www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Basarabia-Pamant Romanesc


Guest Eugen_G
 Share

Recommended Posts

Guest Eugen_G

Am trecut azi prin Piatza Universitatzii shi am vazut doua persoane care impartzeau pliante de informare in legatura cu problema Basarabiei NOASTRE.Mi se pare o idee f. buna.Trebuie odata shi odata luat taurul de coarne shi pusa mai serios problema.Basarabenii sunt 70% ROMANI DE-AI NOSHTRI.

Link to comment
Share on other sites

Oare?

Au fost mult mai mult de 70%, dar acum? Mai stau asa lucrurile? Daca s-ar face un referendum acolo despre ceea ce vor ei, e posibil sa ai surprize. Deci, oameni buni, Basarabia nu e a noastra. E a celor care locuiesc acolo. Si tare ma tem ca nu prea vor sa fie frati cu noi.

 

PS Nu vreau sa deschid aici o discutie despre comportamentul "haiducilor" care traiesc printre noi, dincoace de Prut. N-ar avea sens... Prietenii stiu de ce :)

Link to comment
Share on other sites

Guest TimeRobber

bullshit , marile puteri( USA , URSS , etc ) au avut intodeauna rol important in impartirea teritoriilor ...credeti ca asta s-a schimbat ?

noi sintem zero

Link to comment
Share on other sites

Guest Eugen_G

Nu ma refer ca sa incepem un razboi de cucerire al Moldovei ci la o politica inteligenta de reatragere a teritoriului de peste Prut in zona noastra de influentza shi apoi de reunificare.

Daca nu incercam sa readucem la patria mama macar o parte din teritoriile pierdute,in mod inteligent pt. ca nu suntem o mare putere(asha cum spune TimeRobber),atunci vom pierde incet incet shi tot ceea ce avem.

Deja in Covasna shi Harghita manifestarile antiromaneshti sunt pe fatza ba chiar s-au shi extins la alte zone.

Mi-a spus cineva care a fost anul asta in Sighishoara ca erau f multe insrciptzii in limba maghiara,deshi nu e orash majoritar maghiar,iar in magazine nu prea tzi se vorbeshte romaneshte nici daca ceri o paine(vechea problema de altfel).Am un var in Baia Mare care are prieteni maghiari shi care cand sunt intre ei vorbesc doar maghiara chiar daca e varul meu de fatza.

Dar de fapt m-am obishnuit.Asta a fost intotdeauna atitudinea noastra a romanilor de a ceda mereu pas cu pas.

Link to comment
Share on other sites

Guest Eugen_G

Nu sunt chitarist.Sunt doar un guest oarecare.Nu vreau sa intru in politica.Vreau sa vad doar adevarul(sau macar o parte a lui).

Link to comment
Share on other sites

Guest Eugen_G

"Tuturor ne place sa stãm de vorbã la o cafea sau la un ceai... despre muzicã, artã si nu numai.

Forum Led by: miriapod".Nu asta e titlul forumului?

Eu nu am postat decta pe "cafenea" shi "deshertul nuclear".Atat.

Sunt ascultator de rock.Ascultatorii de rock nu au voie pe R.G.C.?

Link to comment
Share on other sites

Mai.. uite care este treaba: fratii nostri de dincolo de Prut sunt pe cale de disparitie.. Moldova a fost rusificata si in momentul asta nici nu poate fi vorba de posibilitatea unei viitoare initiative de reunificare. Motivele sunt geo-politice.. financiare.. Tu iti dai seama prin ce SFuri de "brainstorminguri" ar trebui sa treaca un guvern pentru a concepe un plan economic daca ar alipi o tara ca Moldova? Nu ne este nici noua prea bine aici din cate imi aduc aminte.. sa ne mai legam si buturuga Moldova de gat.. am muri de foame cum mor si ei acolo. Economia actuala nu ne permite. Sa mai vorbim de faptul ca sunt condusi de un partid comunist care are interese cu rusii(stii tu.. aia rosii si ai dracu'.. popor minunat.. dar vai de mama lui ce conducatori a tot avut)? Interese peste interese.. nici nu stau sa ma gandesc cat gaz iau si ei si noi de la rusi.. imi aduc aminte ca in iarna nu am prea avut gaze.. daca s-ar intampla sa luam teritoriul ala inapoi, ar muri multi. Acum nu o dati in discutii ca nu mai luam gaz si luam vodka sa ne incalzim.. e penibil. Ei depind de Rusia, iar la noi se duce o politica de invinuire a moldovenilor... niciodata nu s-a aruncat cu pietre in ei asa cum se arunca de cativa ani.

