www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cognek


Cognek
 Share

Recommended Posts

Se face 1 an de cand m-am apucat de zdranganit chitara. Atunci eram in extaz doar daca apucam intr-un final sa cant un mic grup de note mai minor asa de blues... nu-mi vine inca sa cred pe ce drumuri m-o purtat Baby Charlie pana acus si ce chestii am descoperit... pacat ca nu m-am apucat mai de mic. Enjoy!

 

http://youtu.be/3FbC-z_tPPQ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Good job, cowboy (desi ma rog, e deja inutil sa zic asta)!

 

Dar... mi se pare mie sau am mai auzit tema asta sonora prin inregistrarile tale??? Imi suna foarte cunoscut... anyways... it's really nice.

 

In ce priveste faza cu un an de zdranganit, ai tot respectul meu pentru ce reusesti sa faci dupa numai un an de zile de chitara... eu am vreo 6 si-s vai de mama mea, abia daca-s in stare de un riff-doua... ce pot sa-ti zic... JOS PALARIA! :respect:

 

And keep up the good work! Acum stiu pe ce topic trebuie sa intru atunci cand vreau sa ma relaxez ;)

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Aici toata chestia vine din interior, de cum te setezi si te fortezi tu sa faci (nici Hendrix nu ar fi putut sa faca ce facea el cu chitara daca nu se tinea si nu era excesiv in ideile lui muzicale si la fel orice alt cantaret)... Unii chitaristi prind mai repede, altii prind mai putin repede... important e sa nu lasi prinsu de-oparte lamentandu-te pe diferite mici chichite...

 

Iar eu sunt pe departe de a fi laudabil... si zic asta ca pe mine daca ma iei pas cu pas cu tehnica si toate draceniile ai sa vezi ca nici macar alternate picking nu-l stapanesc cum trebuie, mari lacune am la cele mai simple chestii, acordurile sunt praf(cred ca pot sa fac vreo 2-3)... si daca ma pui sa reproduc ansamblu de note (mai ales compozitiile altora) ... o fac in mod diferit ... deci gresit... nu?...

 

Sincer imi place si mie sa sun exact ca SRV sau ca Jimi... sau ca multi altii... dar tot timpul sun a eu... Si la urma urmei e incomfortabil oarecum sa ma chinui sa fac exact cum face ala sau celalalt...

 

Deci ce poate fi gresit... mai ales la nivelul la care am ajuns ca si generatie din punct de vedere muzical... Pentru mine e doar o chestie de scos in evidenta si descoperit ce pot sa fac in felul meu si sa sune cat mai interesant (cel putin pentru mine)...

 

Am inceput sa vad ca traim in era de coveruri si toata lumea face coveruri peste coveruri si-s mai multe formatii de coveruri decat formatii propriu-zise... La naiba... pana si eu am tentative de coveruri... Lumea zice ca s-o cam epuizat nectarul asta magic al rockului ... bluesului sau ce genuri or mai fi... Poate ca e adevarat ... poate ca nu e... Nu stiu... Important e ca mie imi place ce fac in felul meu... si cam atata tot momentan. Nu ma plang... oficial(hehe)...

 

Asa ca sfatul meu e sa faci ce si cum vrei tu si s-o faci in mod excesiv...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.