www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Stiti pe cineva care retasteaza chitari?


dass101
 Share

Recommended Posts

Lucreaza mediu spre bine,iar pentru chitari super scumpe mai este unul care nu se uita la tine fara 300 euro .Minim.Asa ca din gama Squier,Ilbanez,Yamaha,in general cu rosewood fingerboard as merge la primul ,iar daca as avea de retastat un Gibson Les Paul sau un Fender scooped m-as gindi de doua ori. Nu le fac publice numerele de telefon pentru ca nu ar fi etic. Daca are nevoie cineva si este serios interesat pot sa -l pun in legatura dar din cite am vazut spre binele ambelor parti se merge pe recomandare .

Link to comment
Share on other sites

Thanks pt raspunsuri.

Recrowning inseamna ca acolo unde tastele sint doar putin tocite se niveleaza si se vine cu o scula speciala care le da din nou forma convexa. Eu am mai facut la o chitara veche doar operatiunea de nivelare. Asta inseamna ca la final am ramas cu niste taste foarte plate. Mi-a rezolvat problema cu "fret buzz" dar nu e o solutie OK pt ca se strica intonatia.(in principiu tastele trebuie sa fie cit mai putin plate pt ca zona de contact cu coarda sa fie cit mai mica)

La chitara mea (Yamaha 311 MS, copie Telecaster), cu grif maple nu rosewood, am taste tocite cam primele 5 , mai ales in zona Sol. Asta inseamna ca ce cint in pozitiile alea biziie pe la tastele 6 - 7 care sint mai sus. In mod normal nu e nevoie de o retastare completa, si sint convins ca o nivelare si un recrowning ar salva situatia pt moment.

Asa ca vreau nr cuiva mai ieftin si care sa poata face treaba asta. Evident din Bucuresti :)

Apropo, am auzit si eu de ala din Arad, care e cica super meserias.

 

Dragos

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Stiu eu un lutier bun, dar nu stiu daca se ocupa cu exact asa ceva. Daca te intereseaza il intreb, sau iti dau numarul lui.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.