www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Floyd rose sau tremolo simplu ?


Guest TimeRobber
 Share

Recommended Posts

Guest MrJackson

:) me2 :)

 

De tine stim cu to(n)tii...

 

Dar mie imi place de nene ca el sustine cat de bune is tremolou clasic si bridge-u fix, fara a fi incercat si floydu ca sa fie in stare de o comparatie cat de cat obiectiva.

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=8567

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ce imi plac incepatorii care isi dau si ei cu parerea...

Edited by MrJackson
Link to comment
Share on other sites

am : Bigsby , vintage strat , system I strat , si acum asstept un floyd rose mi se pare mai bun ptr benduri in sus , si am si fara fac cu degtu si trag de gatul chitarei. .trebe sa mai iau cateva tipuri ca prietenu meu Adi are inca vre-o doua feluri, una se poate monta pe GLP fara nici o modificare , am vaz pe un PRS.

 

daca canti la chitara trebuie de toate .

 

Apropos .cui la ce ai trebuie sustain ? ?? sau numa asa ca s-a auzit de sustain ca e bine sa-l ai ?

 

pentru fiecare "ton" fiecare gen trebuie sa ai chitara adecvata , cu corzi adecvate doze si setari adecvate .

Link to comment
Share on other sites

Apropos .cui la ce ai trebuie sustain ? ??

 

aaaaaa, nimanui

doar prostilor :)

mie spre exemplu :(

mie daca-mi inneaca nota MOR

ma seaca chestia asta

(stiu, iar incepeti.....corzile, tastele, dozele, efectele, statia..... io vorbesc de chitara B) )

hai bafta

 

PS karpi, nu te supara..... io te vad inchis in laboratoare ca pe un personaj de mult disparut.....dexter :)

asta nu inseamna ca sfaturile tale nu-s pertinente si pline de substanta.......

ma rog, era un gand razletz :)

Link to comment
Share on other sites

aaaaaa, nimanui

doar prostilor :)

mie spre exemplu :(

mie daca-mi inneaca nota MOR

ma seaca chestia asta

(stiu, iar incepeti.....corzile, tastele, dozele, efectele, statia..... io vorbesc de chitara B) )

hai bafta

 

PS karpi, nu te supara..... io te vad inchis in laboratoare ca pe un personaj de mult disparut.....dexter :)

asta nu inseamna ca sfaturile tale nu-s pertinente si pline de substanta.......

ma rog, era un gand razletz :)

Hahahaha , ai inventat sustainul ? vezi ca preofesorul meu a aparut pe rgc.ro , a plecat in '87

din tara , tragea de vibrator de nu era adevarat si canta Shadows si Ventures de te indoia , si cam stia cei cu sustainul , mai ales ca se canta numai clean acuma canta Flamenco doar de placere .

 

pai si eu vorbesc de sustainul chitarei , fara nici un efect care cantati cu asa un ton la chitara ?

 

aceasta era intrebartea , cui ai trebuie sustain si ce canta ?

 

asculta Atlantis a lui Hank Marvin ( shadows ) cantata de Mark Knopfler , acolo da sustain , problema e ca sa poti interpreta piesa , sau piesa Bulgaria a lui Jeff Beck , asta nici nu pot sa-mi inchipui cum dracu o canta ,are zece maini? .Amandoi trag de "vintage standard Strat tremolo" si trag bine.Astia au disparut inaintea mea , hehe ..ce sa-i faci uni mai dispar ..

 

clean fara distors , numai reverb toate chitarele Strat , bass Reghin , vibrator System I

 

uite ceva sustain , asa ceva zic eu ca ar trebui sa fie . Aceasta este numai o schita , corzile sunt prea subtiri ptr piesa aceasta . ar trebui alt tip de corzi , mai groase .Fara tensiune adecvata nu ai sustain , asta pentru cei ce nu stiau .Acest lucru se observa mai ales la chitara acustica , pui corzi mai subtiri nu mai suna, suna flescait.La chit electrica mai scoti ceva dar nu-i sustainul adevarat.

 

Dupa ce canti tot ce este Shadows si Hank Marvin abia atunce a-ti dai seama cei cu sustainul.Si asta numai in cazul chitarei electrice .Nu mai vorbesc de acustica , acolo e greu ptr mine dar ami place.( nu mai sunt obisnuit cu corzi groase ).Asta a fost un fel de sfat.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.