www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Scallop Griff


the outsider
 Share

Recommended Posts

Vream de mult sa incerc,asa ca din moment ce nu reusesc sa dau stratul la mica publicitate m am gandit sa experimentez putin.

Am citit pe net un pic si am vizualizat niste filmulete ''how to'' pe tube si cred ca sunt destul de pregatit sa i dau drumu.

Materiale achizitionate:

2 pile - una rotunda si una lata semi rotunda

smirghel p100

banda adeziva

cutter

 

Astept pareri de la cei care canta pe griff scalloped,care au mai facut asa ceva,sfaturi,etc,etc....

post-11546-0-49554300-1338980397_thumb.jpg

post-11546-0-17516400-1338980406_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sa nu intri mai mult de 1 mm brut, cu finisajul final o sa fie ok. Adica suficient cat sa nu strici dot-urile. Mai mult n-are rost, nu ajuta.

Si sa lasi o fasie neatinsa cam e 1 mm pe langa freturi, asta o sa te ajute in cazul in care vei dori sa retastezi.

Edited by alinu_tau
Link to comment
Share on other sites

Daca lasi o fasie neatinsa arata urat , doturile au putin peste 1mm deci o sa sara ( cel putin la fender atata aveau ). Ideea e sa faci scallopul destul de adanc cat sa nu atingi lemnul cand canti ( la fender YJM scallopul are 3mm si e EGAL PE TOT GRIFUL , nu progresiv cum cred unii tampiti . )

 

 

Sfaturi : traseaza o linie/ pune banda pe marginile laterale astfel incat fiecare scallop sa fie la aceasi adancime ,si sa arate cat mai drept . Scallopul este ca sa ai liberatete , grip , si SA NU SIMTi nimic sub corzi , deci eu personal consider ca decat sa faci un scallop light , mai bine pui freturi jumbo ca e aceasi chestie . Succes si vezi ca necesita multa rabdare, eu unul am facut pe griff maple si a durat 2 zile ( sa nu ai impresia ca-l termini in 2-3 ore ).

Link to comment
Share on other sites

Fa cum a zis colegul Jig, lipeste banda sau traseaza o linie pe lateral sa le faci pe toate la aceeasi adancime altfel vor arata urat.

A mai scris cineva mai demult, masoara distanta intre fret-uri le fiecare interval si stabileste ce raza are cercul care uneste cele trei puncte - cel de langa taste si cel care da adancimea, astfel vei avea un rezultat uniform si placut.

Dupa ce indepartezi majoritatea materialului, foloseste niste bete, tevi, etc pe care lipesti hartie abraziva pentru a definitiva forma.

Link to comment
Share on other sites

Pentru o precizie buna incearca sa fixezi griffu pe o masa plana sau la o menghina , astfel poti aproxima mai bine daca iei prea mult sau prea putin. doturile de la griff o sa sara jos in special alea de la tastele 1-9 , dar pentru asta gasesti pe ebay la pret de nimic ( 5-8 $ ) cauta dupa cuvantu guitar decal inlays sau ceva asemanator. Pentru finisaje o sa ai nevoie de glass papir fin , nici nu mai retin exact sper sa nu zic prostii da cred ca am ajuns de la 200 la 600-800 granulatie.

 

 

Eu am pilit/ smirgaluit la el 2 zile cam 8 ore continuu si am avut doar 21 de taste , insa sa stii ca maple-ul e un lemn foarte foarte dur / rezistent , nici prin gand nu mi-a trecut ca e asa tare. Sunt sigur ca o sa iasa ca nu e mare filozofie , ce se poate intampla gresit e sa intri prea adanc si surpriza sa dai de truss rod , insa in cazul tau , rosewood-ul este ( peste grifful maple ) stii exact unde se face imbinarea asa ca tu nu o sa intri asa adanc .

 

 

Ca si sfat : dupa ce termini , sa finisezi foarte foarte bine suprafata si sa o dai cu o solutie ceva ,gen lemon oil . Sa nu cumva sa strici grifful si sa-l dai cu lac!! niciodata. Rosewood +lac = overkill . Succes si mare rabdare , de scallop o sa fi multumit , caci eu unu inca n-am auzit om sa nu-i placa dupa ce l-a facut ( ba chiar luna asta mi-au luat chitara la niste acorduri/lead 1-2 persoane si nu mai voiau sa o lase jos din mana ).

Link to comment
Share on other sites

5 taste facute azi,nu ma grabesc vreau sa iasa cat mai bine.am urmat sfatul lui eugen am pus smirghelul de p100 pe niste bare rotunde si am facut finisarea dupa ce am dat grosul cu pila.am lipit si banda pe margine ca sa stiu cat de adanc sa ma duc,am pus o la 3mm,mai sunt inca 16 taste apoi urmeaza finisarea cu smirghel fin,niste sfaturi cam cu ce granulatie sa incep si cu care sa termin?

post-11546-0-97982000-1339001259_thumb.jpg

Edited by the outsider
Link to comment
Share on other sites

In sfarsit l am terminat,ce pot sa zic,pentru o prima incercare eu zic ca a iesit destul de oki,numai zic de feeling,se simte mult mai lejer,cant mult mai relaxat,am pus corzi si am stat aproape o ora de placere si am facut arpegii :)).Poze mai jos.Imi cer scuze pentru calitatea lor,dar atat imi duce telefonul.

post-11546-0-97398000-1339353556_thumb.jpg

post-11546-0-77759700-1339353562_thumb.jpg

post-11546-0-13009100-1339353570_thumb.jpg

post-11546-0-46750600-1339353577_thumb.jpg

post-11546-0-65458000-1339353584_thumb.jpg

Edited by the outsider
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Arata bine , ai fost la limita cu adancimea deoarece esti aproape de imbinarea tastierei pe griff , insa am mai zis si ma repet : eu sunt de parere ca un scallop facut cum trebuie , e in asa fel incat atunci cand te apuci de cantat sa nu atingi lemnul. Ai putea regla un pic inaltimea corzilor (asta daca-ti permite chitara) in rest arata foarte bine pentru prima data . Spor la exersat si sa canti cat mai mult.

Edited by Jig
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.