www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Un Program De Studiu?


Guest Qubix

Recommended Posts

Guest Qubix

Vad ca majoritatea intrebarilor de la aceasta rubrica se adreseaza problemelor "tehnice", gen "ce chiara sa-mi iau?" , "ce amp? " , "ce pedale de efecte?" etc. Eu as avea o intrebare cat se poate de directa, dar care ma cam impiedica sa-mi depasesc nivelul actual (de incepator).

De regula, cand intrebi un chitarist ce trebuie sa faci pentru a avea precizie si viteza (si ceea ce canti sa sune placut, dar aici ma leg mai mult de tehnica) , iti va raspunde (oarecum evident), sa exersezi mult. Perfect....dar aici apare problema. Ce si cum?

 

Petrucci spunea , daca imi aduc aminte, in Rock Discipline, ca isi imparte orele de stiudiu in 4 categorii :

 

1) Exemple liniare (tot soiul de alternate picking , string skipping, economy picking, etc)

2) Acorduri / Arpegii

3) Legato

4) Sweep Picking

 

Si asta pare de bun simt, doar ca am gasit tone (cred ca la propriu) de carti cu alte tone (din nou la propriu) de exercitii, pentru fiecare tehnica. Sincer, mai dificil decat exersatul in sine, mi se pare alegerea exercitiilor si crearea unui program de studiu care sa poata fi urmat zilnic.

Asa ca intrebarea este: voi cum exersati (in cazul in care o faceti) ? Cate ore, ce tipuri de exercitii, cum structurati tot programul de studiu? Toate detaliile care pot fi de ajutor sunt binevenite. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Qubix

Daca ai da un search ai vedea ca sunt muuuuuuulte topicuri identice cu cel postat de tine ...incearca si aici te rog http://forums.rgc.ro..._60#entry655970

 

Din prima mea postare, sunt cam 5 randuri, la care se poate rezuma foarte simplu acest thread. Pe romaneste (poate nu m-am facut suficient de bine inteles) : Cum isi structureaza altii exercitiul zilnic. Ce si mai ales cum exerseaza. Cate ore dedica. etc.

Tu mi-ai dat o culegere de exercitii, desi tocmai spusesem ca sunt zeci de carti pe tema asta ,dar care nu prea te ajuta daca nu ai idee de unde sa incepi. Deci cam cat de util ti se pare comentariul tau? :)

Link to comment
Share on other sites

Pai depinde ce vrei sa faci cu chitara: ai clasica,acustca,electrica?

 

Niste lectii foarte bune care cuprind chiar totul si ce vrei tu in materie de exersare is aici: http://www.justingui...nnersCourse.php

 

Din cate vad esti cu electrica,dar nu conteza,tot poti sa iei chestiile alea ca ajuta extrem de mult sa-ti cimentezi mana.

 

Eu cant de 3 ani la chitara dar pot sa spun ca abia in ultimu an de cand m-am apuc sa am un program de "studiu" si de exercitii in fiecare zi,dupa 1 luna s-a vazut calumea(eu is mai mult pe fingerstyle si pe ciudatii aia care lovesc chitara pe net :D ).Uite aici programul care l-am avut acum ceva timp si dupa 1 saptaman deja am simtit altcumva mana,dupa 1 luna aveam deja mana intarita calumea:

 

-10 minute gama cormatica mare(5 minute pana 5 minute degete)

-15 minute un exercitu pentru schimbul freturilor

-5 minute extensii pentru largirea degetelor(pui degetele la 1 fret distanta pe ultimele 4 corzi la tasta 12 si le duci cu fiecare deget in parte,restu stand pe loc,pana ajungi cat mai aproape de pragus)

-10 minute arpegii(cauta pe net)

-20 minute am eu pentru exercitii fingerstyle si in genul asta,ii optionala chestia asta

-5 minute pull on si pull off

 

Mai departe aveam la dispozitie cat timp aveam chef ca sa invat melodii(nu cantam ceea ce stiu,invatam tot timpu ceva nou) si abia dupa asta ma mai jucam cu ceea ce stiam,acuma mai bagam chestii de plictiseala si intre exercitiu ca n-ai cum,dar ma rog.

 

Ideea ii sa-ti faci programu dupa ce vrei tu sa faci,alea ce ti le-am enumerat mai sus is basic cred pentru orice gen.Un profesor care stie bine chitara sa-ti faca programu de studiu sau ma rog...

 

Cea mai importanta chestie E SA CANTI IN FIECARE ZI!!!! Tine minte asta,foarte important,si nu glumesc.

 

P.S: Enjoy yourself.

 

ca om cu multe tentative jalnice de a invata singur din materiale video, iti recomand sa iti gasesti un profesor competent si atent la preferintele tale.

Nu te zgarci la bani, un profesor bun de chitara merita toti banii.

 

P.P.S: Un profesor bun nu trebuie sa fie scump,eu am facut cu student la conservator in anu 2 teoria si m-o ajutat foarte mult la tehnica,tipu stia si electrica si de toate foarte bine,dar nu cerea bani multi,vreo 30 lei.

