www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cat ati da in locul meu pe asa ceva...


Guest AnthraX
 Share

Recommended Posts

Guest AnthraX

intr-adevar este un rgx121. mi-am dat seama prea tarziu ca poza din stanga e inutila si nu am mai putut atunci edita mesajul.

de vorbit stiu vorbi, numai cu scrisul stau cam prost :) (m-am dezobisnuit sa scriu corect de cand e vacanta. mai scapa omul si el o cratima... din pacate pe un post cu peste 300 de views da ce sa faci...)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest AnthraX

M-am hotarat sa renunt la ea. Mai pun cativa roni si imi cumpar una noua (am pus ochii pe un hohner, pareri careva?). Oricum multumesc tuturor pentru sfaturi.

Link to comment
Share on other sites

Guest AnthraX

@MrJackson: cred ca totusi decat sa risc cu o chitara de 15 ani (fiind si modelul cel mai ieftin de la yamaha) mai bine cumpar una noua. In plus una noua se poate vinde mult mai usor in caz ca dorec sa avansez la ceva mai bun (poate totusi acumuleaza valoare sentimentala si nu renunt la ea dar asta ramane de vazut). Apropo de valoare sentimentala daca imi iau una noua stiu ca a fost numai a mea... :) .

Link to comment
Share on other sites

Hohnerurile noi sunt slabe de tot,Yamaha aia e mai buna,zic eu.Lutier in zona ardeal este Yogi Lenard,(fost coleg cu mine in trupele Trans Express si Compact C,si care avea intotdeauna chitari facute in intregime de el,inclusiv Tremolo copiat dupa Floyd,dar si pe design propriu,pe care-l pilea cu manuta lui,fiecare bucatica fiind finisata excelent.)Il gasesti in Cluj,daca esti interesat,zi, si o sa iti dau PM nr.de telefon,ca mi s-au sters numerele din agenda :) ,eventual il poti contacta pe colegul lui de trupa,OLIVER VEGH(UN EXCELENT ELECTRONIST),care e coleg de forum cu noi,cu nick-ul kog2

Link to comment
Share on other sites

Guest AnthraX

Daca nu prea considerati hohner ca fiind ceva de calitate atunci ce ziceti de un washburn? azi mi-a recomandat cineva si doresc sa aflu pareri.

Link to comment
Share on other sites

Yamaha ,pare mai buna , daca tastele sunt uzate mai reduci din pret macar 60$ , poate ptr atat se retasteaza .

 

Cu surubaraiele singura problema ar fi pasul filetului , greu gasesti un strungar meserias sa-ti faca suruburi noi,altfel trebuie sa cumperi un vibrator si menghina noua si iesi foarte scump .Deci mai reduci din pret daca sunt probleme .

 

O chiatra "vintage" are avantajul ca ai lemn bun , uscat ,e probabil ca nu "lucreaza".

Cumperi o chitara noua ( ieftina ) poate acu 4 luni cantau pasarelele pe ea .Nu se vede ce ai sub lacuitul minunat .Mai nou fiecare copie este finisata exceptional .Mai ales ca sa nu vezi lemnul.

 

ideal ar fi sa o vada un chitarist priceput .

Link to comment
Share on other sites

daca la asta te referi prin washburn, ce pot sa spun este ca un prieten are o chitara dinasta si e destul de buna (adica mie imi place :) ), dar eu, tot nu stiu de ce, tot pe yamaha as merge :) .... daca ai bani de dat pe washburnu ala .... care in cluj a fost cumparat cu 7 mil ( in buc nu stiu cat e ) atunci daca iti iei yamaha, ai o chitara tot la fel de buna, sau mai buna poate, si mai iti raman bani de un amp mic/ procesor ..... poate il convingi pe prietenul ala a tau sa o lase la 4 mil + sa nu uitam ca la yamaha primesti si hardcase!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest AnthraX

Da @ciuci la asa ceva ma gandeam cand vorbeam de washburn. De unde din cluj a cumparat-o prietenul tau? Ca poate dau un drum scurt de cluj zilele astea si imi cumpar. 7mil nu e mult, mai pun cativa bani si imi iau si un amp de practice.

 

Si sa va informez pe toti ca am renuntat la yamaha definitiv. La o inspectie mai atenta finish-u era crapat, tastele umpic uzate, avea o gaura intr-una dintre "coarne" si dozele aratau uzate.(in plus nu imi prea placea finish-ul :) )

Edited by AnthraX
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Gata... toata problema s-a terminat cu achizitionarea unui Ibanez SA120-BK.

Multumesc tuturor care au venit cu sugestii si rog adminii forumului sa inchida/stearga topicul.

Din lipsa unui aparat foto nu am poze cu noul instrument... dar voi posta la "poze cu chitarile noastre" cand voi putea :) .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.