www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Doze Sunt Astea Si Cum Se Monteaza?


adrianni
 Share

Recommended Posts

Salut,

 

Mi-am luat de curand un American Standard Strat. Cel de la care am luat-o i-a montat doze DiMarzio Area dar mi-a trimis si dozele originale. Cum ne dam seama ce fel de doze sunt? In plus, as vrea sa le montez pe un Fender ieftin, care doza se monteaza unde si in ce directie?

Multumiri

 

Poza:

 

Link to comment
Share on other sites

omu cred ca vrea sa stie care doza vine in care pozitie. daca nu gasesti vreun indiciu scris pe ele, cauta ori dupa nr. produsului in catalogul fender, ori masoara-le. de obicei cea de bridge trebuie sa fie mai hot iar celelalte 2 sunt la fel. probabil aia galbena e de bridge, si de aia e diferita (cablu galben) iar celelalte sunt m si n, se pot monta ori in neck ori la mijloc.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Mi-am luat de curand un American Standard Strat. Cel de la care am luat-o i-a montat doze DiMarzio Area dar mi-a trimis si dozele originale. Cum ne dam seama ce fel de doze sunt? In plus, as vrea sa le montez pe un Fender ieftin, care doza se monteaza unde si in ce directie?

Multumiri

 

Poza:

 

 

 

 

Galben bridge, albastru middle, rosu neck (par a fi american standard pickups) ca sa verifici exact middle-ul joaca-te cu dozele vezi daca cea cu firul albastru reactioneaza la fel cu ambele doze, apropie magnetii de la 2 doze vezi daca se atrag sau se resping (cea de mijloc fiind cu polaritate inversa ar trebuii sa se lipeasca de celelalte doze, iar celelalte bridge si neck se vor respinge avand sus aceasi polariatate). Alta solutie sa le gasesti pozitia e sa urmaresti lungimea firelor, in general oamenii taie firele dozei din bridge mai din scurt sa nu incurce iar neckul are cele mai lungi fire pt a ajunge la switch. Iar ultima varianta ar fi sa masori si rezistenta, la multe seturi bridge-ul e o idee mai "hot"!!! Bafta!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

cred ca te poti lua si dupa lungimea firelor, zic, cred, asta nu inseamna ca sunt 100% convins, dar logic asa ar fi, mai ales ca ele se lipesc pe switch deci trebuie ca firele sa ajunga toate in acelasi loc, corect?

p.s. acum am vazut ca si Bach a gandit-o la fel

Edited by randox
Link to comment
Share on other sites

Mersi pentru raspunsuri.

Doza cu fir galben se respinge doar cu cea cu fir albastru. Firul albastru e cel mai lung iar firul galben e cel mai scurt deci deduc ca cea cu fir albastru e de neck iar cea cu galben e de bridge.

Cum sunt dozele astea, merita sa la pun pe ceva strat ieftin? Cel de la care am luat chitara a spus ca diferenta intre american standard si DiMarzio (area 58 neck si 67 middle si bridge) e foarte mare in favoarea DiMarzio care suna mult mai bine. Sunt sigur ca sunetul unei chitare nu sta numai in doze dar ma gandeam sa incerc sa vedem ce iese. Sau imi pierd vremea?

Link to comment
Share on other sites

Daca incurci pozitia dozelor explodeaza chitara ...LOL .

 

Pune-le cum vrei tu dupa incercari ...desfaci oricum chitara ...

Apoi ii pui corzi si incerci dozele pe rand care unde suna cel mai bine ..sa vezi daca este vre-o diferenta de volum .ton..

 

La bridge este mai bine sa sune ceva mai inchis daca eset diferenta intre doze .De fapt sensibilitatea o reglezi prin distanta fata de corzi.Asac ca o usoara diferenta de mai "hot" nu prea conteaza .

Link to comment
Share on other sites

Mersi pentru raspunsuri.

Doza cu fir galben se respinge doar cu cea cu fir albastru. Firul albastru e cel mai lung iar firul galben e cel mai scurt deci deduc ca cea cu fir albastru e de neck iar cea cu galben e de bridge.

Cum sunt dozele astea, merita sa la pun pe ceva strat ieftin? Cel de la care am luat chitara a spus ca diferenta intre american standard si DiMarzio (area 58 neck si 67 middle si bridge) e foarte mare in favoarea DiMarzio care suna mult mai bine. Sunt sigur ca sunetul unei chitare nu sta numai in doze dar ma gandeam sa incerc sa vedem ce iese. Sau imi pierd vremea?

 

 

Incearca, ar trebuii sa sune mai binisor chitara cu dozele astea, acu depinde si de chitara, dar o sa vezi ca fac mult dozele...

 

 

Ps. N-am incercat Dimarzio Area, dar am cantat pe ceva dimarzio stacked singles si parerea mea e ca nu suna niciuna ca si singlecoil-ul adevarat, nu-s rele da nici nu se apropie de soundul adevarat de strat, singurul avantaj e ca n-ai zgomot cu ele (*parerea mea)

Edited by bach
Link to comment
Share on other sites

Strict ca ton de Stratocaster mie imi plac mai mult dozele Delta Tone (cele de pe American Standard) decat DiMarzio Area. Avantajul major al dozelor Area e ca sunt complet noiseless, dar pierd putin la capitolul armonici. Asta o spun in cunostinta de cauza, deoarece pe aceiasi chitara am avut montate Seymour Duncan SSL2 care erau ok, dupa Area 58 care aveau un ton bun de strat, fara zgomot, dar cam steril, dupa Delta Tone care au fost cele mai echilibrate ca ton si raspuns.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc Bach.

M-am uitat pe site-ul DiMarzio, dozele astea cica ar fi single coil pe bune, in fine cred ca ma duc pe la Guitar Shop sa incerc un American Standard daca au, sa vedem cam ce caracter au dozele. Am comparat doar Lace Sensors Gold cu DiMarzio. DiMarzio au un output mult mai mare de trebuie sa tai drive-ul binisor ca altfel imediat distorsioneaza dar ca si caracter se aseamana si te prinzi imediat ca e strat cand auzi chitara.

 

Multumesc tuturor pentru raspunsuri,

Adrian

Link to comment
Share on other sites

Multumesc Bach.

M-am uitat pe site-ul DiMarzio, dozele astea cica ar fi single coil pe bune, in fine cred ca ma duc pe la Guitar Shop sa incerc un American Standard daca au, sa vedem cam ce caracter au dozele. Am comparat doar Lace Sensors Gold cu DiMarzio. DiMarzio au un output mult mai mare de trebuie sa tai drive-ul binisor ca altfel imediat distorsioneaza dar ca si caracter se aseamana si te prinzi imediat ca e strat cand auzi chitara.

 

Multumesc tuturor pentru raspunsuri,

Adrian

 

Sunt 2 bobine in ele suprapuse, altfel n-au cum sa anuleze zgomotul, cea mai buna solutie e cum ai spus sa mergi sa incerci un american standard, important e sa fie asemanatoare cu a ta (ma refer la lemn si tastiera maple sau rosewood-ca astea-s foarte importante la tonul final, cel putin pt mine)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.