www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutor


Darius Borz
 Share

Recommended Posts

Am dat peste o chitara hora reghin semi-acoustic pe care as dori sa o cumpar dar nu gasesc nici un review despre ea daca a cantat cineva pe ea,etc.mi-ar fi de mare ajutor.

http://images1.okr.ro/auctions.v3/700_700/2012/06/04/6/1/61621897043220367327381-5453713-700_700.jpg

http://images7.okr.ro/auctions.v3/700_700/2012/06/04/a/f/616230941679303764698997-5453713-700_700.jpg

http://images5.okr.ro/auctions.v3/700_700/2012/06/04/6/b/61624591996810408978895-5453713-700_700.jpg

de mentionat este faptul ca pretul ei este de 120 ron

Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine stai departe de genul asta de chitare. Mai ales acustice, semi-hollow-uri de-astea vechi. Tinand cont ca a trecut ceva timp peste ele, daca nu sunt facute dintr-un lemn foarte bun, apar tot felul de probleme. La vremea lor erau ok, dar acum exista alternative mult mai bine facute. Mai pui 100-150 de lei si-ti iei un Squier Bullet de toata frumusetea.

Daca doar de banii aia dispui, poti sa o iei, o sa poti invata chestii pe ea.

Link to comment
Share on other sites

A, daca nu banii sunt problema, eu zic sa stai linistit. La o chitara asemanatoare, ce fenomene am vazut:

1) Tastele nasoale - un refret costa mai mult decat chitara;

2) Nu avea truss rod, griff-ul se curbase

3) Partea superioara a corpului facuse o curbura din cauza bridge-ului, de-aici fretbuzz o gramada.

 

Daca poti sa o vezi si nu descoperi probleme, poti sa o iei, dar de pe net, asa, doar ca e chitara "jazz", la pret mic, n-as lua-o. Gasesti mult mai bine construite acum.

Link to comment
Share on other sites

Respectele mele vanzatorului respectiv pentru sinceritate. Majoritatea sunt "perfecte". Nu vad sa aiba nici asta truss rod, asa ca, cel mai probabil, nu vei putea rezolva curbura. De-aici apar restul problemelor, fretbuzz, action mare, etc. Dar na, cel mai probabil de-aici si pretul foarte mic. Oricum, sunt sigur ca se va gasi cineva care o va lua sa o agate undeva, e simpatica.

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine stai departe de genul asta de chitare. Mai ales acustice, semi-hollow-uri de-astea vechi. Tinand cont ca a trecut ceva timp peste ele, daca nu sunt facute dintr-un lemn foarte bun, apar tot felul de probleme. La vremea lor erau ok, dar acum exista alternative mult mai bine facute. Mai pui 100-150 de lei si-ti iei un Squier Bullet de toata frumusetea.

Daca doar de banii aia dispui, poti sa o iei, o sa poti invata chestii pe ea.

 

i beg to differ. daca ai pe cineva care s-o aranjeze putin (retastare daca e nevoie) iese foarte buna (n-are nicio legatura cu squier strat/tele. sunt chitare diferite) (vezi topicul cheezy guitars). si totul fara poliester de fetite.

 

dar daca nu poti s-o probezi... e loterie.

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

si de exemplu cat m-ar costa o retastare?

 

Depinde de cine presteaza serviciul respectiv. Oricum, cred ca te-ar duce undeva (cu mult) peste 100 RON. Eu sunt totusi de aceeasi parere cu 'mnezau, retastarea (plus eventualele ajustari, daca nu le poti face singur) te-ar costa in cazul asta mai mult decat chitara in sine, deci in opinia mea nu prea merita investitia. Dar, na, daca te pasioneaza...

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.