www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Procesor Sau Pedale?


toodie90
 Share

Recommended Posts

Salut! As aprecia daca aveti un sfat pentru mine: am strans niste bani si nu m-am decis inca ce sa imi iau de ei: un procesor sau pedale separate pentru fiecare efect. Bugetul meu este cam de 2000 de lei, iar daca ar fi sa imi iau pedale, as avea nevoie cam de: un distors pentru metal ( aici vreau sa iau ceva bun, cam de 600-700 lei), un EQ, reverb, delay si poate si un wah. E posibil ca toate astea sa sara de 2000,dar nu e neaparat nevoie sa le cumpar pe toate acum.

 

Am cateva intrebari:

 

1.Efectele date de un procesor de calitate (de exemplu Boss gt 10) sunt mai slabe calitativ decat cele date de pedale (sa zicem tot pedale Boss)? In cazul procesoarelor ieftine, probabil ca asa e,insa sunt curios daca un procesor foarte bun poate suna la fel de bine ca pedalele.

 

2. In cazul pedalelor, pare sa existe riscul ca pedala si amp-ul sa nu functioneze bine impreuna. De exemplu, am folosit o pedala Boss md2 cu un roland cube si suna ok, iar apoi cu un vox night train si suna foarte fâșâit. Evident ca as incerca pedalele pe amp-ul meu inainte sa le cumpar, dar daca mai traziu as lua alt amp, ma gandesc ca as putea ramane cu pedale pe care le am degeaba, pentru ca pe amp-ul nou nu merg la fel de bine. Acest lucru e valabil si in cazul procesorului, sau orice procesor se aude la fel indiferent de amp?

 

3. Daca ar fi sa ma decid pentru procesor, imi puteti recomanda unul? Bugetul e de 2000 de lei, iar foarte important (pentru mine) ar fi sa sune bine pe high gain.

 

Va multumesc, si astept parerile voastre!

Link to comment
Share on other sites

Pe scurt, ca stii treaba cu vorba lunga :)

 

1. Majoritatea efectelor de modulatie/modelare cum dracu s-o zice de la boss sunt bazate pe tehnologia COSM. Ei, daca nu ma insel, si Gt-10 e tot COSM modelling. Deci e cam aceeasi marie si palarie. Insa nu vei avea niciodata un High gain din GT10, sau cel putin n-am auzit eu niciunul pana acum de sa-mi cada plombele.

 

High gain consider ca e o categorie aparte, care nu prea poate fi modelata sa sune de sa-ti sara plombele din dinti. Nici cu pedale in fata unui amp care nu e consacrat de high gain (considerand bugetul tau) nu obtii rezultatul perfect, dar te apropii mai bine decat cu un procesor.

 

2. O pedala buna va suna bine cu orice amp. O pedala buna va suna excelent cu un amp bun. De nu, exista schimburi, si numerosi interesati de amp-uri/pedale middle-class. Orice procesor se va auzi totusi diferit in amp, chiar daca-l bagi in bucla sau daca-l bagi in fata lui. daca il bagi in fata, preferabil (preferabil ??? wtf.. e automat necesar) sa dai ampsim-ul si cabsim-ul pe off. Daca e in bucla, doar cabsimul trebe inchis.

 

Daca vrei mai interesant, iei un procesor, si un poweramp cu care dai intr-un cabinet - vezi combinatii AxeFx ultra and stuff.

 

3. Pentru ce vrei tu, linia HD de la line 6 suna cam cel mai bine.

 

Parerea mea

Link to comment
Share on other sites

Deocamdată întrebările tale nu prea au sens. Pentru a putea formula întrebări utile trebuie să-ți asumi niște concepte de bază, precum ce înseamnă "calitatea", a "suna bine", diferența dintre păreri, aprecieri estetice și aprecieri obiective, plus o minimă platformă tehnică.

