www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Modele Corzi Chitara Electrica


Compact
 Share

Recommended Posts

Corzile Light sunt mai subtiri si mai moi, pe cand cele Heavy sunt mai groase, si un pic mai greu de "manevrat" (benduri etc.). Mai exista si seturi mixte, in care corzile Mi gros, La si Re sunt mai groase, pentru riff-uri mai heavy, iar celelalte sunt mai subtiri, ca sa-ti permita sa faci solo-uri mai usor (iarasi, bend-uri & stuff).

 

De cumparat, le cumperi in functie de mai multi factori, gen acordajul pe care il folosesti (pentru acordaje mai joase sau drop, de regula folosesti corzi mai groase), sau daca iti place sau nu sa ai o tensiune mai mare in corzi la acordajul standard (cu cat sunt mai groase, cu atat mai mare e tensiunea)... depinde de preferinte.

 

Chestia cu "de care corzi ar fi mai bune sa cumpar" e ceva relativ, tu iti impui standardele, in functie de ce ai tu nevoie.

 

Bafta!

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Alea heavy sunt mai groase, cele light sunt mai subtiri. Aici tine de preferintele fiecaruia. Cat despre indicative, nu stiu, probabil ai vazut la D'Addario XL, XXL. Asta se refera tot la dimensiuni. De asemenea, mai difera si materialul din care sunt facute si modalitatea in care sunt facute.

In orice caz, ca idee de baza, pentru acordaj standard, 10-46 este o dimensiune destul de rezonabila, folosita ca dimensiune standard de multi producatori. Cat despre tipuri, nu-ti ramane decat sa incerci la nimereala un model, dupa care incerci altul si tot asa, vezi care iti plac mai mult.

Link to comment
Share on other sites

Recomand ,asa cum am mai spus , Rotosound un set RH 9 ( hibrid : 0.09 -0.46 , un mixt intre 0.09 si 0.10 ) deoarece ajuta atata la riffuri cat si la lead , si sunt " prietene "cu mainile , in cazul incepatorilor asta e important , deoarece vrei sa exersezi cat mai mult , fara sa ai bataturi dupa 15 minute de cantat.

 

 

Am incercat:

Elixir- 55 ron ( corzi ok, coated , le-am incercat de mai multe ori, curatat si folosit 4 luni , se imbiba coatingu cu mazga si dupa un timp nu mai suna chiar a nou , e si de asteptat ,si consider ca in loc de 1 set elixir mai bine imi iau 2 seturi marca X si le schimb mai des )

GHS - 25 Ron ( suna mediocru , nu au excelat la nimic , daca ar fi la shop doar firma asta cand as merge sa cumpar , le-as cumpara , pentru ca la 25n ron sunt ok., poate mi s-a intamplat doar mie insa cele subtiri au oxidat cam repede , ATENTIE : cu tot cu substanta de curatat si sters cu carpa dupa cantat + spalat pe maini ).

Dunlop -25 Ron ( de astea am folosit cel mai mult ,0 ,09 , 0.10 si hibrid , erau corzile mele preferate , sunet mai bun ca la GHS , acelasi pret , le schimbam cam la 3 luni . recomand )

Rotosound- 20 ron ( de astea folosesc acum, am pe amandoua chitarile rotosound RH9 si R9 , sunt multumit de ele , suna " crispy " bani putini, coarda Mi gros x 2 in pachet, deci daca ti se rupe odata ( ceea ce eu nu am reusit pana acum ) mai ai 1 rezerva in acelasi pret.

D'addario - am testat un singur set , nu prea pot sa ma pronunt, mi s-a rupt coarda din baza - atentie : circula zvonuri cum ca s-ar produce marfa de contrabanda de la aceasta firma , o fi ele corzi bune insa eu nu am testat )

 

 

Pentru incepatori recomand strict seturi de corzi subtiri , fara tensiune ( modele de 0.09 sau 0.10 ) asta in cazul acordajelor standard E si Eb . Pentru "drujbari " ca asa imi place sa le zic , sunt seturi dunlop Zakk Wylde 10-60 , asta merge bine in drop D sau un GHS 0.09 - 0.58 ( set de 7 corzi in care nu folosim coarda 0.09 , avem deci 0.11 -0 .58 ) asta pentru acordaje joase C/ G/ A - pentru A sunt cam moi.

 

 

Ar mai fi de mentionat Ernie Ball , dar si alte firme pe care o sa ni le prezinte alti colegi , probabil intr-un viitor apropiat voi testa si un set de Ernie Ball daca tot s-a deschis Guitar Shop si la Cluj ( am fost in prima saptamana de cand s-a deschis si nu aveau inca corzi ). Succes!

 

 

Disclaimer : ca si in cazul multor lucruri in viata ( femei, bautura , lampi , nelampi ) o sa fie persoane care o sa se arate scarbite de un set de 0.08 -0.38 sau un 0.09 - 0.42 , mi s-a intamplat chiar in magazin de muzica unde vanzatorul a facut o fata cand i-am cerut corzi de 0.09 de zici ca i-am pus pusca la oua. Fiecare exerseaza pe ce se simte mai bine, totul tine de preferinte , experimentati cu diferite marimi , ca nu dejeaba vedem pusti care o ard aiurea in riffuri pe o singura coarda, si cand vine vorba de putin bend / vibrato sunt ZERO ( pai e si normal , ia incercati sa faceti un vibrato sanatos / un bend peste 2-3 note cu corzi de 0.11 , nu e treaba usoara , dapoi pentru un incepator saracul.

Edited by Jig
Link to comment
Share on other sites

Deci cele care le aveam pe chitara erau cam tari, si dupa ceva exersat ma cam dureau varfurile degetelor.... deci ceva Light ar trebui sa caut, mai ales ca sunt incepator.

 

Acum ramane de ales marca....sa fie o marca ok, sa reziste....nu scumpe, dar nici de 2 lei, de contrabanda cum am citit mai sus, sau care sa se rupa imediat.

 

Deci cam ce marca ar fi ok? Luni sa ma duc si sa cumpar...

Edited by Compact
Link to comment
Share on other sites

Cu un post mai sus de al tau e scris exact ce te intereseaza. Rotosound. Au fost singurele corzi la care am zis da, si n-am simtit nevoia sa mai caut. Am avut niste probleme cu ruptul dar nu era din vina lor. Chiar suna, dureaza si au un pret extraordinar de bun pentru ce ofera. Si mai primesti si un mi subtire cadou in caz ca se rupe. Si Guthrie Govan le foloseste, cred ca asta spune multe. Le gasesti la mcmusic in Constanta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest kyuslauten

Am un set D'addario de peste 6 luni pe una din electrice si inca se tin bine...sunt doar putin mai "intunecate" d.p.d.v. sonor. Personal consider aceste corzi cele mai bune la ora actuala. (parerea mea...)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.