Este admirabil sa vrei sa mori pt tara, dar mori si tu daca ai pentru ce..

Forumul acesta poate gazdui multe discutii pe langa subiect, dar are tendinta de a prelua multe din caracteristicile forumurilor din afara.. ele au la regulament urmatoarea vorba de duh: DO NOT TALK ABOUT POLITICS AND RELIGION, SO WE CAN ALL ENJOY THIS FORUM! :)

Oricum.. discutia asta nu duce nicaieri.. in mod sigur topicul va fi inchis.

Edited by Geiger
Link to comment
Share on other sites

Aici e stirea: http://evz.ro/article.php?artid=267989

 

S-a pus cruce, gata. Si Base a avut un plan secret in legatura cu unirea. Ce va asteptati sa spuna Voronin: haraso Base???

 

Un mosneag declara dupa alegeri: mi-au zis ca daca votez cu Voronin, imi dau doua caldari cu carbuni...cam asta e.

 

O sa moara toti asa cum au fost dintotdeauna: saraci si prosti.

Link to comment
Share on other sites

Guest TimeRobber

man ... nu sintem in stare sa ne administram tara , d'apai sa mai luam inca una langa noi.

Nu vedeti ca parlamentarii si conducatorii alesi de noi ne fura pe fata si isi bat ... de popor ?

 

in ceea ce priveste miscarile din covasna si harghita , intelegeti gresit . se cere autonomia administrativa nimic mai mult , asa cum e prin toata uniunea europeana .

 

De exemplu Covasna ar produce 800 de milioane pe luna ( din diferite surse .. taxe , etc etc ) , bani ce se trimit la Bucuresti . Din acesti bani Covasna reprimeste 200 de milioane pt investitii in drumuri , servicii , lumina , gaz , apa ...bla bla , si restu banilor ori se duc in judete mai sarace ( care nu produc bbani ) ori sint cheltuiti de dragii nostrii conducatori din BUCURESTI .

In principiu se doreste un sistem administrativ modern dupa modelul din U E care consta prin utilizarea banilor fara a fi trimisi la Bucuresti .

ASa fiecare judet ar construi si ar repara drumuri si ar cheltui bani din propriul lor venit fara interventia bucurestiului .

 

....

Edited by TimeRobber
Link to comment
Share on other sites

Nu ma refer ca sa incepem un razboi de cucerire al Moldovei ci la o politica inteligenta de reatragere a teritoriului de peste Prut in zona noastra de influentza shi apoi de reunificare.

Daca nu incercam sa readucem la patria mama macar o parte din teritoriile pierdute,in mod inteligent pt. ca nu suntem o mare putere(asha cum spune TimeRobber),atunci vom pierde incet incet shi tot ceea ce avem.

Deja in Covasna shi Harghita manifestarile antiromaneshti sunt pe fatza ba chiar s-au shi extins la alte zone.

Mi-a spus cineva care a fost anul asta in Sighishoara ca erau f multe insrciptzii in limba maghiara,deshi nu e orash majoritar maghiar,iar in magazine nu prea tzi se vorbeshte romaneshte nici daca ceri o paine(vechea problema de altfel).Am un var in Baia Mare care are prieteni maghiari shi care cand sunt intre ei vorbesc doar maghiara chiar daca e varul meu de fatza.

