www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare despre DiMarzio Evolution


Adi91
 Share

Recommended Posts

Guest Sheriff

Multe din modelele JEM (Steve Vai signature) aveau corp de basswood, inclusiv primele versiuni facute dupa specificatiile lui Vai, deci natura lemnului nu e o problema.

Am avut Evolution-uri pe un ibanez cu corp din basswood si sunau foarte bine, chiar intentionez sa revin la ele zilele astea.

Daca intrebi in legatura cu RG350-ul despre care ai scris in profil cred ca ar fi o modificare binevenita, evo-urile fiind net superioare dozelor standard de pe ea.

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Pai da am auzit ca sunt bune, oricum superioare celor stock. Nu stiu de ce am avut mereu impresia ca seymour duncan sunt bune doar pe les paul. Sincer nici nu le-am auzit niciodata pe alta chitara. Care ar fi cele mai versatile doze care le-as putea pune pe chitara, variante de la DiMarzio si de la SD ? Sa pot canta si metale(dar nu genuri extreme) si chestii warm(eventual un ton tweed-ish) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Alegerea mea ar fi Seymour Duncan JB. Am una pusa pe un Ibanez RG370 si suna intr-un mare fel. Daca ai drum prin bucuresti, esti binevenit la o tura cu chitara...

Link to comment
Share on other sites

M-am tot gandit la o combinatie de genu' : o doza hot in neck(dimarzio any1?) si una cu un sunet warm vintage in bridge, mai exact sd alnico II pro. DAR la cea de-a doua doza scrie "works especially well with maple and ebony fingerboards" pe cand al meu e rosewood :) . Ar fi compatibile doua doze de acest gen, sau daca nu stiti voi alte alternative pentru sunete asemanatoare(hot + vintage).? :)

 

P.S.: pt un sunet hot ce doza ar trebui sa folosesc? i was thinking dimarzio evo

Edited by Adi91
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

De obicei, doza de bridge are output sensibil mai mare (pentru a compensa amplitudinea redusa a oscilatiei corzilor) decat o doza de neck. Tu poti sa o pui unde vrea muschiu tau pana la urma. Gandeste-te doar ca o sa sune mult mai tare in neck decat in bridge si s-ar putea sa te deranjeze asta...

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Multe doze vin in ambele variante: neck si bridge. JB-ul totusi, nu vine decat intr-o singura varianta: bridge. Personal, eu ti-as recomanda combinatia clasica: JB in bridge si 59/Jazz in neck... da vezi ce mai zic si altii, nu te uita numai in gura mea...

Link to comment
Share on other sites

subscriu la combinatia JB+jazz/59

am avut ambele combinatii (acu sunt pe JB/59) si sunt STRALUCITE :)

pe basswood nici nu as recomanda SH5 sau SH6 care sunt un pic mai rele (dar numai un pic, o tzâricã :) ), dar mai intzepate...

vrei versatilitate si co*ie? JB in bridge

vrei miere si vintage sound? 59 in neck

bafta

Link to comment
Share on other sites

Multe doze vin in ambele variante: neck si bridge. JB-ul totusi, nu vine decat intr-o singura varianta: bridge. Personal, eu ti-as recomanda combinatia clasica: JB in bridge si 59/Jazz in neck... da vezi ce mai zic si altii, nu te uita numai in gura mea...

 

JB si-a facut debutul pe chitara lui Jeff Beck, odata cu Jazz Model (denumit pe atunci JM). De aceea nu exista o varianta de neck a JB-ului, acesta fiind combinat in mod clasic cu Jazz-ul.

 

Eu prefer totusi '59 in neck.

 

Alnico II Pro e foarte cald si vintage, precum '59-le, dar mai plin de medii si cu inaltele mai potolite (magnetii Alnico II fac asta).

 

Pana la urma tre' sa te gandesti si la restul de scule pe care le folosesti impreuna cu dozele.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Ok eu pana maine trebuia sa dau comanda pt doze. M-am gandit cam asa : un sd jb in bridge si un 59' in neck.

P.S.: un invader ar putea scoate pe langa tonurile alea suparate tonurile unui 59?

 

Ms ff mult pt sfaturi si sugestii. :):)

Salut. Parerea mea umila este sa incerci sa eviti, mai ales la inceput, dozele cu output foarte mare, cele mai multe avand o versatilitate redusa. Combinatia jb cu '59 este una "tried & true" poti sa o incerci linistit.

PS: am dat azi 59'u din neck, o sa-mi fie dor de el (sau e "ea"?)

PPS: Stiu ca e un raspuns cam tarziu dar abia acu' am ajuns acasa.

Link to comment
Share on other sites

Salut. Parerea mea umila este sa incerci sa eviti, mai ales la inceput, dozele cu output foarte mare, cele mai multe avand o versatilitate redusa. Combinatia jb cu '59 este una "tried & true" poti sa o incerci linistit. PS: am dat azi 59'u din neck, o sa-mi fie dor de el (sau e "ea"?) PPS: Stiu ca e un raspuns cam tarziu dar abia acu' am ajuns acasa.

Yea you're probably right. Pana la urma cred ca merg pe jb/59 , dak pana la momentul cand le comand nu-mi prezinta cineva vreo varianta mai buna.:) Si chiar nimanui nu-i place dimarzio?:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Hmm, DiMarzio... ToneZone (B ) cu AirNorton (N )... sau Evolution (B ) cu AirNorton (N), cam astea sunt variantele care imi vin in cap acu'. Mai poti sa incerci o chestie, vezi ca la SD pe site exista un "configurator" automat pt doze care poate sa iti sugereze alte combinatii bazat pe ce tip de chitara ai si ce vrei sa canti: (aici)

Link to comment
Share on other sites

Guest razvan_the mohawks

cum se descurca invaderul pe rifuri si ceva armonii?eu cant mult cu terta la riffuri si am vazut destule rewiew uri care zic ca invader e numai pt metale grele ,atacuri.. vroiam sa imi iau ceva de la SD care sa aiba autput mare sa aiba si atac f bun dar sa fie si cat de cat clara.

 

se gasesc prin buc dimarzio,emg?am un buget de vreo 3 mil si poate un pic mai mult .ce doza s-ar merita?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.