www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Gibson Sg Special 60's Tribute Si Yamaha Fg730


andjar
 Share

Recommended Posts

Acum cateva zile mi-am tras 2 chitare ca venisem din romania doar cu credinciosul meu Squier.

M-am foit vreo cateva saptamani bune nefiind hotarat si pana la urma m-am hotarat si-am apasat pe tragaci pentru un Gibson SG Special 60's Tribute cu p90-uri si o acustica Yamaha fg730s natural finish.

 

1. Gibsonul:

 

-parti bune:

-p90-urile astea de la Gibson suna criminal pentru urechile mele...cam ca hambuckerele doar ca ceva mai bine :D .Pe clean mai spre single coil bineinteles dar per total se apropie destul de humbucker...destul de gras si in primul rand f. vintage...chiar bate in zona de ton a marilor manuitori de sg cu p90-uri: Townshend ,Iommi si Santana(early). Suna foarte bine si la rece cu sustain corespunzator.Corul la a mea e din 4 bucati.

-nitro subtirel pe ia dar cum o atingi de ceva s-a si "inregistrat"..am deja vreo doua mici " cicatrici" pe ea dar arata delicios pe finishul asta.Cred ca va imbatrani repede si frumos ca aspect.

-medium jumbo frets si gat destul de carnos ... mai gros ca "modern c shape"-ul de pe stratul meu...mai precis ,din auzite,undeva intre un '59 si un '60 raportat la les paul-uri.Ma impac f bine cu ea ca si comfort...parca ne cunoastem de mult timp :P .

-usoara,foarte usoara ...mai usoara ca stratul meu,n-am cantarit-o dar cred ca in jur de 3 kile... sub 3.5 kilograme in orice caz.

-bine echilibrata ...eu auzisem ca sg-urile sunt in general neck-heavy dar asta nu e...are centrul de greutate undeva la marginea dinspre bridge a dozei din neck.

 

-parti rele :

-set-up-ul din fabrica nu prea mi-a placut,a venit cu actiunea cam inalta dar de-aia e tune-o-matic-ul genial,nu trebuie sa fi expert s-o reglezi repede si usor cum vrei tu.

-la banii astia ar frumos din partea lor sa includa si o cheie de truss-rod in pachet.Am vrut sa ajustez doar o idee truss-rod-ul si n-am reusit sa bag acolo nici o cheie de 7..inelara,tubulara normala...nimic.Eu nu stiam pana acum ca multe gibsonuri nu-s pe imbus.Trebue sa-mi iau de pe ebay o cheie speciala.

 

Yamaha fg730s:

-parti bune:

-e prima chitara care ca ton ma impresioneaza la modul "WOW" de cum am pus mana pe ea.Sonora ca un jumbo dar mai echilibrata pe toate frecventele.Iar mediile sunt evident superioare acusticelor pe care le-am avut pana acum.Sunt poate subiectiv dar incercasem un Martin D16 intr-un magazin din Glasgow si imi aduc aminte ca nu m-a dat pe spate mai mult ca si ton.

- solid stika spruce top care incep sa cred ca in general chiar face diferenta la acusticele cu top de molid.Griful spre deosebire de top ,laterale si spate nu e lucios...e lacuit cu un lac ceva mai mat ,pare a fi nitro.

-pretul.probabill e cea mai buna acustica sub 400 de euro.

-n-are parti rele

 

post-11373-0-53018500-1339968044_thumb.jpg

post-11373-0-25032300-1339968066_thumb.jpg

Edited by andjar
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mi se pare FOARTE misto seria asta tribute.Ai un Gibson finisat frumos dupa parerea mea,cu hardware mai bun decat pe un Epiphone ,e destul de aproape ca pret.Daca sunt si rezistente in timp e chiar calumea ce au facut.

Bine,am observat ca seria asta are corpul din mai multe bucati de lemn,dar cat timp suna..nici la basca nu te doare,ca sa citez un clasic.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.