www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutor - Zgomot De La Sursa


alinu_tau
 Share

Recommended Posts

Am vrut sa indepartez bobinele (alimentatoarele) de efecte de pedalboard si m-am gandit sa imi cumpar o sursa cu care sa le alimentez pe toate si care sa fie la distanta de pedale asa ca mi-am cumparat behringer PSU-HSB-ALL. DEZAMAGIRE!!! Cand l-am pus in functie se auzea un brum in statie de ma scotea afara din camera :( Cel mai puternic zgomot venea bineinteles de la pedala de overdrive bineinteles, care daca era pe by-pass zgomotul se reducea simtitor, dar nu asa de mult cum a disparut aproape complet daca am alimentat-o separat de la alta sursa. Dar tot se mai aude ceva ca si cum ar trece un avion undeva in departare. Am adus curent cu impamantare de la o priza din alta camera dar nici un efect pozitiv...

 

Oare nu ezista nici o solutie? De unde aceasta bucla de masa si de ce? Multi-Alimentatoarele n-ar trebui sa faca asa, nu?

Edited by alinu_tau
Link to comment
Share on other sites

De unde aceasta bucla de masa si de ce? Multi-Alimentatoarele n-ar trebui sa faca asa, nu?

Doar alimentatoarele cu ieșiri izolate galvanic, dar problema ta nu e neapărat datorată unei astfel de bucle.

Înainte cum erau alimentate? Nivelul zgomotului era la fel?

Buclele pot fi întrerupte destul de simplu (la cablurile de alimentare sau la patch cables).

Link to comment
Share on other sites

Hă! Sursa aia e in comutatie.

Fa o experienta: lipeste un condensator nepolarizat de firul de semnal al unei bucati de cablu ecranat, lipeste o sarma de ecranul bucatii, lipeste un jack de capatul celalalt, infige jackul intr-un amplificator pe un canal clean, pune in contact capatul liber al condensatorului cu un contact al mufei alimentatorului, pune in contact capatul liber al sarmei lipite de ecran cu celallat contact al mufei alimentatorului si asculta.

Sunt destul de sigur ca vei auzi tot felul de chestii.

 

LE: Uite aici ceva in sensul la care s-a referit Viorel. Doar R1 si C1 conteaza.

Edited by ggedamed
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.