de rabdare, dar daca vrei sa iasa treaba bine, la un moment dat se cam impune.

 

Da-i inainte!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Frate... mai eu iti zic sa incerci lickuri usor usor pana le poti face la timp real si HD.... nu stiu frate, ma depaseste... cand am pus chitara in mana "ca lumea" usor usor toate chestiile au inceput sa vina de la sine.... nu am trecut prin mari dificultati in ceea ce priveste cantatu la chitara dar inca nu-i timpu pierdut ... tot un noob raman pana nu cant cu Buddy sau BB.... Chiar ma depaseste chestia... eu inainte cand nu aveam nici o idee si nici rabdare pur si simplu ascultam melodii si incercam sa imit chestii din ele asa cum puteam... mai mult de atat nu pot sa-ti zic prin internet... daca vii pe la mare poate ne-om intalni sa ne distram nitel... pana atunci frate rock on!

 

Daca tot ai prof... stabileste-ti targeturile si discutatile si exerseaza cand esti cu el... Incearca sa vizualizezi ce vrei si sa ii ceri ajutor in privinta asta...

Edited by Cognek
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

E bine, daca ce ai facut e o improvizatie, pentru ca asta nu inteleg majoritatea "muzicienilor in devenire" din ziua de azi, nu stiu sa improvizeze, invata pentatonicu si improvizeaza urcandu-l si coborandu-l, nu conteaza ca nu e pe ritm si nu suna a nimic, ei continua cu modu asta de a "improviza".

Acum pe latura criticii constructive. Ar trebui sa fii mai atent la game scale si d-astea. Au fost mai multe momente cand erai pe langa, dar asta se rezolva in timp, prin exercitiu.

Mai lucreaza cu backingtrackuri, e un lucru bun.

Bafta pe viitor! \m/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai pun video-uri pentru ca :

 

1. Sunt cam plictisit si nu am cu ce altceva sa imi ocup timpul deocamdata ^_^.

2. Pun diverse video-uri ca sa aud parerea altora ca sa vad ce trebuie sa schimb incat sa fiu si pe placul meu si pe placul altora..

3. Apoi nu stiu , eu ma distrez , poate voi va dati palme cand auziti ce cant :rolleyes:

 

 

Dar da , ai dreptate , sunt asa de nerabdator , incat nu vreau sa invat tot cap coada perfect , si daca mai strecor ceva greseala , ma scuz ca nu is perfect si chestii din astea..

 

 

Personal cred ca de la primul video , am luat esentialul fiecarui critici , si am incercat sa le indeplinesc pe toate.. Desi nu prea am reusit :)

 

Eu personal sunt incantat de ce am facut , stiind ca la cat de bine stiu eu sa cant la chitara ..

 

Na' infine.. Fiecare are stilul lui si tehnica lui , poate tie iti place poate nu , poate la altu ii place..

Edited by Sympthom
Link to comment
Share on other sites

deci geo..ai sarit ca un strut de coada..si te-ai agitat degeaba..nu i-am zis sa nu mai puna video..citeste de 2 ori ce am zis..i-am zis sa nu se grabeasca..sa stea sa ivnete bine melodia..1 2 zile in plus..si sa puna dupa..ca altefel e cand stii bine ce vrei sa canti...aici se vede ca e nerabdator..are emotii..si mai mananca cate o litera..nu zic ca nu o progresat...asa ca fii cumpatat in ale comentariilor..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 months later...

Hello !

 

Nu de mult mi-am cumparat o interfata ( mersi Jig ) si am zis sa trag o improvizatie cu ea.. Am cateva falsuri ici colo care am incercat sa le corectez prin slide ( si la bend cateodata se aude ca nu sunt chiar pe nota ) .. Nu e ceva fabulos , chiar acuma 5-10 minute am tras-o ( :lol: ) deci sa nu va asteptati la ceva super awsum incredibilos maioneza.. Mai mult e doar un test.. ^_^ Insa am sa revin peste cateva zile/saptamani cu ceva mai serios..

 

Scary.mp3

Edited by Sympthom
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://soundcloud.c...as-daniel/m-jam

 

de data asta ceva mai bine , adica numai cateva note false .. sunt cam nou in arta improvizatiei insa imi place mai mult decat sa cant dupa un cover.. pareri ? adica nu pareri , mai bine zis critici , ca de aia sunt aici , ce nu-i ok ? ( in afara de notele false ca alea stiu ce si cum..)

Edited by Sympthom
Link to comment
Share on other sites

Penultima inregistrare e putin cam pe langa backing track (sau poate in asta consta ideea de "Scary" :lol:), parca ce trimisesesi tu in ultima vreme a fost mai bine. Poate n-ar strica sa le pui si pe alea, sa-si mai dea eventual si altii cu parerea. Oricum, s-a imbunatatit vizibil ritmul, asta e clar.

