www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Am Pilit Nutul Un Pic Cam Prea Mult...


Recommended Posts

Salut,

 

Am pus niste corzi mai groase pe chitara si imi cam prindea coarda Sol inauntru, nu se misca usor. Am incercat sa pilesc putin slotul si acum imi cam bazaie coarda libera, cred ca am largit slotul prea tare. Ciudat e ca bazaie doar cand tin chitara in pozitia de cantat. Daca o tin culcata, cu gatul sprijinit, nu mai bazaie deloc.

 

Am scos coarda afara si am incercat sa presar niste mina de creion in slot, ca sa mai "astup putin" din gaura si e ok, atenueaza considerabil bazaiala, numai ca in momentul in care tensionez/detensionez coarda in momentul acordarii, mina aia de creion se misca odata cu coarda si iar bazaie dupa ce am acordat-o, intonat-o etc.

 

Aveti idee cum as putea sa fac sa fixez mina de creion acolo, sa nu se mai miste, ca sa nu mai bazaie?

 

Multumesc anticipat.

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Amplificat vad ca nu bazaie, nici daca dau tare in coarda. Deci nu e asa de rau. Dar totusi...

 

Am pus si poza, dar calitatea lasa de dorit, altceva mai bun n-am. Cred ca buzzul e in partea dinspre headstock - daca ating cu degetul coarda intre nut si headstock si o ciupesc libera, iar nu mai bazaie.

post-18966-0-79195100-1336915081_thumb.jpg

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.