Dar de fapt m-am obishnuit.Asta a fost intotdeauna atitudinea noastra a romanilor de a ceda mereu pas cu pas.

1.In ce zone s-au extins manifestarile din Harghita?Piatra Neamt si Bacau cumva?

2.In orasele cu peste 20% locuitori ai unor nationalitati conlocuitoare ,este permisa afisarea in limba acestor nationalitati,drept garantat PRIN CONSTITUTIA ROMANIEI.In Sighisoara toate inscriptiile sunt in3 limbi,pentru ca si sasii au o pondere mai mare de 20 % in acest oras,de aceea se afiseaza si in germana,iar limba minoritatii cu cei mai multi locuitori in Sighisoara (rromales)nu prea se afiseaza nicaieri.

3.Asta cu magazinele din Sighisoara in care nu iti vorbeste nimeni romana e falsa rau,ca doar n-or fi toti ungurii din Sighisoara(destul de putini,de altfel)vanzatori in magazin,nu?

4.Eu cred ca multele inscriptii unguresti din Sighisoara erau defapt afisele de la festivalul Sziget :)

5.Asta cu prietenii maghiari care vorbesc intre ei ungureste o cred,si e o polemica veche,care are valente si in codul bunelor maniere,dar mi se intampla si mie destul de des,de ex:noi avem un trio cu un tobar american,cu care vorbim in engleza,limba pe care o stapanim ,atat eu cat si colegul meu Alex Tomaselli destul de bine,cred,(eu sunt profesor de engleza de meserie).,dar intre noi,pana la urma tot romaneste vorbim,mai ales daca discutiile se aprind putin,si o dam inapoi englezeste doar cand vedem moaca tampa a lui Geno,care nu pricepe nimic :) asa ca intr-un fel inteleg oamenii aia,desi nu sunt de acord.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa nu ne mai batem noi capul cu Basarabia, ca oricum nu depinde de noi (romanii). Problema e mulkt mai complexa si se decide la Moscova sau la Bruxelles, nu la Bucuresti.

 

De altfel nu vad ce mare lucru am avea de castigat din unirea cu Moldova: aia sunt saraci rupti, sunt pe 3 sferturi rusificati... ne-am face mai multe probleme si ar trebui sa-i ducem si pe ei in carca, dupa ce ca de abia ne taram pe noi insine.

 

Cat despre treaba cu ungurii.. mi se pare total irelevanta discutia in conditiile in care peste un an sau doi o sa fim si noi, alaturi de Ungaria in UE. Discutia avea sens acu 50 de ani poate, acum pur si simplu nu are nici o legatura cu realitatea. E o falsa problema, si va disparea de la sine.

Link to comment
Share on other sites

Am fost acu vreo 10 ani prin Basarabia, pe la Lehova, Chisinau, am ajuns si la Tiraspol putin. Ce e socant e sa treci in alta tara si sa auzi oamenii vorbind romaneste, ok, cu accent. Daca la Barlad se vorbeste cu accent x1 acolo e cu accent x2 :)

Dar sunt exact romani brhe... Au si rusi adusi de Moscova, va cred, insa din punctul meu de vedere a spune ca o unire cu ei ar insemna o saracire a noastra si deci mai bine lipsa... e ca si cum ai spune ca nu vrei sa iti aduca parintii un frate in plus la masa... :)

Nemtii cei pragmatici au facut o unire cu rudele lor sarace din est , desi germanul de vest o ducea bine si putea sa se teama ca isi pierde din cele 7 beri zilnice...

Eu atat va zic, treceti Prutul si o sa fiti uimiti sa realizati ca aia sunt tot de-ai nostri. Iar Rusia si-a batut joc de noi toti :) Se pricep la marsavii.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

e ca si cum ai spune ca nu vrei sa iti aduca parintii un frate in plus la masa... :)

 

Mda... un frate vitreg... no offence shefule, da situatia nu-i asa roza si ei nu sunt asa draguti...