 

Legat de ce incerci tu sa improvizezi acolo, cred ca daca mergi inainte cu exersatul, ai sa ajungi departe. Slow, but steady.

 

Linkul de soundcloud insa nu-mi merge...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

E ok..progresezi...Ca si tip..incearca cand canti o melodie..sa ai castile..ma refer cand repeti..sa incerci sa repeti..cu melodia in casti...Asta te va ajuta..:D sa icnerci sa te scinronizezi..si incearca la inreg pe PC sa te bagi la mixaje..Baga Reaper..Audacity..icnearca sa folosesti si ceva efecte..Guitar Rig..Amplitube...Sa obtii un sound cat mai bun..

 

Keep Going.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://soundcloud.c...as-daniel/m-jam , asta e de la linkul de mai sus care nu merge

 

E ok..progresezi...Ca si tip..incearca cand canti o melodie..sa ai castile..ma refer cand repeti..sa incerci sa repeti..cu melodia in casti...Asta te va ajuta.. :D sa icnerci sa te scinronizezi..si incearca la inreg pe PC sa te bagi la mixaje..Baga Reaper..Audacity..icnearca sa folosesti si ceva efecte..Guitar Rig..Amplitube...Sa obtii un sound cat mai bun..

 

Keep Going.

 

pai melodia imi merge in boxe si am inregistrat in reaper cu guitar rig.. am dat un efect asa mai clean ca in original cu putin delay si putin gain.. :)

 

mersi.. si sincer puteam si mai bine dar eram pe graba ca a trebuit sa plec si am zis ca daca am inceput ceva sa-l termin.. stiind ca nu e o piesa intreaga , nu e ceva greu e ceva mai mult asa de "kiki".. Daca ar fii ceva mai complicat/stufos as sta si saptamani/luni pana iese bine dar pana sa ajung acolo , sa am timp de toate mai este.. eu nici o ora nu prea apuc sa cant la chitara pe zi.. foarte multe activitati care ma impiedica sa progresez si sa fac mai mult dar "ata ete"

Edited by Sympthom
Link to comment
Share on other sites

calitatea nu e prea buna ca e pe telefon si de cateva ori am iesit de pe ritm but meh..

 

 

Nu te supara pe mine, dar eu as zice ca n.a iesit nici foarte rau, nici foarte bine. Dar asta nu inseamna ca nu se poate imbunatati ;).

 

In ce priveste exersatul cu melodia in casti, sunt de acord cu ce spune Hyplink. Legat de mixaje insa, sincer, nu cred ca e cazul sa te preocupe asta ACUM. Dupa parerea mea cel mai mult ar trebui sa te axezi pe cum canti, sa iti iasa bine partile de chitara, or, acum, mixajele ti.ar putea distrage atentia de la cantat, zic eu. Dupa ce mai avansezi cu asta, da, poti incepe sa te mai joci un pic si cu mixajele.

 

Mi.a venit o idee: uite, dupa ce inveti bine de tot sa canti solo.ul de la melodia asta, da.mi un PM si poate o punem de.un collaboration cover, ca tot ziceai tu ca vrei sa mai scoatem o piesa. Poate il luam si pe Hyplink la chitara, daca vrea, si ma bag eu la voce sau la bass, daca imi iau intre timp. That would really be a challenge, even for me. But I guess it would be a lot of fun :).

Edited by mike KidLazy
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nu te supara pe mine, dar eu as zice ca n.a iesit nici foarte rau, nici foarte bine. Dar asta nu inseamna ca nu se poate imbunatati ;).

 

In ce priveste exersatul cu melodia in casti, sunt de acord cu ce spune Hyplink. Legat de mixaje insa, sincer, nu cred ca e cazul sa te preocupe asta ACUM. Dupa parerea mea cel mai mult ar trebui sa te axezi pe cum canti, sa iti iasa bine partile de chitara, or, acum, mixajele ti.ar putea distrage atentia de la cantat, zic eu. Dupa ce mai avansezi cu asta, da, poti incepe sa te mai joci un pic si cu mixajele.

 

Mi.a venit o idee: uite, dupa ce inveti bine de tot sa canti solo.ul de la melodia asta, da.mi un PM si poate o punem de.un collaboration cover, ca tot ziceai tu ca vrei sa mai scoatem o piesa. Poate il luam si pe Hyplink la chitara, daca vrea, si ma bag eu la voce sau la bass, daca imi iau intre timp. That would really be a challenge, even for me. But I guess it would be a lot of fun :).

 

neah , nu ma supar , eu de asta postez video-uri , sa vad ce ii bine si ce nu ii bine.. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.