www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alimentator Cu 4 Iesiri Separate "capitanu' Planetã"


ggedamed
 Share

Recommended Posts

Am vrut de mai demult sa folosesc toate cadavrele de alimentatoare care s-au strans in debara ca sa fac o sursa de alimentare pentru pedale. Aveam vreo 7-8, de marimi si puteri diferite.

Sursa trebuia sa fie stabilizata. Aveam destule LM317 in sertar si se pare ca au zgomot mai mic decat clasicele 7809, asa ca alegerea a fost usoara.

Problema cea mai mare a fost cutia. Mi-ar fi placut una metalica, insa n-am reusit sa gasesc ceva convenabil (din tabla nu prea groasa si la un pret nu prea mare), asa ca am luat una de plastic.

Am putut inghesui 4 transformatoare in numita cutie, 3 de 11-12V si unul de 2 x 19V, la care am folosit redresare bialternanta cu priza mediana ca sa scot 18V in final.

Faptul ca LM317 este reglabil mi-a dat posibilitatea ca pe iesirea de 18V sa scot si 15V cu ajutorul unui comutator care adauga un rezistor in circuit.

Am folosit niste radiatoare scoase din surse defecte de PC, dar ventilatia nu e grozava in cutie, asa ca nu stiu cat ar putea duce.

Cablul de retea este detasabil, cu mufe ca la radiourile comuniste. Am pus si LED-uri pentru aspect profesional :lol: .

 

Multumirile mele sunt ca am folosit spatiul din cutie la maximum, ca am o sursa cu 4 iesiri complet separate galvanic (as putea scoate ceva combinatii de tensiuni cu niste cabluri corespunzatoare - de ex. ±9V sau ±18V) si ca am salvat planeta.

Data viitoare, totusi, mai bine comand la Petra un transformator toroidal cu multe secundare si gasesc pe cineva sa-mi confectioneze o cutie de tabla.

 

Sanatate si virtute.

 

LE: WTF, nuşce-i cu formatarea asta automata la titlu, as putea jura ca am scris Capitanu' cu C mare.

post-19280-0-06439100-1329610182_thumb.jpg

post-19280-0-45104500-1329610183_thumb.jpg

post-19280-0-64516100-1329610184_thumb.jpg

post-19280-0-66156100-1329610185_thumb.jpg

post-19280-0-70066100-1329610186_thumb.jpg

post-19280-0-79047400-1329610187_thumb.jpg

post-19280-0-82383700-1329610188_thumb.jpg

post-19280-0-78330600-1329610189_thumb.jpg

post-19280-0-30208400-1329610205_thumb.jpg

Edited by ggedamed
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

[...] Dar s-a mai discutat, buclele de masă se pot întrerupe și altfel. Mi se pare nefondată obsesia asta cu ieșiri independente.

Orice obsesie e nefondata pentru altcineva in afara de posesori.

 

In alta ordine de idei, inteleg ca metoda asta este mai jos in clasificarea ta valorica decat altele. Dar are meritele ei, simplifica viata si da posibilitatea de a combina iesirile in moduri ciudate. Si mareste nivelul de magneziu. Doar faptul ca a fost transformata in argument de marketing nu o face sa fie ineficienta.

 

Cred ca de fapt te enervezi cand oamenii iau decizii pe baza brosurii de reclama in loc de manual. Ai sa te enervezi multa vreme.

 

[...] Am mai cautat si alte solutii insa nu am gasit.

 

Ai bucle de masa in lantul audio sau vrei sa previi? Sau...

Edited by ggedamed
Link to comment
Share on other sites

Pai momentan nu am bucle de masa pentru ca folosesc un alimentator stabilizat tot LM317. Vreau sa imi contruiesc un alimentator cat de cat serios 6-8iesiri. Acum folosesc varianta cu intrerupt firul de masa de la a-2a pedala pentru a nu avea probleme.

 

Am gasit traf cu 2 infasurari separate dar trebuie sa le iau de pe site, astept pana ajung mai platesc si posta si mai sunt si ele mai scumpe. In Timisoara am gasit trafuri 9V-0-9V 400mA la un pret decent si ma gandeam sa iau 4 pentru a putea sa fac alimentare pentru 8 pedale, izolate si tot tacamul.

Link to comment
Share on other sites

Asa cum a spus si CincisaptE, poti obtine iesiri separate de la transformatoarele acelea doar daca poti separa complet secundarele. Cu mai multe tranformatoare, sursa iese mai mare/grea si pot sa apara alte complicatii. Este o solutie de compromis. La mine a mers pentru ca pentru majoritatea pieselor nu am scos bani din buzunar. Chestiunea cea mai complicata pentru mine a fost cutia, nu transformatoarele.