Nu te aștepta ca un reply sau zece sau o sută să te lămurească deplin.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ comanel: mersi mult pentru raspuns! probabil ca o sa imi iau pedale, desi o sa incerc si procesorul pe care mi l-ai recomandat.

 

@ fiveseven: ca sa se inteleaga la ce anume ma refeream cand am spus "de calitate", am si dat un exemplu: boss gt10 sau ceva cam din aceeasi categorie de pret. adica nu procesoare de 500-600 de lei, de la care ma astept sa fie slabe.

"a suna bine" - aici e subiectiv, de-asta si asteptam pareri. din moment ce se pot numi cu usurinta procesoare ce NU suna bine pe high gain (boss gt 10), ma gandeam ca as putea primi un raspuns de genul : "incearca procesorul X, mie imi plac tonurile de metal pe care le poate da", urmand sa il incerc si eu, si sa vad daca si pentru mine suna bine sau nu.

Sa stii ca nu incerc sa iti fac in ciuda, reply-ul de mai sus a reusit sa imi fie destul de util:)

Link to comment
Share on other sites

Cred ca nu ai inteles exact ce a vrut sa spuna omu,m-am lamurit si eu pe la repetitii in ultima perioada.Pedale bune sunt vax fara un amp pe masura,cea ce inseamna full lampa,mesa,marshal etc cu preturi de 2 3000 e.Pe de alta parte intr un procesor bun ai simulari de amp si cabinet bune(eu am roland gr55)si poti cinta direct prin mixer fara sa cari jde kile de headuri si cabinete,pe cleanuri,delayuri si alte avioane te ai scos,suna super,insa la partea de distors intradevar,nu iti clantane dintii.Oricum,poti sa obtii un sunet curat si rotund si daca chitaristul pereche e head fan se combina bine.

La partea cu pedale multe si marunte,bune si nebune,mie personal nu imi place,nici soundul,nici aglomeratia,nici piciorul in aer ca nu stii pe ce tre sa apesi,nici mataraia aferenta,nici ca musai se cere amp,procesorul e mult mai usor de carat,manipulat si folosit si parerea mea este ca la muzica bibilita si elaborata nu trebuie neparat sa iti crantane dintii.Daca vrei ragnete si sunete nebune,e altceva.:)

Link to comment
Share on other sites

@ comanel: mersi mult pentru raspuns! probabil ca o sa imi iau pedale, desi o sa incerc si procesorul pe care mi l-ai recomandat.

 

@ fiveseven: ca sa se inteleaga la ce anume ma refeream cand am spus "de calitate", am si dat un exemplu: boss gt10 sau ceva cam din aceeasi categorie de pret. adica nu procesoare de 500-600 de lei, de la care ma astept sa fie slabe.

"a suna bine" - aici e subiectiv, de-asta si asteptam pareri. din moment ce se pot numi cu usurinta procesoare ce NU suna bine pe high gain (boss gt 10), ma gandeam ca as putea primi un raspuns de genul : "incearca procesorul X, mie imi plac tonurile de metal pe care le poate da", urmand sa il incerc si eu, si sa vad daca si pentru mine suna bine sau nu.

Sa stii ca nu incerc sa iti fac in ciuda, reply-ul de mai sus a reusit sa imi fie destul de util:)

 

Un procesor cu 10000 $ este cel mai bun ptr tine .Mai bun ar fi unul la 10000 Euro, .

 

Tehnologia nu-i FOOTBALL unde la o bere toti se pricep asa pe nepregatite eventual dupa numarul berilor consumate .

 

Deci Lenin a spus odata :

 

yчиться , yчиться , yчиться

 

Invata care sunt diferentele intre procesoare si procesoare .Acest lucru nu poti sa-l faci numai prin studiul amanuntit al "Manualelor de utilizare " ,

 

Oricum nu vei stii inca mult timp ce suna bine si ce nu suna bine .

 

Eventual vei afla pe cate un forum care este moda in materie de scule .