Edited by shedow11
Link to comment
Share on other sites

Din puțina mea experiențã, țin sã spun cã nu se potriveºte pentru toatã lumea acelaºi program.

Sigur, câteva reguli de bazã obligatorii sunt, de exemplu warm-up-ul înainte de orice ºedințã de exerciții...

 

Depinde ce activitãți muzicale prestezi. Dacã eºti frontman guitarist ºi tre' sã te miºti pe scenã în sus ºi-n jos cu un Les Paul de douã tone în spinare[ :P ], obligatoriu tre' sa ºi adaugi un program de exerciții fizice regulat, nu ?

 

În pricipal, mereu am considerat, cã se impune o variație a programului de exercițiu, lucru pe care ți-l poate asigura studiul metodic cu un bun profesor, dacã ai timp ( ºi oleacã de bani, hai s-o zicem ºi p-asta ).

 

Dacã nu-ți permiți un profesor, din diverse motive, sigur cauți te agãți de vreo metodã online sau vreun DVD, ceea ce e ok, de asemenea... În fine, ne putem inspira ºi unii de la alții, în cadrul thread-urilor de genul ãsta...

 

Pe scurt, pun ºi eu aici un pdf, pe care îl consider foarte util contra plictiselii ºi a monotniei, dacã eºti chitarist "casnic", care studiaza singur... ªi-atunci când ai un "blocaj", arunci o privire...

Have fun ! :guitar:

 

50-tips-to-improve.pdf

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Guest mark9

 

Petrucci spunea , daca imi aduc aminte, in Rock Discipline, ca isi imparte orele de stiudiu in 4 categorii :

 

[...]

 

Si asta pare de bun simt, doar ca am gasit tone (cred ca la propriu) de carti cu alte tone (din nou la propriu) de exercitii, pentru fiecare tehnica. Sincer, mai dificil decat exersatul in sine, mi se pare alegerea exercitiilor si crearea unui program de studiu care sa poata fi urmat zilnic.

 

In acelasi Rock Discipline, Petrucci zicea ca are cate un dosar pentru fiecare categorie unde colectioneaza exercitii gasite in reviste sau almanahe (okay?) - pe vremea cand a filmat Rock Discipline nu cred ca internetul era asa de popular sau accesibil. Pentru a exersa alege la intamplare 1-2 exercitii din fiecare dosar/categorie.

Link to comment
Share on other sites

Din puţina mea experienţă, ţin să spun că nu se potriveşte pentru toată lumea acelaşi program.

 

Corect!

Mai ales conteaza ce-ti propui sa faci cu chitara. A, daca ti-ai propus "in 6 luni vreau sa am primul concert", da, un program in genul celor de mai sus te-ar ajuta. Dar, nu vad de ce ai repeta asa cum repeta Petrucci. Fiind incepator, trebuie sa tii cont ca nu ai anii lui de cantat si nici studiile lui.

Cel mai bine iei cateva piese pe care tii neaparat sa le inveti si vezi ce tehnici au. Au tapping, baga-ti tapping-ul in program. Au string skipping, baga si aia in program. Si tot asa.

In orice caz, un profesor te ajuta. Te indruma, observa problemele pe care le ai si iti propune un program de exercitii adaptat tie, nu lui Petrucci.

 

Daca n-ai mari asteptari si vrei sa canti ca hobby in intimitatea apartamentului, nu vad rostul sa-ti faci un program strict, sa tii neaparat la un orar strict. Pana la urma ar trebui sa fie o activitate care sa-ti faca placere, nu o obligatie. La inceput incercam si eu tot felul de exercitii. 10 minute game cromatice, 15 minute game, etc. Pana mi-am dat seama ca nu-mi fac placere asa ca am inceput sa cant doar ce-mi place si nu mi-a mai pasat asa mult de probleme de genul "nu-mi ies bend-urile sau nu-mi iese tapping ca lumea". Fuck it! Rock and roll!!!

 

Cei 2 banuti ai mei...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Corect!

Mai ales conteaza ce-ti propui sa faci cu chitara. A, daca ti-ai propus "in 6 luni vreau sa am primul concert", da, un program in genul celor de mai sus te-ar ajuta. Dar, nu vad de ce ai repeta asa cum repeta Petrucci. Fiind incepator, trebuie sa tii cont ca nu ai anii lui de cantat si nici studiile lui.

Cel mai bine iei cateva piese pe care tii neaparat sa le inveti si vezi ce tehnici au. Au tapping, baga-ti tapping-ul in program. Au string skipping, baga si aia in program. Si tot asa.

In orice caz, un profesor te ajuta. Te indruma, observa problemele pe care le ai si iti propune un program de exercitii adaptat tie, nu lui Petrucci.