 

Daca vrei sa faci o sursa de lux, fa o intrebare si la Petra, un transformator toroidal cu vreo 8 secundare costa in jur de 100 de lei cand am intrebat eu. Toroidal, cu putere mai mare si poti sa ceri si secundare speciale (eu pusesem unul de 9V/2A pt de-alde Line 6).

Link to comment
Share on other sites

Buclele de masa nu nu tin cont de faptul ca alimentatorul este stabilizat sau nu.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

 

PS: Poti face ground lift pe fiecare alimentare ... dar este pierdere de vreme.

 

Pai momentan nu am bucle de masa pentru ca folosesc un alimentator stabilizat tot LM317. Vreau sa imi contruiesc un alimentator cat de cat serios 6-8iesiri. Acum folosesc varianta cu intrerupt firul de masa de la a-2a pedala pentru a nu avea probleme.

 

Am gasit traf cu 2 infasurari separate dar trebuie sa le iau de pe site, astept pana ajung mai platesc si posta si mai sunt si ele mai scumpe. In Timisoara am gasit trafuri 9V-0-9V 400mA la un pret decent si ma gandeam sa iau 4 pentru a putea sa fac alimentare pentru 8 pedale, izolate si tot tacamul.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Stiu ca nu asta inseamna cu sa fara bucle de masa, eu nu ma refeream la stabilizat sau nu, doar intrebam daca cu un traf 9V-0-9V as putea sa fac un alimentator fara bucle de masa.

 

P.S. Din cate stiu bucle de masa se formeaza atunci cand masa se la pedale este legata si prin patch-uri si prin cablurile de alimentare.

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca nu asta inseamna cu sa fara bucle de masa, eu nu ma refeream la stabilizat sau nu, doar intrebam daca cu un traf 9V-0-9V as putea sa fac un alimentator fara bucle de masa.

 

P.S. Din cate stiu bucle de masa se formeaza atunci cand masa se la pedale este legata si prin patch-uri si prin cablurile de alimentare.

Un alimentator in principiu nu are treaba cu bucle de masa daca are stabilizare cu reactie poate sa oscileze

si ar putea sa fie problema cablajul si circuitele de masa ,,,,etc

 

Dar cum ai scris noi avem problema cu buclele externe.

 

Daca ai un traf cu doua infasurari de secundar complet independente (fara contact galvanic intre acestea)

poti face doua iesiri separate.Daca nu poti separa cele doua bobine din secundar poti face doua iesiri plus/minus

cu masa (zero) comuna.Prin aceasta masa poate sa apara bucla externa in anumite cazuri .

Dar dpinde de ce aparate cuplezi pe aceasta sursa , experimentezi si vezi daca apare vre-o problema.

Link to comment
Share on other sites

Am rezolvat problema cu ajutorul user-ului teckus. Am deschis traful si am despartit firul din mijloc, priza mediana. Acum am de la traful 9V-0-9V doua iesiri complect separate de 9V

 

Adica o pereche de iesiri 9V si inca o pereche de 9V .

 

Pui doua punti redresoare cu filltru C si ai doua tensiuni separate de 12,8V .

 

Daca este nevoie pui si stabilizatoare de 9V .

 

Vezi ce curent ai nevoie ,de obicei sursele acestea se fac cu componente ce sa reziste la curent si tensiune , amatorul nu face economie ca cei din fabrica .

 

In orice caz se pot face mai multe iesiri pe fiecare sectiune de traf chiar daca ai masa comuna vei putea experimenta ce configuratie nu pune probleme de bucla ..

Numai unele efecte pedale fac probleme separi cele de pe intrarea in " linia de efecte " de cele de le capatul liniei ca sa nu ajunga la intrare semnal din efecte de la iesire -capatul configuatiei .

 

Eu am avut cu un singur efect problema ...un chorus Boss ...ce introducea in bucla semnal de la oscilator ...in acea configuratie am avut o droaie de efecte in serie si paralel o adevarata fantezie ...haha ...ce probabil nu voi mai face , , pe doua ramuri ( stereo ) mai multe chorus-uri si flangre-e , compresoare ..octave down si octave up ...ceva de groaza ...suna interesant ..am o piesa pe acidplanet unde am folosit nu mai stiu ce titlu are ...si e mult sa caut in atatea piese ....

Atunci am rezolvat problema prin alimentarea chorusului cu baterie.( sau acumulator de aprox 8V) .

Restu; erau alimenttate de la un singur traf cu o singura infasurare secundara cu mai multe stabilizatoare de 9V cu IC stab fixe .

Deci masa comuna.

 

Probabil daca desfaceam pedala chorus si decuplam cumva "bruiajul " in circuitul ei disparea si problema de bucla ...dar cand am chef sa cant nu am chef sa lipesc componente.....

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.