www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doze


Darius Borz
 Share

Recommended Posts

Mama cate poturi are chitara aia, era gata sa intreb pentru ce sunt, cand am vazut ca n-are nici un swich... :w00t:

Ca raspuns la intrebarea ta, DA!!! Poti face ce vrei tu, poti pune doze tot in formatul single cum este acum sau minihumbuckere, sau poti taia si pune humbuckere normale, cu capac nichelat sau fara, etc.

Ma mira faptul ca vad comentarii aici de la chitaristi carora le-au trecut prin maini astfel de chitari si stiu foarte bine ca unele doze Reghin, mai ales cele foarte vechi sunt de tot.. rahatul si intrebarea "de ce"? nu cred ca-si are rostul. :tardlol:

Link to comment
Share on other sites

Nu am cazut si nu am observat niciodata ca o doza de oricare pe orice fel de chitara sa fie de tot "tahatu".

In schimb cunosc o sumedenie de chitaristi care dau vina pe scule ptr ce nu pot ei sa cante .

Exista anumite cerinte/asteptarii in legatura cu dozele in cea ce priveste sensibilitatea si captarea "zgomotelor " pe langa rezonanta /impedanta proprie dar, fiecare tip de doza are avantajul si dezavantajul ei .

Asa ca ramane intrebarea ,,,,,,,De ce ? sa schimbi o doza .

 

Daca e la nivelul muierilor ce-si scimba posetele dupa "mainstream" si asta se intelege si se poate trece ca un raspuns la intrebarea :De ce ?

 

O chitara veche are valoare in starea originala !

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

credeti ca as putea schimba dozele pe o reghin veche?a mai incercat cineva?

http://images7.okr.r...713-700_700.jpg

Aoleu! Nu am mai vazut asa ceva de foarte mult timp . Sunt niste doze cu care nu poti canta mai nimic . Nu au output , nu au sensibilitate , sunet fad,steril, de parca ai tine sarme de covrigi in mana...nu se intampla nimic cu dozele alea.

Parerea mea este ca trebuie sa le schimbi .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.