www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Efect Sa-Mi Iau!


Recommended Posts

Salut am la dispozitie aproximativ 3 mil 500 , putin peste chiar si doresc sa aflu opinia voastra :

 

Acestea sunt cateva dintre optiuni:

 

http://mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=1&BrandCategsID=8&BrandProductID=395

 

http://www.esound.ro/Korg-AX5B-Modelling-Signal-Processors,p-313.html

 

 

http://www.esound.ro/DigiTech-RP-70,p-4127.html

 

 

 

Va rog chiar sa-mi recomandati si altceva tot in jurul valorii precizate mai sus.Multumesc!!

Link to comment
Share on other sites

Pai depinde la ce canti. Korg AX5B e procesor de BASS. Celelalte doua sunt de chitara.

Despre Digitech am auzit lucruri bune.

Ceva in genul AX3G am avut, o varianta mai veche, dar folosea aceeasi tehnologie. E cat de cat ok.

 

In banii astia poti sa gasesti ceva mai bun SH, la Mica Publicitate.

 

Spune-ne si tu ce chitara ai, ce amp, ce iti doresti sa obtii de la procesor, ce fel muzica vrei sa canti... :)

Link to comment
Share on other sites

Pai deocamdata cant pe o chitara foarte varza, e un harley benton HBMS15BK, e veche rau, urmaresc sa-mi iau si alta chitara dar mai pe viitor, deocamdata am nevoie de amp.Cant pe un cabinet marshall(200w) cu head marshall, acum fac cu formatia repetitii intr-un studio si nu m-am uitat foarte atent la cabinete si headuri, doar am cantat cu footswitchul de la ele.Stilul care-l abordam e alternative metal,heavy metal in general metale grele.De la procesor as dori sa obtin un clean bun si evident un distors bun care sa se auda clar atat pe strumming cat si pe solo, fara vajaieli sau alte lucruri.

 

 

EDIT:Nu tin neaparat sa fie nou!

Edited by George Condruz
Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca ai vrea sa-l folosesti mai mult acasa?

Ca rezultate mai bune decat obtii din Marshall-ul ala, slabe sanse sa ai cu procesoare de-astea ieftioare.

La Korg nu mi-au placut distorsiunile.

De la Zoom m-am jucat doar cu 505II, dar sunt sigur ca noua generatie sunt mult mai bine facute. Am auzit pareri foarte bune despre Zoom G2. Ai sanse sa gasesti asa ceva SH.

 

Am ramas insa surprins de distorsiunile de la Behringer. Eu am V-amp2, este desktop, nu prea util pe scena sau la repetitii, dar daca vrei strict distorsiune, ai putea sa-l incerci. Vine si cu footswitch si poti face schimbarea intre efecte, insa ai o secunda in care auzi schimbarea intre efecte, lucru ce este cam nasol live.

 

Cu astea este cam loterie. Ai sanse sa-ti placa, sau sa nu-ti placa. Ca mie mi-a placut Behringer, tine de gusturile pe care le am eu, care pot fi diferite de ale tale. Cel mai bine iei unul SH si vezi daca iti place. Daca nu, il vinzi si incerci altul.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca ai vrea sa-l folosesti mai mult acasa?

Ca rezultate mai bune decat obtii din Marshall-ul ala, slabe sanse sa ai cu procesoare de-astea ieftioare.

La Korg nu mi-au placut distorsiunile.

De la Zoom m-am jucat doar cu 505II, dar sunt sigur ca noua generatie sunt mult mai bine facute. Am auzit pareri foarte bune despre Zoom G2. Ai sanse sa gasesti asa ceva SH.

 

Am ramas insa surprins de distorsiunile de la Behringer. Eu am V-amp2, este desktop, nu prea util pe scena sau la repetitii, dar daca vrei strict distorsiune, ai putea sa-l incerci. Vine si cu footswitch si poti face schimbarea intre efecte, insa ai o secunda in care auzi schimbarea intre efecte, lucru ce este cam nasol live.

 

Cu astea este cam loterie. Ai sanse sa-ti placa, sau sa nu-ti placa. Ca mie mi-a placut Behringer, tine de gusturile pe care le am eu, care pot fi diferite de ale tale. Cel mai bine iei unul SH si vezi daca iti place. Daca nu, il vinzi si incerci altul.

 

 

Tari astea...

Numai ca Behringerul nu canta asa de clar ca Zoom sau Korg, astea din urma fac mai multe note pe secunda cu o distorsiune clara si compacta.

Plus ca au mai multe piese in memorie (si evident solouri) si in preseturi de fabrica... ca sa nu mai vorbim de "guitar gods" (Carlos, Satch, SRV si altii).

Am auzit ca astea mai noi pun ca optiuni suplimentare (pentru 10-20 roni in plus) si doua manutze (o pereche) legate la o bucata de creier.

Link to comment
Share on other sites

Nu detin, dar cred c-ar fi de mentionat si(am incercat unul):

http://mcmusic.ro/pr...ndProductID=992

 

Da si costa 350 RON

 

ZOOM G1 XN

 

G2 este ca si setare mai complex dar are aceiasi procesor .

 

Cred ca este cel mai profi procesor in categoria sa ,,,atat calitate cat si pret .

 

Cu AD si DA 96KHz /24 bit +oversampling intra in categoria de HD

 

Procesorul lucreaza pe 96KHZ / 32 bit

 

Asa ca are o dinamica si o claritate foarte buna ...mai ales pe inalte exagerate la care alte procesoare se cam ineaca /gajaie ..

adica distorsiuni de intermodulatie (IMD )

Procesorul este destul de rapid ca sa duca toate efectele alese de tine fara probleme.

 

etc...

Link to comment
Share on other sites

Tari astea...

Numai ca Behringerul nu canta asa de clar ca Zoom sau Korg, astea din urma fac mai multe note pe secunda cu o distorsiune clara si compacta.

Plus ca au mai multe piese in memorie (si evident solouri) si in preseturi de fabrica... ca sa nu mai vorbim de "guitar gods" (Carlos, Satch, SRV si altii).

Am auzit ca astea mai noi pun ca optiuni suplimentare (pentru 10-20 roni in plus) si doua manutze (o pereche) legate la o bucata de creier.

 

And your point....? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.