 

Daca n-ai mari asteptari si vrei sa canti ca hobby in intimitatea apartamentului, nu vad rostul sa-ti faci un program strict, sa tii neaparat la un orar strict. Pana la urma ar trebui sa fie o activitate care sa-ti faca placere, nu o obligatie. La inceput incercam si eu tot felul de exercitii. 10 minute game cromatice, 15 minute game, etc. Pana mi-am dat seama ca nu-mi fac placere asa ca am inceput sa cant doar ce-mi place si nu mi-a mai pasat asa mult de probleme de genul "nu-mi ies bend-urile sau nu-mi iese tapping ca lumea". Fuck it! Rock and roll!!!

 

Cei 2 banuti ai mei...

 

 

Adevarat,ala a fost programul de inceput,poate sa varieze cum vrea el cateva zile ala cateva zile face alte chestii,dar daca vrei sa faci ceva cred ca ii important sa faci o incalzire si sa iti propui in fiecare zi sa faci ceva,in vara ma pregatesc de ceva concerte. Si eu cand am fost la inceput nu am avut program,numa incercari de program(nu ma gandeam ca o sa fac ceva serios),dar dupa cateva saptamani de programa am vazut cum se simte chitara si ca pot sa cant chiar decent in fata altor oameni nu doar in camera de unul singur :rcain: .

 

Chestia care o recomand ii tot timpu sa inveti ceva nou,eu fac cam vreo 20-30 minute exercitii si dupaia ma pun sa cant chestii ce le stiu si sa invat melodii/aranjamente noi si tehnici noi,ceva teorie in plus ca nu strica si dinastea.

 

Cel mai important repet ii sa canti la chitara in fiecare zi,si daca faci exercitii sau lucrezi la tehnica vreo 20-30 minute pe zi in primul rand stii ca nu te lenevesti si chiar te ajuta sa faci ceva exercitii zilnic,iti da siguranta in mana.Acuma exercitiile nu le faci 2 saptamani tot la fel,mai le schimbi.

Link to comment
Share on other sites

Daca nu canti intr-o zi n-are nimic,se intampla,se poate canta si cu incalzire si fara incalzire,cand iti simti mana calumea atunci canti.

 

Si ceva care cred ca ni se intampla la toti,numai stiu de la cine ii quote-ul dar inca il am in minte.

 

 

"The guitar is like one day you pick it up and you feel like a great master and the next day you pick it up and you feel like a fool,it's because we are different everyday :One day u feel like a grand-master, the next day like a fool."

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Qubix

Foarte bune raspunsurile. Cineva intreba mai sus ce vrei sa faci cu chitara: pai as vrea sa fiu realist, dar in acelasi timp sa nu ma limitez. Vreau ca peste vreo 5-6 ani sa pot canta ceva in genul lui Petrucci (ma refer la progressive rock / metal), poate cu un solo mai interesant, nu neaparat sa zbor pe griff, da oricum, sa fie si lick-uri mai rapide.

Nu pot sa-mi iau prof din mai multe motive, unul ca nu-mi permite timpul, altul ca nu prea pot invata cu profi, mi-a placut sa invat singur, si la scoala...asa ca mi-ar fi greu cu un prof, desi stiu ca iti poate spune ce gresesti, etc.

 

In exemplul dat de shedow11 mai sus , totul are cam 1 ora, ma refer aici doar la tehnica, nu si la cat stai sa inveti cantece, etc. Intr-o ora pe zi, cam cat de mult s-ar vedea intr-o luna? un an?

Bineinteles ca depinde totul de un milion de variabile, dar zic asa, cam cum simti dupa perioadele astea de timp? Incepi sa te misti oarecum pe griff?

Link to comment
Share on other sites

Foarte bune raspunsurile. Cineva intreba mai sus ce vrei sa faci cu chitara: pai as vrea sa fiu realist, dar in acelasi timp sa nu ma limitez. Vreau ca peste vreo 5-6 ani sa pot canta ceva in genul lui Petrucci (ma refer la progressive rock / metal), poate cu un solo mai interesant, nu neaparat sa zbor pe griff, da oricum, sa fie si lick-uri mai rapide.

Nu pot sa-mi iau prof din mai multe motive, unul ca nu-mi permite timpul, altul ca nu prea pot invata cu profi, mi-a placut sa invat singur, si la scoala...asa ca mi-ar fi greu cu un prof, desi stiu ca iti poate spune ce gresesti, etc.

 

In exemplul dat de shedow11 mai sus , totul are cam 1 ora, ma refer aici doar la tehnica, nu si la cat stai sa inveti cantece, etc. Intr-o ora pe zi, cam cat de mult s-ar vedea intr-o luna? un an?

Bineinteles ca depinde totul de un milion de variabile, dar zic asa, cam cum simti dupa perioadele astea de timp? Incepi sa te misti oarecum pe griff?

 

Ce am dat eu are cam jumate de ora tehnica,jumate de ora invatat ii destula(eu fac si pentru genu fingerstyle cu degetele).Se poate si mai putin de jumate de ora,important ii ca in fiecare saptamana sa iei exercitii sau lucruri care nu le poti face si sa le incerci.Restu de jumate de ora sau mai mult daca vrei ii numai pentru invatat melodii noi si in acelasi timp mai canti ce mai stii sau ce iti place.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.