www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sympthom


Sympthom
 Share

Recommended Posts

Guest catalanic

ei bine, eu in schimb o sa iti apreciez curajul de a posta desi sti ca mai ai de lucru. stiu un caz al unui chitarist care face furori azi prin industria Black metal - daca se poate numi industrie - care era la inceput cam tot asa. Bafta in continuare si pune oasele la munca si burta pe cartea cu teorie muzicala :P

Link to comment
Share on other sites

Bravo, hai ca merge, da-i acolo inainte!

 

Nu e perfect, dar pentru un incepator, vorba lui catalanic, trebuie apreciat curajul pe care l-ai avut ca sa iesi in fata.

 

Ce ai gresit, ti s-a spus mai sus deja. As mai adauga faptul ca faci vibrato-ul gresit - tu vibrezi "din degete" (sau cel putin asa am vazut eu, daca m-am inselat te rog sa ma contrazici), insa trebuie facut din incheietura mainii. Am si eu aceeasi boala, stiu, e destul de complicat la inceput, dar dupa ceva exercitii, o sa te obisnuiesti sa-l executi corect.

 

Cu toate greselile, totusi eu zic ca esti pe drumul cel bun. Mai lasa sa mai treaca vreun an, doi de exersat si apoi posteaza din nou melodia asta. Sigur vor fi imbunatatiri ;) !

 

BAFTA!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu m-am smecherit, ca nu-mi iese din incheietura mainii intotdeauna, si atunci "scutur" degetul a la Eric Clapton, adica ceva in genul a ce ai facut tu, dar FARA sa sprijin degetul mare pe grif. Nu ma pricep eu prea bine sa explic exact cum fac, daca esti interesat cauta pe YouTube vibrato de la justin guitar si are acolo mai multe filmulete in care explica tipurile de vibrato, si il mentioneaza si pe asta. Ideea e ca nu folosesc aceeasi tehnica peste tot, o adaptez in functie de ce trebuie sa cant. Personal, asta cu "scuturatul" de care vorbesc acum mi se pare ceva mai usor decat vibrato-ul din incheietura.

 

Poti sa incerci mai multe chestii, si-ti alegi tu ulterior ce ti se potriveste :).

Edited by mike KidLazy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest catalanic

@

Sympthom & mike KidLazy - baieti, ar fi o tema de abordat asta cu tremollo-ul :D

si eu il fac vertical pe corzi, ca la acustica :)) iar varianta cu incheietura numa' nu vrea :P

 

 

 

m-am tot holbat pe net, si am tot vazut videoclipuri, unu in romana dar tot nu se prinde de mine :) daca are careva un sfat :) fie el si video il astept cu placere, sau poate va aratati maestria video :)

Link to comment
Share on other sites

@catalanic: sfaturi, nu stiu ce sa-ti zic, nu ma prea pricep la "predat". Pot sa-ti arat aici filmuletele de la Justin Guitar in care explica tipurile de vibrato:

 

 

 

Le explica babeste, insistand pe vibrato-ul "din incheietura", mai clar de atat nu vad cum s-ar putea explica. Problema e ca e o tehnica ce necesita TONE (si cred ca si asa e putin spus) de exercitiu, nici la mine nu "si-a dat drumul" complet, de-asta nu ma pot baza pe ea mereu si trebuie sa adaptez intruna tehnica la ceea ce cant.

 

Eventual te poti uita si la filmuletul in care vorbeste despre bending, daca tot ti se pare ca e ceva neclar.

 

Plus ca am impresia ca usurinta cu care se poate executa tipul asta de vibrato depinde mult si de cat de lungi sunt degetele chitaristului si de cat de lat este griful chitarei - eu am degetele scurte, si mi-e super greu sa vibrez asa, mi-e greu sa "apuc" griful cu mana in pozitia aia, cum arata el in video - eventual, daca reusesc sa iau pozitia aia, cand trebuie sa trec la urmatoarea nota/urmatorul acord imi e greu, ca trebuie sa schimb pozitia mainii stangi in asa fel incat degetul mare (care pana atunci era undeva deasupra grifului) sa ajunga sa se sprijine in spatele grifului. Asta mai ales la acustica, unde griful (chitarei mele) e destul de lat... pe electrica hai, mai treaca-mearga, desi si acolo sunt probleme... sau nu stiu, poate nu am eu pozitia corecta a mainii pe grif...

 

Nu stiu daca intelegi ceva din ce am zis aici... in fine...

 

@Sympthom, sorry de offtopic.

Edited by mike KidLazy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Vibratourile pe care le faci tu sunt orizontale... si-s mai degraba de vioara decat de chitara... La chitara electrica vibratourile se fac vertical ... adica paralel cu tastele... Vezi cum tii mana pe chitara... eu prefer sa am mai tot timpul degetul mare pe fretboard ca si cand as tine o bata in mana... imi e mult mai comod sa fac benduri astfel...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest unclesamfatg

Vibratourile pe care le faci tu sunt orizontale... si-s mai degraba de vioara decat de chitara... La chitara electrica vibratourile se fac vertical ... adica paralel cu tastele... Vezi cum tii mana pe chitara... eu prefer sa am mai tot timpul degetul mare pe fretboard ca si cand as tine o bata in mana... imi e mult mai comod sa fac benduri astfel...

 

Sunt deacord si nu sunt deacord cu tine in postarea asta. Si mie imi place sa tin opozabilul peste coarda E groasa cand fac bendurile si sa imping cu degetele de parca m-as folosii de greutatea chitarei. Dar bendurile se pot face si orizontale si iese ceva foarte rapid si cu un alt touch.