Link to comment
Share on other sites

 

Nemtii cei pragmatici au facut o unire cu rudele lor sarace din est , desi germanul de vest o ducea bine si putea sa se teama ca isi pierde din cele 7 beri zilnice...

 

La referendum NU au vrut,dupa care s-a anuilat repede referendumul si nu s-a mai facut

Si germanul din vest si-a pierdut cele 7 beri zilnice,unii chiar si slujbele

Si daca ar putea,ar da estul inapoi,dar pe ei nu i-a intrebat nimeni,asa cum nici pe noi nu ne intreaba

Dupa aia au crescut preturile in Germania,apoi taxele,apoi au scazut salariile.

Apoi s-a bagat UE,si euro,si acuma nemtii mai duc in spate si pe altii,nu numai pe fratii lor,ci pe portughezi,spanioli,mai nou pe unguri si slovaci,si iar de la inceput,neamtul taie din berea zilnica,unii pierd locul de munca,etc,etc,mai scad salariile putin,pana cand apare un nou Hitler si face curatenie

Link to comment
Share on other sites

Guest TimeRobber

BASARABIA - PAMANT UNGURESC :)

 

de fapt stiu eu ca ungurii astia planuiesc sa fure nu numai ardealul ci si basarabia ... :)

 

 

 

exagerezi

Link to comment
Share on other sites

Mda... un frate vitreg... no offence shefule, da situatia nu-i asa roza si ei nu sunt asa draguti...

 

Asa sunt eu mai sentimental :(

Dar nu e nici poporul nostru un draguts chiar :) Am cunoscut in Basarabia persoane sincere, aveau acea simplitate a omului neatins de rautatile noastre zilnice, care incet-incet ne caracterizeaza...

Si hai sa va imbunez, aveau niste mancaruri si sucuri, predominant naturale si ieftine... Nu mai zic de vinuri, stiti ce comoara viticola e Basarabia :)

 

Am avut si un coleg de munca de acolo. Rupea, ce mai.. si sclipea.. Din salariul lui mai mic ca al meu trimitea bani de trai parintilor lui saraci, castigau cca 20 lei moldovenesti :)

Edited by gicacontra
Link to comment
Share on other sites

Guest Eugen_G

Eu nu sunt prozelitul lui Gigi Becali dar daca imi plac oamenii care sustzin ideea natzionala.

Eu nu doresc decat ca sa recapatam ce e al nostru.Shi va veni shi ziua aceea.Nimic nu se face dintr-o data.Dar cu un pic de perseverentza se poate.

Link to comment
Share on other sites

Guest Eugen_G

Shi mai e ceva.Ce e asha neclar in faza cu autonomia:maghiarii de acolo vor autonomie TERITORIALA.S-au exprimat clar in privintza asta.

Oricum eu am observa ca pe R.G.C. sunt multzi chitarishti din zona Transilvaniei iar unii dintre ei sunt deranjatzi de ceea ce spun eu.

Intotdeauna maghiarii,rushii,sarbii sau bulgarii nu au renuntzat la ideile lor agresive.Idei sustzinute puternic de conducerile lor politice.Dar dintre totzi mai ales maghiarii shi rushii au fost(shi sunt inca) cei mai vehementzi.Ceea ce spun eu este doar o reactzie la agresivitatea lor.Eu nu doresc razboi sau confruntari cu statele sau etniile respective ci doar recunoashterea unor DREPTURI LEGITIME ALE NATZIUNII ROMANE.Nu noi am fost cei care am atacat pe parcursul istoriei.

Shi nu tot cee ce este in (M)U.E. ESTE DE CALITATE.VA FI DOAR UN ALT IMPERIU CARE VA INCERCA SA DOMINE IN ACEASTA PARTE DE LUME SHI SA-SHI IMPUNA REGULILE LUI.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.