www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

SERVICII DE CURIERAT DE ***


Guest dau.bine

Recommended Posts

Guest dau.bine

Sall All

Nu stiu daca e locul cel mai potrivit sa scriu asta dar as vrea sa va pun la curent cu o practica de incasari a firmei FAN CURIER

Ieri am primit doua seturi de corzi de la MC Music in valoare de 800.000. Nu stiu pe ce criteriu domnii de acolo colaboreaza cu firma de curierat FAN CURIER, treaba e ca pe valoarea asta , la doua seturi de corzi am platit 400.000 servicii de transport justificati cum :1.taxa transport colet Bucuresti-Iasi, 2.taxa transport bani Iasi-Bucuresti , 3.comision 1 % pt. bani.

Man , e de risul curului... pai daca incasezi comision la tranzactie , imi mai iei si bani ,cica sa-i transporti...daca plateam in monede de 1000. ma costa 1.400.000 sau cum?

Luati va rog aminte , sa nu luati vreo tzeapa cum am luat eu.

Fara intentia de a face reclama cuiva , ca si astia au o groaza de hibe...doar ca o paralela...

Am adus saptamina trecuta de la Oradea , deci de la o distanta aproape dubla, un colet cu mult mai voluminos cu Cargusul , in valoare de 2 mil, tot asa , cu plata ramburs. A costat 350.000.

Desfiintati practicile astea de *** si nu apelati in veci la FAN CURIER !

Eu unul am de gind sa le fac cunoscute proastele obiceiuri pe toate forumurile pe care postez !

Sa auzim de bine ! Pa !

Catalin

Link to comment
Share on other sites

Hmm, avand in vedere ca erau corzi, puteau fi trimise si ca plic, nu neaparat colet. Oricum, poti verifica - pe site-ul firmei - tarifele practicate, presupun. Am avut surpriza sa mi se umfle tariful, cand plata se face la destinatie, si cu Cargus-ul.

 

De-atunci am decis ca e mai bine sa platesc eu la expeditie si sa adaug costul acesteia la suma de rambursat.

 

O firma foarte buna de curierat si mai ieftina este Nemo Expres.

 

Cat despre comisionul de 1%, acesta e incetatenit pe la toate firmele de curierat... daca plateai in monede de 1000, nu cred ca era oricum problema, pentru ca probabil banii incasati sunt trimisi prin transfer bancar firmei care a expediat marfa.

Link to comment
Share on other sites

 

Am adus saptamina trecuta de la Oradea , deci de la o distanta aproape dubla, un colet cu mult mai voluminos cu Cargusul , in valoare de 2 mil, tot asa , cu plata ramburs. A costat 350.000.

 

 

Nu mi-e ruşine nici cu cei de la CARGUS. Nu de mult am expediat prin ei un colet cu plata ramburs (conţinând un procesor de ghitară) pe care l-au livrat repede, dar după ce au încasat banii de la destinatar au uitat să-i mai returneze expeditorului, adică mie. A fost nevoie să le fac scandal şi reclamaţii ca să-mi primesc banii, aşa că vă daţi seama cu câtă seriozitate î-şi tratează clienţii ...

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Eu totusi am lucrat de vreo 3 ori cu Cargusu si nu am avut astfel de probleme. Si am transportat vreo 2 chitare si un procesor.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Ca sa nu mai deschid un nou topic :) vreau sa imi recomandati cateva firme de curier rapid si linkuri catre ele. Eventualele sugestii si observatii sunt binevenite. :) Multumesc!

 

 

PS: Coletul meu trebuie sa plece din Bucuresti spre Bacau. :) Este cam urgent.

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

hmmmm pai ia sa vedem ai asa: cargus, fan curirer, si mai scumpele dhl si ups. mi se pare k s(a bagat si fedex sa ia o bucata din cascaval. pt linkuri, u can google them

Link to comment
Share on other sites

Eu am primit cu Cargus 2 pedale din onesti (bacau) azi dimineatza cu plata la ramburs...nu a durat mult (vineri a fost trimis)...si a costat 31Ron...pe site folosind calculatorul lor de tarife mi-a zis 15Ron..dar mai zicea k e experimental...si nu am putut sa ii zic nimik curierului...

 

Junkyard pe cargus.ro vezi ca au acolo calculator de tarife...dai pe la expeditiile mele parca...catziva pasi usori...dar cum tocmai am zis...s-ar putea sa fie o mare pacaleala...sau sa mai fie alte taxe pe care chestia aia nu ti le baga...mie mi-a venit cu express.

Link to comment
Share on other sites

Guest cooasha

eu am trimis pana la Bucuresti un colet de vreo juma de kil, cu ramburs folosind Posta Romana...in vreo 5 zile am avut banii in mana....si m-a costat 5 lei!!!! da vedeti ca Posta romana isi dubleaza tarifele de azi (parca). totusi, 40 lei pentru 2 perechi de corzi...e exagerat de muuult!

Edited by cooasha
Link to comment
Share on other sites

Poate am sa incerc Nemo Expres. Daca ma convinge cineva. :) Au tarife rezonabile, dar pe mine ma intereseaza siguranta. :)

Link to comment
Share on other sites

Frate,folositi cu incredere posta romana!!!!!!E adevarat ca produsele vin in 3 -4 zile insa taxele sunt incomparabil mai mici si produsele vin in perfecta stare de functionare.Am primit prin posta un compresor behringer destul de mare si a ajuns intact si taxele foarte mici in comparatie cu cur cur cur curierii.

Link to comment
Share on other sites

Cargus -> OK (intr-o zi dupa masa am facut comanda la Proguitar si a doua zi pe la 11 a venit comanda pretul nu-l stiu ca au platit cei de la Proguitar)

Nemo Expres -> super naspa(mi-a venit un pachet din Cluj-Napoca-60km in doua zile, am platit aproape 58 Ron si mi-a venit deteriorat adica rupt si indoit - e vorba de un case de calculator, a mai durat inca o saptamana pana au rezolvat problema) Bleahhh !!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

cu nemo si eu am avut probleme cu un ramburs...mi-a venit dupa 10 zile ... dupa ce am dat multe telefoane

Link to comment
Share on other sites

Cargus e ok, am folosit de multe ori si tarifele sunt bunicele, de ex un colet de 50kg m-a costat 60ron de la satu mare in cluj si livreaza de pe o zii pe alta.

 

Posta romana este iarasi foarte ok pt colete mai putin fragile, am trimis si primit nenumarate pedale la costuri pana in 10ron pt cluj-bucuresti. Am trimis si un playstation prin ei si a ajuns fara nici o problema la destinatar.

 

Prioripostul e si el bun numai ca nu sunt consecventi, uneori mi-a venit un pachet de la buc in o zii alte ori in 2-3 iar ca pret e jumate din cat ar lua un curierat, am trimis prin ei chitari, amplifuri si nu a fost nici o problema.

 

Ieri am primit o chitara prin RoExpress din Satu mare si a fost doar 18ron transportul, a venit rapid de pe o zii pe alta si fara nici o problema.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.