 

si cine cu ce este multumit sau cu ce crede ca este sau ar fi multumit ,

 

Nu te poti lua dupa oameni care nu stiu sa-si regleze sculele cumparate .

 

Amplifu care are TONUL cel vestit de fapt este cea mai proasta statie din toate ce se utiliazau in muzica .

 

Asa ca lasa calitatea .si asculta de Lenin .

 

"......Incearca procesorul X...." ??????????????????

 

Degeaba incerci cand habar nu ai cum si ce sa incerci !

 

yчиться , yчиться , yчиться

 

Macar cartea cu titlul "Manualul utilizatorului" trebuie invatata .

 

Cam asa ar functiona incercatul ,se incepe cu cititul apoi cu invatatul ...

 

Iata un manual pdf 51MB

 

http://www.zoom.co.j...wnload/E_R8.pdf

 

Am tot citit pana am obosit si m-am [plictisit , nu ma interesau toate aspectele dar

are lista de efecte si lista de reglaje ale efectelor ca sa vezi ce se poate regla .

Prima data citesti cuprnsul si te duci la paginile care te intereseaza ..

 

Ma interesa acest procesor ...Recorder digital cu opt canale ptr mixaj cu efecte la inregistrare si post inregistrare efecte de masterare , interfata audio ptr PC , controler MIDI ,sampler ...etc etc .

Are o groaza de efecte . etc etc este un mini studio de inregistrare ce nu-i prea scump dar trebuie sa vad care ar fi mai bun/convenabil in aceasta categorie si de la alte firme,

 

La fel si la Boss GT 8 , G10 sau alte procesoare trebuie sa citesti ce are ce poate ..

 

Dupa aia eventual incerci sa afli daca este adevarat ce scrie in manual ..si specificatii.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Eu din start am fost fanul pedalelor. Dar am ajuns pe o cale de mijloc, am luat si un procesor (destul de modest, nu ma intereseaza sa faca si mancare, de baza tot pedalele raman). Folosesc din procesor doar anumite efecte, in nici un caz distors-ul. Procesorul are intr-adevar posibilitatea de a dezactiva atat ampul cat si cabul. Reverbul merge ok, dar nu pot seta tot ce vreau ca si la pedala, asa ca tot pedala o folosesc. Cu restul efectelor de la care nu am mari asteptari se descurca foarte bine procesorul. Efectele de modulatie, chorus si reverb sunt oricum digitale prin definitie. Pedalele mele de distors/fuzz/overdrive/wah sunt analogice, nici nu vreau sa aud de simulari digitale. Exista si problema cu firaraia, recunosc, cu cat mai putine pedale cu atat mai bine, dar nu poti face totul cu un procesor.

Edited by SorinT
Link to comment
Share on other sites

ca sa se inteleaga la ce anume ma refeream cand am spus "de calitate", am si dat un exemplu: boss gt10 sau ceva cam din aceeasi categorie de pret. adica nu procesoare de 500-600 de lei, de la care ma astept sa fie slabe.

 

De ce te-ai aștepta, mai ales când ești conștient că nu ai experiență?! Care sunt "calitățile" unui procesor?

În plus sunt familii de procesoare cu aceeași platformă dar clase economice diferite: v. seria RP de la Digitech, seria POD HD de la Line 6. Sunetul este identic între un RP55 și RP1000 pentru că rulează același "program". Diferența e în flexibilitate (putere de calcul, conectică etc.) și usability.

 

din moment ce se pot numi cu usurinta procesoare ce NU suna bine pe high gain

[...]

urmand sa il incerc si eu, si sa vad daca si pentru mine suna bine sau nu.

 

Asta e părerea unui om. Poți găsi o mie care-ți vor spune că GT-10 "sună bine pe high-gain" și altă mie care susțin opusul. Concluzia care-i? Că valorile estetice alor altora sunt irelevante pentru tine. Deci ce sens are să ceri păreri?

De încercat singur oricum va trebui să le încerci pe toate, e singurul mod prin care poți afla care îți place și în ce aspect.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.