Link to comment
Share on other sites

Vibratourile pe care le faci tu sunt orizontale... si-s mai degraba de vioara decat de chitara... La chitara electrica vibratourile se fac vertical ... adica paralel cu tastele... Vezi cum tii mana pe chitara... eu prefer sa am mai tot timpul degetul mare pe fretboard ca si cand as tine o bata in mana... imi e mult mai comod sa fac benduri astfel...

 

Am tendinta sa misc in jos si in sus , in dreapta si la stanga , dar putin din fiecare :) ( mana mea e destul de mica , si nu pot tine degetul mare pe fretboard :D Dar am sa incerc )

Link to comment
Share on other sites

Sunt deacord si nu sunt deacord cu tine in postarea asta. Si mie imi place sa tin opozabilul peste coarda E groasa cand fac bendurile si sa imping cu degetele de parca m-as folosii de greutatea chitarei. Dar bendurile se pot face si orizontale si iese ceva foarte rapid si cu un alt touch.

 

benduri orizontale ? lol

Link to comment
Share on other sites

Da.. Numai ca mi-e frica sa nu gresesc pe undeva ca apoi trebuie sa dau stop la piesa apoi la camera apoi sa pun iarasi piesa din acel punct , apoi iarasi camera.. Si dureaza un pic ( stiind ca am avut vreo 10-15 duble pe putin :) ).. Tura viitoare cand fac un video , chem pe cineva sa apese butoanele magice : play-stop... Pot si mai bine , dar cand sa filmez ... nu mai iese ^_^... Urmatoarea piesa o sa fie mai buna , promit :D

Edited by Sympthom
Link to comment
Share on other sites

Tu cand canti o piesa si gresesti intr-un anumit punct, dai stop si "rewind" si continui de unde ai gresit? Eu cand gresesc o iau direct de la capat... si e asa de "frumos" cand 99% din piesa iese perfect, iar in ultimul 1% trag o zbarca de nu ma vad... din aceleasi emotii tampite: "aoleu, urmeaza refrenu' acum, aoleu, sa ma concentrez, sa nu gresesc". Si vreau sa spun ca de ce ma concentrez mai tare si-mi ocup creierul cu tampenia asta, pe atat mai tare gresesc. Asa ajung sa imi ia si vreo 2 ore tot tragand o piesa fara sa-mi iasa ceva ca lumea. Cum a zis si Hyplink, incearca sa lasi emotiile la o parte si sa te gandesti ma mult la placerea de a canta piesa respectiva decat la "ce parte urmeaza". Asa va suna mai natural, si vei fi si mai putin stresat.

 

In plus, nu stiu de ce (poate doar mi se pare mie, dar in fine), dar am impresia ca tu mergi cat de cat bine cu o linie melodica, pana intr-un punct in care faci o greseala mica. Esti constient de faptul ca ai gresit in punctul respectiv, insa pe masura ce canti mai departe pari dezamagit de greseala respectiva, si pare ca nu-ti mai pasa ce canti mai departe, prin urmare esti predispus sa gresesti si mai mult. Incearca sa nu te demoralizezi, pana la urma toti gresim, si numai prin exercitiu putem avansa. In timpul unei reprezentatii live, in cazul unor eventuale greseli, va trebui sa canti neconditionat mai departe, ca si cand nu s-ar fi intamplat nimic. Ai sa mori de ras, dar in anumite cazuri cand artistul greseste, unii ascultatori nici nu-si dau seama, cel putin daca nu lasa artistul sa se vada asta. Dar daca te opresti si canti stresat mai departe, se simte.

 

Din nou zic, poate doar mi s-a parut mie treaba asta, daca m-am inselat, feel free to contradict me.

 

In rest, da-i inainte cu tupeu! Keep on practising!

 

Legat de benduri, stay chill, guys, don't start a fight :): exista mai multe tipuri de benduri (3, mai exact), unele mai mult sau mai putin potrivite in anumite contexte - vedeti oleaca mai sus. Mie imi place sa combin cate putin din fiecare :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pana pe la 0:40 esti ok, dar de la 0:40 incolo, ai iesiri de pe ritm. Si ma rog, unele note mai putin reusite. DAR, overall, e o idee mai bine decat ce ai facut pana acum, zic eu.

 

So, once again, da-i inainte! Asa se invata, asa se avanseaza: cate putin azi, cate putin maine...

 

Nici backing trackul nu suna rau :). Daca as fi avut o chitara la indemana, as fi jam-uit si eu un riff, ceva acolo... :)

 

Edit: Apropo, o mica idee, s-ar putea sa te ajute: vezi in ce pozitie ai tendinta sa gresesti mai mult atunci cand canti - eu spre exemplu am mai multe probleme atunci cand cant in picioare, decat atunci cand cant stand pe scaun. Incearca in ambele feluri, poate iti e o idee mai incomod sa canti in picioare. Sau invers, nu stiu, zic si eu.

Edited by mike KidLazy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hehe , din vreo 10 incercari , 5 mi-au iesit bine pana la 0:40 si 5 mi-au iesit bine de la 0:40 incolo :D Dar e asa de cald ca imi transpira mainile si aluneca corzile foarte usor ( adica imi aluneca mana pe corzi , mai ales la benduri )... si penelul ! Dar totusi , mai bine decat prima varianta ^_^

Edited by Sympthom
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.