www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Piesa In Lucru


twister
 Share

Recommended Posts

piesa este ciudata, dar are ceva extraordinar in ea, iese din tiparele obisnuite si de asa ceva avem nevoie, intr-o lume de cretinisme muzicale...

pot sa iti spun ca am ascultat-o de 4-5 ori ...

dpdv muzical cunostintele mele sunt limitate, deci nu iti pot da sfaturi, dar te-as sfatui/ruga sa scrii in romana.

 

asteptam cu interes si alte piese ... :yay:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Compozitie interesanta si complexa, linii de voce si instrument foarte inspirate, mie imi seamana asa la feeling cu Mastodon prin unele parti desi e destul de diferit de ce fac ei; am depistat si niste sonoritati very old-school prog (anii '70) prin unele pasaje, per total piesa este foarte buna desi cam scurta. Am mai ascultat piese de-ale tale si mi-au placut de fiecare data, incearca sa-ti aduni ideile pe un album pe care sa-l produci in niste conditii mai bune de sunet, sunt sigur ca o sa apara mult mai multi oameni care sa-ti aprecieze munca daca au un fata un produs finit si cu o directie clara, genul tau de a face muzica cam cere asa ceva.

 

Na ... si nu te mai supara pe oameni :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

piesa este ciudata, dar are ceva extraordinar in ea

Cand exista o vointa extraordinara pt iesirea din tipare fara sa existe si o motivatie pe masura , se numeste teribilism . Are rezolvarea armonica cu intervale de 7 si 9+ care nu au nicio legatura cu restul. As zice ca partea vocala este interesanta fara a exista si o orchestratie pe masura . Motivatia muzicala lipseste . Imi lasa impresia unei cantari algoritmice pe care eu , cel putin , nu o agreez . Prea mult rationament , ...no vibes , without emotions .

Bineinteles...parerea mea TM

Edited by ggg
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru commenturi:) Piesa este cam scurta pentru ca nu-i gata dar o sa postez si aranjamentul final curand. Vocea am inregistrat-o eu, de idee, nu am calitati deosebite de vocal dar imi place sa compun liniile. Mai am mult de cizelat la stil, sper ca o sa devin mai inteligibil cu timpul:)

Link to comment
Share on other sites

MAN!!! Inteligibil esti si acum . Iar timbrul vocii are ceva , care aduce a Sorin Chifiriuc cu iz de Frank Zappa . Iti trebuie mai multa ordine in idei, pt a se putea face deosebirea intre "atipic" si "deosebit". ;) Refrenul are mult potential dar apare 9+ , ala.Probabil ca ar merge multe acorduri acolo dar numai none marite sau cvinte alterate nu-si au locul acolo. Este ca si cum incerci sa urmaresti un labirint si la un moment dat se intampla ceva care iti distrage toata atentia . Se schimba "directia" . ...parerea mea :) O sa urmaresc cu mare interes acest topic .

Edited by ggg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Sincer nu am fost niciodata un mare fan al progresivului clasic, dinainte de anii 80, 90. Nu ascultam decat Rush din perioada aia. Nici nu am facut inca o auditie serioasa cu King Crimson:). In schimb ascultam foarte mult technical, avantgard metal si alternative grunge (si jazz fusion mai nou, in special Pat Metheny, Corea, Hancock, etc).

Mi.ar placea sa cant o muzica mai complexa (armonic, ritmic) dar sa aiba groove, coaie unde trebuie si toate elementele sa fie legate de linia de voce..si la chitari un sunet bright, fara prea mult gain, care sa iti permita sa prinzi acorduri cu mai mult de 3 note pe drive, fara sa sune muddy :) si bineinteles, multe efecte ciudate dar folosite cu cap:))

Link to comment
Share on other sites

Se observa ca esti intr-o perioada de "framantari" ,in cautarea acelui "ceva" care sa-ti satisfacã nervu' . Stiu cum este si te inteleg .De fapt acesta a fost motivul pt care am ales safiu foarte sincer cu tine. Ai niste idei muzicale,...almost genius. Dar entuziasmul tau se simte in graba cu care vrei sa schimbi tot timpul. Parerea mea este ca schimbarile trebuie sa genereze mult efect .

Pt ca observ ca avem cativa favoriti comuni , pun aici un exemplu Corea and Electric Band live in Spania - 1986 . O pieasa care incepe intr-un fel si se termina cu totul altfel, atmosfera de Star Treck :D

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.