www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Credeti ?


Guest DigiTalL
 Share

Recommended Posts

Depinde si de ce vrei tu sa faci cu amplificatorul ala... daca esti chitarist de dormitor si-atat, 100W e prea mult, vreo 15-20 sunt arhisuficienti, deci te-ai putea orienta eventual la ceva mai ieftin. Insa daca vrei sa-l folosesti la concerte, merge si cu 100...

Link to comment
Share on other sites

Pe langa conditiile in care vrei sa il folosesti (gen cantat in dormitor, cantat pe scene mari, cantat in cluburi, repetitii etc) conteaza foarte mult si genul pe care vrei sa il abordezi. Nu exista amplificator BUN. La ce tre sa fie bun? Sau ce tre sa stie sa faca sa fie bun? Clatite? Cartofi prajiti? Sa aibe microunde? Sa spele si rufe albe si colorate la un loc si sa nu se mazgaleasca alea albe de la culoarea celorlalte? Sa aibe 5 sau 6 trepte de viteza? Exista amplificator care satisface cerintele unor anumiti chitaristi. Deci intai trebuie sa ne spui ce vrei sa faci cu el. La ce stil vrei sa il folosesti si in ce conditii.

 

Pe langa asta, ce imi place mie poate ca nu iti place tie si invers. Deci alegerea cea mai buna oricum ar fi sa te duci sa il testezi singur. Noi iti putem da niste pareri strict subiective [ba suna asa, mie imi place la nebunie sound-ul ala etc] sau pareri la modul "e prea puternic/prea mic pt ce vrei tu sa faci", "nu e bun de metal", "e prea hi-gain pt blues" etc.

Edited by metal_messiah
Link to comment
Share on other sites

salut . vreau sa imi cumpar un amplificator pana in 1000 lei care credeti voi ca este destul de bun in raport calitate-pret ? ce ziceti de asta ? http://www.thomann.d...12r_b_stock.htm

 

Poate umpic mai multe informatii la ce iti trebuie ampul , ce stil etc. sa poata oamenii sa te ajute mai eficient . Eu nu recomand Fender FM-212 . Am incercat mai multe si nu imi plac in nici un fel pentru nici un stil , dar asta e opinia mea daca tu ai simti ca la amp-ul asta e golden tonul pentru urechile tale atunci ala este ampul pentru tine . Un alt sfat din experienta personala , stiu ca ii greu cu banii dar intotdeauna mi-a fost mult mai bine cand am stat mai mult timp fara ceva pentru a coletctiona cu greu dar mai bine luam ceva mai de calitate , desi nu ai precizat pentru ce iti trebuie , cum aum mentionat inaintea mea daca esti chitarist de dormitor atunci poti sa cumperi ceva pe la 15 watt

Link to comment
Share on other sites

pentru amplificator de 10 milioane tre sa fi aproape de nivelul zz top prin 1970... ... iar pana atunci canta la ceva mai ieftin... iar daca esti multumit cu toate melodiile create si postate din cauza tonului prea slab sau ca nu face fata ampu la ideile tale marete atunci si doar atunci s-ar merita sa iti iei un amp ca lumea... daca esti cantator de camera mai mult de 3 bete nu ar trebui sa dai pe amp... eu am un amp la 2 jumate si ma mai urc si pe scena cand beau nitel sa mai cant un hendrix ceva... poti sa ma injuri... si eu mi-as lua amp la 1000 milioane dar toti banii s-au dus pe vicii si dependente... acusi na tu poate reusesti sa-ti dramuiesti mai bine banii asa ca ia in considerare si chestia asta...

 

Sau mai bine cumpara... cand o sa te plictisesti dai pm cu pret ceva si sar eu in ajutor.... keep rockin!

Edited by Cognek
Link to comment
Share on other sites

Guest DigiTalL

pai eu vreau sa invat sa cant blues . am un Laney de 15 w dar nu imi place mai deloc cum suna . am un efect marshall bluesbreaker 2 si l-am conectat la boxa si parca ii vine greu sa redea efectul adica suna pur si simplu aiurea . sunt doar un cantaret ' de dormitor ' dar ma gandesc ca suna altcumva chitara pe o boxa mai mare . ai mei mi-au oferit un buget de 1000 lei sa imi iau ce vreau , tinand cont ca am un Squier Strat , am zis ca nu are rost sa imi cumpar alta chitara si mai bine investesc intr-o boxa . daca puteti sa imi recomandati si alte boxe mai ieftine care sunt ok ii mai bine ca mai imi raman si mie ceva bani de cheltuiala .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.