www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzi rupte


Guest claxonn
 Share

Recommended Posts

Cred ca ar trebui sa fie super improprii ca se intample ce zice proful tau. Schimbarea de atomosfera nu variaza atat de mult la corzi pentru ca sunt in ditamai containerele si apoi in cutii care sunt in alte cutii care au seturi de corzi in plicuri de plastic si apoi corzile sunt in plicuri de hartie. Umiditatea sau alti factori nu ar trebui sa conteze atat de mult. Poate conditiile de depozitare la destinatie sa joace oarece rol dar am vazut cu ochii mei depozitul si este foarte ok. Dupa parerea mea teoria asta cu transportul care afecteaza calitatea corzilor e foarte improbabila.

Cu toate astea am observat si eu pierderea de bilianta la boomers. Suna exceptional de bine dar pentru foarte scurt timp. Am incercat sa le ung cu fast fret si efectul a fost oarecum intarziat.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 95
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Cred ca ar trebui sa fie super improprii ca se intample ce zice proful tau. Schimbarea de atomosfera nu variaza atat de mult la corzi pentru ca sunt in ditamai containerele si apoi in cutii care sunt in alte cutii care au seturi de corzi in plicuri de plastic si apoi corzile sunt in plicuri de hartie. Umiditatea sau alti factori nu ar trebui sa conteze atat de mult. Poate conditiile de depozitare la destinatie sa joace oarece rol dar am vazut cu ochii mei depozitul si este foarte ok. Dupa parerea mea teoria asta cu transportul care afecteaza calitatea corzilor e foarte improbabila.

Cu toate astea am observat si eu pierderea de bilianta la boomers. Suna exceptional de bine dar pentru foarte scurt timp. Am incercat sa le ung cu fast fret si efectul a fost oarecum intarziat.

 

"fast fret" este ca sa alunece degetele pe corzi , dar imbacseste coarda si brilianta dispare mai repede .

Link to comment
Share on other sites

Cel mai fain set de GHS Boomers pe care l-am avut a fost cel cu care a venit echipata chitara. Imediat cum am trecut la Boomers de p-aici, s-a stricat treaba. La fel s-a intamplat si cu Ernie Ball.

O fi si o chestie de noroc. De exemplu, un set de Progressives m-a tinut cam 4 luni, fara sa-si piarda prea mult calitatile acustice si fara sa rugineasca, iar urmatorul a inceput sa se oxideze dupa cateva zile. E foarte posibil sa aiba legatura cu perioada de timp cat stau in stocul magazinelor care le distribuie.

Oricum, cand vine vorba sa-mi schimb corzile, sunt foarte indecis, tocmai pentru ca am observat diferentele de la un set la altul.

Link to comment
Share on other sites

Ca sa va zic o intamplare .. cu corzi rupte...

Eu la electro-acustica .. le schimb cam la 2 luni (d'adario) .. ce-i drept le sterg tot timpul ... cam 2 cantari pe saptamana. Si e ok.

 

Dar chitaristul meu le schimba saptamanal dupa maxim 2 cantari si 4 repetitii. Pentru ca din cauza grasimii si "jegului" care se aduna pe corzi, e mult mai mare posibilitatea sa se rupa. + ca nu mai suna deloc la fel .. dupa 1 saptamana.

 

Citeam undeva ca Vai ... rar rupe corzi ... dar le schimba si in timpul cantarii.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Sal RGC.Am si eu o probelma legata de corzie.In ultimul timp mi se tot rupt corzile in bridge(in special e b si g ).Problema e ca au inceput sa se rupa foarte repede(cam dupa doua zile dupa ce le-am pus WTF?).Am folosit un set Dunlop 011-050 si unul Fender Bullet End 009-042.Stiu ca totusi firmele astea nu sunt foarte bune in ceea ce priveste corzile,dar totusi nici doua zile sa nu tina??M-am uitat si la bridge si nu are absolut nici o problema....Ce ma sfatuiti???

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.