www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vrea Sa Imprumut/inchiriez O Pedala De Reverb Anologic Pentru Inregistrare Studio La Cluj


Recommended Posts

Salut inregistram luni partea cu chitare de o piesa cu trupa mea ( Acoustic Arrest) la liveset studio in cluj, si vrem ca sa sunam cat mai buni, si (pre)amplificator nu are o reverb proprie; daca sunteti din cluj si puteti sa ne ajutam, nu vreau sa pun un reverb numeric la mastering trebuie sa fie tot analogic,din pacate nu cunosc cineva cu acesta tip de pedala.

 

Mersi pt ajutor :)

 

 

Arthur

Link to comment
Share on other sites

Stiu ce inseamna anologic, fara processare numeric sau digitale, si este cel mai bun sunet, am pus o reverb numeric cu effect din logic studio deja dar sune prea artificial si rece,

nu pot acuma s-am cumpar o, cu toate alte pedale mele sunt anologice, o sa pierd din qualitatea.

Atunci daca sunteti in cluj si aveti in possessie o pedale poti sa inchiriez o pentru luni numai ;)

Link to comment
Share on other sites

Trist. Vroiam să ajung la faptul că singurele reverb-uri analogice sunt cele bazate pe arcuri, plăci sau camere reverberante propriu-zise. Cele pe BBD tot pe cuantizare sunt bazate, tot "numerice" sunt.

Și în ceea ce privește "qualitatea", și un reverb digital din anii '90 șterge podeaua cu unul pe BBD.

Link to comment
Share on other sites

Stiu ce inseamna anologic, fara processare numeric sau digitale, si este cel mai bun sunet, am pus o reverb numeric cu effect din logic studio deja dar sune prea artificial si rece,

nu pot acuma s-am cumpar o, cu toate alte pedale mele sunt anologice, o sa pierd din qualitatea.

Atunci daca sunteti in cluj si aveti in possessie o pedale poti sa inchiriez o pentru luni numai ;)

 

Unde ai pus-o ?

 

Pedala de reverb analogic nu prea exista ,

 

Acele efecte bazate pe linii de intarziere tot "digitale" sunt daca analizam forma si calitatea semnalului pe iesire .

Sunt de obicei cele mai proaste scule .

Aceleasi circuite se utilizeaza si in multe pedale Chorus si Flanger cu banda foarte limitata s-au fabricat si ecouri ca si MemoryMan

 

.Deci daca ai pedale chorus ,flanger "analogice" sa le scoti dintre efecte caci NU sunt analogice .si in plus sunt o sursa de "murdarit " soundul.

 

Ca un reverb numeric sa sune "nedigital" trebuie sa ai un filtru trece jos pe iesirea "wet" al liniilor de reverb cat si pe feedback , cum pedalele nu au scoase aceste reglajele ramai cu un singur sound reglat din fabrica.

 

Reverb analogic cu arcuri are soundul specific dat de rezonante..

 

Un reverb digital adevarat real-time bate tot ce misca ...dar costa ceva banuti .

.

In studio sunetul chitarei se inregistreaza apoi pui reverb in mixerul virtual .

 

Daca vrei sunet de reverb natural ca lumea folosesti programe ce utilizeaza impuls-ul luat in diferite locatii .

Soundforge avea vre-o doua soft-uri cu denumirea "Acoustic Miror " probabil mai sunt si alte programe asemanatoare de la alte firme...

 

 

Si ca sa nu uit

 

Reverbul trebuie sa si stii sa-l reglezi .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.