www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce v-ati alege ? rosewood sau maple ?


Guest TimeRobber
 Share

Recommended Posts

Guest Csernik

Pai cred ca in primul rand depinde de ce sunet urmaresti..eu as alege maple pe o chitara , rosewood pe alta si alte combinatii si chestii pe alte chitari :):):(,prima data cred ca rosewood, oricum nu o sa imi dau seama de diferenta :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Seraph

nu sunt foarte sigur.. presupun ca rosewood..

oricum terbuie sa fii bun cunoscator de "sunete" ca sa iti dai seama de diferente de ton si sa alegi in consecinta un lemn sau altul

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

din astea doua as mere pe rosewood pt ca maple se pateaza si nu imi place cum arata. dar tot dupa ebony alerg si io :)

Link to comment
Share on other sites

Guest TimeRobber

si eu m-as duce mai mult pe maple. nu de alta , dar pana acum am avut chitari cu fingerboard de rosewood , si vreau ceva nou :)

Link to comment
Share on other sites

EBONY :)

 

Lasand gluma la o parte, am avut si maple si rosewood(momentan am rosewood), maple daca nu-i lacuit se murdareste si daca ii lacuit in timp se duce lacul si arata rau.

post-321-1153573951_thumb.jpg

exemplu de la fosta mea chitara(Ibanez Roadstar II).

 

Fingerboard-ul din rosewood, nefiind lacuit necesita anumite "tratamente" - ulei de lamai etc.

Si rosewood-ul se murdareste dar nu se vede :)

 

In privinta sunetului nu cred ca-i mare diferenta(as zice ca insesizabila urechilor muritorilor de rand :) ), asa ca ii o alegere mai mult in functie de design-ul chitarii.

 

Ca sa completez postul meu de mai sus cu un "ontopic" dintre astea doua(rosewood si maple) as alege rosewood (de fapt am si ales :( ).

 

Dar, daca in ecuatie ar intra si ebony, cum am zis mai sus: ebony as alege.

 

P.S.La rosewood imi place lemnul cu nuante foarte inchise(spre negru)

Edited by teckus
Link to comment
Share on other sites

Rosewood - ton mai cald si oleaca mai mult sustain. Imi place si maple, dar daca ar fi sa am o singura chitara, aia ar avea slabboard din rosewood. Cat despre cum se simt cele 2 tipuri de lemn, diferenta mi se pare destul de radicala: la rosewood aluneca mai usor coarda si poti, de exemplu, face tremolo ceva mai lejer. La maple ai insa un control mai bun la bend-uri, dar simti foarte mult lemnul sub coarda, etc. etc.

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

am si io o intrebare: pt un chitarist amator chiar se simt diferentzele de ton, de sunet date de diversele tipuri de lemn folosite pt fingerboard?

Link to comment
Share on other sites

rosewood mate :) ... se potriveste mai mult pe stil ... dar daca as avea posibilitatea sa cumpar mai multe chitari as lua si una cu fingerboardul de maple :)

Link to comment
Share on other sites

Guest TimeRobber

exact , conteaza cum a cantat , dar am vrut sa va dau un exemplu de chitarist ,care a ales maple . ..bineinteles ca Jimi a cantat si cu rosewood

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Pana la urma tu ai vrut sa afli ce am alege noi, cu toate ca tu ai ales deja maple, nu fiindca suna altfel sau se simte altfel la mana, ci fiindca teai saturat de rosewood. Si acuma incerci sa ne convingi si pe noi de alegerea ta ? Sau vrei sa te convingi singur ?

Link to comment
Share on other sites

Sunt doua tonuri foarte diferite,si am cautat mult un strat asemanator cu cel vechi pe care-l am ,dar sa fie rosewood.acuma ca le am pe amandoua,sunt fericit :)

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Rosewood. Maple are un prieten de-al meu si se murdarit si arata scarbos pana a fost curatat. Rosewoodul se intretine mai bine, dar depinde aici si de gust. Prietenul acela prefera maple :)

Link to comment
Share on other sites

Guest TimeRobber

Pana la urma tu ai vrut sa afli ce am alege noi, cu toate ca tu ai ales deja maple, nu fiindca suna altfel sau se simte altfel la mana, ci fiindca teai saturat de rosewood. Si acuma incerci sa ne convingi si pe noi de alegerea ta ? Sau vrei sa te convingi singur ?

 

 

eu nu am vrut sugestia nimanui , am vrut doar sa fac un mic sondaj din curiozitate . sa vad ce prefera alti chitaristi .

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Mda, e corect ce spui, dar numai cu taste medium sau similare. La taste jumbo sau XJ nu mai atingi lemnul (numai daca apesi foarte tare, caz in care oricum nu mai iei nota corecta).

 

Ma io am Jumbo si iti zic ca inca mai ating lemnu. Si sa stii ca "iau" si nota corect. La XtraJumbo intr-adevar, nu mai e mare problema.

Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.

io am extra jambo...si desii cand iau o nota nu prea ating lemnul,zic ca e important si la XJ cum se simte lemnul la atingere

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.