www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Parere Aveti


GuitarTovaras
 Share

Recommended Posts

Ce parere aveti despre planul de echipament pentru thrash :

chitara=>Jackson js32 Rhoads;

amp=>un combo Marshall 15 w sau ceva de genu

distors=>metal muff nano de la electro harmonics sau ceva de la analog sound :-?

wah=>Dunlop Crybaby Kirk Hammett Signature

Si o sa-i schimb dozele cu EMG 81(bridge) si EMG 60 (neck)

amp ca sa fiu mai exact : http://www.thomann.de/ro/marshall_mg15rnew.htm

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nu stiu daca o sa te ajute mult wah-ul la thrash, dar merita incercat :confused:

ce o sa ai tu nevoie este un amp serios cu un gain maxim la care sa mai pui o pedala in fata sa iasa ceva mai suparat, iar MG respectiv nu intra in categoria asta. decat sa dai banii pe wah-ul asta, sau pe doze, cumpara un amp mai bun. ce cauti tu este zgomot mult si tare

Link to comment
Share on other sites

Decat sa iti iei amplificator de genul celui de care ai intrebat tu si o pedala gen Metal Muff mai bine iti cumperi un Vox VT40+ ca luna asta sunt la superoferta (-20%). Cu banii iesi tot cam pe acolo, dar ai mult mai multe posibilitati de formare tonuri disponibile. Cat despre chitara la fel de heavy, daca nu chiar si mai si sunt cele ESP/LTD, iti recomand una din gama medie, nu entry level ca cea pe care ai ales-o tu, eventual una care vine direct echipata cu EMG active, ceva genul:

 

http://www.thomann.de/ro/esp_ltd_ec401_ow.htm

Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti despre planul de echipament pentru thrash :

chitara=>Jackson js32 Rhoads;

amp=>un combo Marshall 15 w sau ceva de genu

distors=>metal muff nano de la electro harmonics sau ceva de la analog sound :-?

wah=>Dunlop Crybaby Kirk Hammett Signature

Si o sa-i schimb dozele cu EMG 81(bridge) si EMG 60 (neck)

amp ca sa fiu mai exact : http://www.thomann.d...ll_mg15rnew.htm

Nu-i OK un asemenea amplif ...este bun doar de bazait acasa in sufragerie sau camera .

 

Un amplif cu un dif de minim 12" mai bine 2x12" ceva Eminence ..cu SPL cat mai mare si o statie de 50 W deja faci fata la un tobar ...dar ptr solo ar fi cam la limita ..totusi daca nu folosesti tonuri clean mai trece la nevoie in locuri/scene mai mici ...

 

Nu trebuie schimbate dozele nu au mai nimic sau foarte putin cu sunetul final ..doze active numai probleme cu alimantarea cu baterii.

 

Doze Humbucker au semnal suficient de mare , cu un compresor +un distors tip Marshall JackHammer ce are EQ +EQ parametric scoti cam orice sonoritate .Mai sunt si alte distorsuri la fel de la alte firme ..adica cu posibilitati de reglaj foarte largi.

Link to comment
Share on other sites

pai cam preturile in care ma incadram cu vechiul plan adica in jur de 2400...oricum nu cred ca o sa cumpar tot dintr o data :D

 

Nu-i OK un asemenea amplif ...este bun doar de bazait acasa in sufragerie sau camera .

 

Un amplif cu un dif de minim 12" mai bine 2x12" ceva Eminence ..cu SPL cat mai mare si o statie de 50 W deja faci fata la un tobar ...dar ptr solo ar fi cam la limita ..totusi daca nu folosesti tonuri clean mai trece la nevoie in locuri/scene mai mici ...

 

 

Nu-i problema daca ma aud la repetitii si concerte,in veche trupa (in care s-ar putea sa ma intorc) faceam repetitii in garajul tobosarului si tatal lui e dj si are 2 amp uri de la bose si multe alte vreau sa sune bine de camera :D (oricum postul lui karpi m-a ajutat foarte mult)

Link to comment
Share on other sites

1. Daca nu ai banii aia atunci nu stiu de ce mai vorbim , si eu imi pot face o lista acuma cu ce chitari as putea sa-mi iau in 100 000 euro , pe care o sa le iau in urmatorii 50 de ani.

 

2. Daca tot vrei o chitara si stii ca te tii de muzica, nu vad sensul unei chitari sub 1000-1200 ron SECOND HAND, de una noua la pretu ala nici nu mai vorbesc ( am cantat si pe ibanez gio si pe jackson js32 , finisaje proaste, electronica la fel ,sunt chitari entry lvl ce ai putea sa pretinzi de o chitara de genu ?) iti zic eu : nimic! o sa o vedem la mica publicitate curand daca e sa o iei.

 

3. Daca nu ai toti banii acum, strangi bani si cumperi lucruri de calitate, nu tot iei maruntisuri -le testezi 2 luni vezi ca nu te satisfac ca nu scoti ton de metallica prin marshall mg ( ca nu ai cum ) si apoi la mica publicitate cu ele!

asa ca faci urmatorul lucru : strangi bani iei o chitara decenta gen: /24 taste / bridge fix/ corp mahon/ setnet /necktru/ ii pui 2 doze emg / si e bine. Apoi canti/exersezi prin VST-uri (programe prin calculator gen Guitar rig/ Amplitube / Poulain si mai sunt o gramada.

 

 

Lumea in general isi face mai mult timp pentru cercetat /citit review-uri cand mai bine ar putea studia putina teorie muzicala ,si /sau sa exerseze 2-3 riffuri ceea ce ar fi mai productiv , in fond forumul devine unul tehnic / un service al chitarilor as putea spune. Eu unu as prefera cand intru pe forum sa vad idei /lickuri/taburi / improvizatii noi , nu sa vad inca 10 topicuri cu ce chitara sa-mi iau , sau cu vanzari. Bafta!

Edited by Jig
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.