www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alegere amplificator


Guest Livius
 Share

Recommended Posts

Guest Livius

Inca un thread pe tema asta...

 

Se dau 2 ampuri: VOX VR 15

 

si

 

Peavey ENVOY 110

 

Care ar fi mai bun din punctul vostru de vedere, fara sa luati in considerare pretul? Eu le-am testat pe un Ibanez RG370DX pe amandoua si personal mi-a placut mai mult Peavey-ul. As vrea sa aud si niste pareri mai "avizate" inainte sa platesc cu 400 de RON mai mult fata de VOX cand poate nu e cazul (sunt incepator deci inca nu ma prea pricep). Multumesc in avans.

Edited by Livius
Link to comment
Share on other sites

Guest Frusciante19

VOX VR15 si VR30 au iesit din productie(vezi www.voxamps.co.uk)... E de bine sau de rau?

 

Io zic ca e de rau...

Edited by Frusciante19
Link to comment
Share on other sites

VOX VR15 si VR30 au iesit din productie(vezi www.voxamps.co.uk)... E de bine sau de rau?

 

Io zic ca e de rau...

Nu neaparat. Astia cand renunta la un model o fac de obicei din cauza vanzarii proaste. Asta are mai multe cauze incepand de la marketing deficitar trecand prin fiabilitate scazuta (rata de intoarcere la garantie mare) pana la costuri de productie prea mari.

Fara informatii din "interior" nu prea putem sa punem exact degetul pe cauza.

Vad ca e trecut la old products si seria Cambridge care mie personal mi-a placut , atata timp cat mi-a stat prin casa.

Link to comment
Share on other sites

Inca un thread pe tema asta...

 

Se dau 2 ampuri: VOX VR 15

 

si

 

Peavey ENVOY 110

 

Care ar fi mai bun din punctul vostru de vedere, fara sa luati in considerare pretul? Eu le-am testat pe un Ibanez RG370DX pe amandoua si personal mi-a placut mai mult Peavey-ul. As vrea sa aud si niste pareri mai "avizate" inainte sa platesc cu 400 de RON mai mult fata de VOX cand poate nu e cazul (sunt incepator deci inca nu ma prea pricep). Multumesc in avans.

 

Canti in vreo formatie? Daca nu 40W sunt mult prea multi. Acasa si 10W sunt suficienti. Eu am un Peavey Rage de 15W si acasa nu il pot da mai sus de 2/10. Gandeste-te bine.

Link to comment
Share on other sites

Guest Livius

Canti in vreo formatie? Daca nu 40W sunt mult prea multi. Acasa si 10W sunt suficienti. Eu am un Peavey Rage de 15W si acasa nu il pot da mai sus de 2/10. Gandeste-te bine.

 

Exersez cu un prieten, dar inca nu cant in formatie. Ideea este ca la MC Music nu mai aveau Rage pe stoc (practice ampul pe care vroiam si eu sa il iau initial) asa ca ma decisesem pt Envoy-ul de 40 W. Nici VR30 nu au pe stoc momentan... cred ca o sa astept pana le vine importul de Rage-uri sau mai strang bani si iau Envoy-ul... sa fie 40 W pt orice eventualitate :) Multumesc pt raspunsuri.

Edited by Livius
Link to comment
Share on other sites

Exersez cu un prieten, dar inca nu cant in formatie. Ideea este ca la MC Music nu mai aveau Rage pe stoc (practice ampul pe care vroiam si eu sa il iau initial) asa ca ma decisesem pt Envoy-ul de 40 W ... asa just in case. VOX-ul, desi pe clean se auzea clar , mi-a placut mai putin decat cum suna Peavey-ul. VR30 nu au pe stoc momentan btw.

VR30 au pe stoc, crede-ma!

Link to comment
Share on other sites

Guest Livius

S-ar putea sa aiba, cand am f in Muzica acum o saptamana nu aveau decat de 15. Ideea e ca VR 30 costa 9 milioane, asa ca de ce sa nu mai dau inca 900 de mii si sa iau unul de 40 W? :) VOX-urile sunt in general mai bune fata de Peavey? (dupa cum am spus eu sunt mai incepator, nu stiu care firme sunt mai bune in domeniu si m-am ghidat "dupa ureche", adica am infipt chitara in ambele si am comparat cum suna).

Edited by Livius
Link to comment
Share on other sites

S-ar putea sa aiba, cand am f in Muzica acum o saptamana nu aveau decat de 15. Ideea e ca VR 30 costa 9 milioane, asa ca de ce sa nu mai dau inca 900 de mii si sa iau unul de 40 W? :) VOX-urile sunt in general mai bune fata de Peavey? (dupa cum am spus eu sunt mai incepator, nu stiu care firme sunt mai bune in domeniu si m-am ghidat "dupa ureche", adica am infipt chitara in ambele si am comparat cum suna).

 

nu lua statie cu dif sub 12" , 10" nu suna nu reda joasele !!! e jucarie de copii nu statie de chitara !!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.