www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

3 Compozitii Proprii - Cer Pareri Si Sfaturi


Paul Fagadar
 Share

Recommended Posts

@ Paul Fagadar ... Urechile mele nu prea frecventeaza genul asta de muzica dar tot ce pot spune, intr-adevar dupa cum precizeaza si ramurel... un bass ii binevenit. Suna cam prea light & shallow fara un o linie cat de cat ok de bass dar probabil ca si asta se rezuma doar la gustul fiecaruia, desi pe undeva pe la mijloc cred ca o sa-ti fie de folos fiecare opinie, mai putin cele offtopic... La modul in care ai pus ideile cu ajutoru chitarii... se vad unele erori ici colo, evidente pentru urechea obisnuita dar cu timpu sigur o sa se rezolve...

Legat de titlu, indiferent de ce parere au ceilalti, nimic nu e batut in cuie la nivelul asta... nici daca ar fi avut versuri obsesiv orientate spre un anume lucru... nu exista regula in alegerea unui titlu ... dar acest aspect a fost si va ramane in continuare la stadiul de ipotetic, doar idiotii care au obiceiul de a filozofa si de a despica firu in 4 nu vor fi de acord cu ideea mea, cert e ca, ansamblul de note care formeaza o fraza, care la randul ei formeaza o idee, care la randul ei formeaza o melodie sunt percepute si analizate foarte "corect" de catre om... e un fapt pur si simplu... firesc si natural... La fel si gustul, si mirosul... exista anumiti parametrii, etaloane universale pe care le avem... asta fiind spus, un om care are contact cu muzica si cu viata percepe exact "cum trebuie" o linie melodica astfel, cu putin creier poate sa deosebeasca ce e trist de ce induce fericire si bla bla cu timpul se rafineaza si cu ajutorul imaginatiei si bla bla poate "intelege" mai mult si mai dezvoltat si intr-un final avem si titlu... dar asta e un subiect semi on topic...

 

Acum off-topic...

 

@ Winston... multe lucruri le faci in mod deliberat ca sa starnesti prostia altora, implicit si pe a mea, apoi incepi sa faci ce stii tu mai bine: offtopic... abuz de inteligenta si nesimtire sau reavointa. Daca esti atat de inteligent si cred asta, stiu sigur ca scopul tau nu e marea iluminare a plebeilor... scopu tau e sa jignesti fin... sa injuri inteligent si, bag de seama sa te distrezi de minune punandu-i in situatii penibile pe cei pe care ii starnesti de li se ridica tensiunea si incep sa dea din ce in ce mai mult cu stangu in dreptu... De multe ori sar peste dar mai ajung si la niste topicuri interesante care vad cum sunt deviate aiurea doar ca te incapatanezi tu sa dezbati si sa te contrazici cu un alt user... si nu esti singuru dar ai avut ghinionul sa fi cel mai proeminent din aceasta categorie de "sad paw" in ochii mei... Desigur, ai posturi precise si la subiect dar cel mai mult vad ca vorbesti off topic si umpli un topic de tre sa stau sa tot caut cu atentie pe langa marea de rahat pe care o expui atat de mandru... Si daca ceea ce am zis e fals, iar tu defapt, esti un nou Cioran sau Tutea (bine sa nu-l compar pe tutea cu tine ca e blasfemie dar Cioran mi se pare un imbecil... dar intelectual) care isi revarsa ale sale izvoare abundente de inteligenta superioara asupra maselor inculte mai ceva ca niagara, am sa te rog, intr-un ultim gest suprem de altruism sa ii pupi in cur pe toti astia cu care tot te contrazici... Si acum sa te injur in felul meu mai rudimentar... Du-te in @@@@ matii ... Ok, nu pune nimic la suflet, e doar o parere dar n-am sa mi-o schimb prea curand daca n-o lasi mai moale cu discutiile interminabile care n-au nici o legatura cu subiectu desi o sa zici ca, defapt titlu are legatura cu subiectul ca doar apartine compozitiei, in fine... God bless bafta la pupat!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea de ascultator si atat e ca ma simt bine cand aud in casti cele trei compozitii ale tale, sunt linistitoare.

Daca esti incepator, eu cred ca suna bine.

Daca nu esti chiar incepator, nu mai zic nimic altceva dacat ca am impresia ca, mai ales a treia compozitie, aceasta pare o imbinare a mai multor bucati separate, care se potrivesc in crearea atmosferei pe care ai dorit-o, dar care lasa senzatia de exercitii. Nu stiu ce lipseste ca sa nu mai simt asta.

Un pic de rautate: dintre instrumentele alea care se aud, la care vrei tu sa evoluezi in mod special?

Si un pic pe langa: nu stiu ce vrea Winston, dar sunt sigur ca raspunsul pe care nu-l astepta, cel dat de Cognek, e binemeritat, si tot sigur sunt ca nu-si da seama de asta.

Link to comment
Share on other sites

De fapt, pentru ca nu stii ce vrea Winston, nu poti fi sigur ca raspunsul pe care i l-a dat alt user, care la randul lui marturiseste ca nu stie ce vrea Winston, e binemeritat. Dar logica, la fel ca gusturile, nu e de bonton sa se discute.

In al doilea rand, nici nu e important sa intelegeti ce vrea Winston, important ar fi fost sa inteleaga doar autorul celor trei opere, singurul caruia i-a fost adresata intrebarea si singurul in masura sa raspunda satisfacator, in calitatea sa de compozitor care isi denumeste opera.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 2 years later...

Din prima sa scoti flautul ala de la inceput inlocuiestel cu o vioara si pune si un pian ,a 2 a e ok ,si in a 3-a sa scoti orga si pune un electric piano.Precizez sa ma lucrii putin la master in rest e ok .Spor!!


E doar un demo facut de mine foloseste si tu un pian asemanator,asta e live !!!

 

mix2-Unde.mp3

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.