www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Urme In Tastiera De La Bass Provocate De Corzi !


tavisays
 Share

Recommended Posts

La aceste urme m-am referit eu si sunt sigur ca sunt de la corzi, si seamana :) Ma rog, nu conteaza prea mult, pentru ca nu sunt decat niste urme. Vroiam sa stiu cauza si cum pot remedia. Sper sa fie ok tastele.

Urmele acelea par a fi de la rindea ..asa arata .De la corzi nu vad cum ...au aceiasi distanta intre " dungi/urme lasate " ar trebui ca sub fiecare coarda sa fie la alta distanta urmele lasate si in alta pozitie .Nu vad cum sa freci coarda ca si la bending pe o portiune asa mare .

Rindeaua mecanica lasa asemenea urme ..dar cine stie ..dupa o poza poate nu se vede bine.

Unde pare a fi tocit de la coarda se vede o vaga urma de slefuire ...neinteresant ..pana nu ai gauri tocite in tastiera sub coarda nici nu are valoare instrumentul ..hehe

 

La aceste urme m-am referit eu si sunt sigur ca sunt de la corzi, si seamana :) Ma rog, nu conteaza prea mult, pentru ca nu sunt decat niste urme. Vroiam sa stiu cauza si cum pot remedia. Sper sa fie ok tastele.

Urmele acelea par a fi de la rindea ..asa arata .De la corzi nu vad cum ...au aceiasi distanta intre " dungi/urme lasate " ar trebui ca sub fiecare coarda sa fie la alta distanta urmele lasate si in alta pozitie .Nu vad cum sa freci coarda ca si la bending pe o portiune asa mare .

Rindeaua mecanica lasa asemenea urme ..dar cine stie ..dupa o poza poate nu se vede bine.

Unde pare a fi tocit de la coarda se vede o vaga urma de slefuire ...neinteresant ..pana nu ai gauri tocite in tastiera sub coarda nici nu are valoare instrumentul ..hehe

 

Nu glumeste, asta e, bass-ul e inutilizabil. Diagnosticul asta poate dat doar de anumiti oameni pe forum, nici sa nu te gandesti sa incerci tu sa vezi daca te incurca cu ceva sau nu, nu conteaza de ce ai tu nevoie, conteaza ceea ce iti spun altii sa faci.

Singura sansa e sa schimbi freturile, sa cumperi un nou fingerboard, sa schimbi dozele si partea electrica si sa revopsesti bass-ul.

Da ...si se mai poate schimba si lemnul ..eu as pune lemn de pluta si daca ar monta niste roti ar merge chitara ca pe roate .

Link to comment
Share on other sites

:biglaff:, si mie imi par tocite tastele, dar cred ca cea mai importanta chestie in mom asta e sa mergi la cineva care se pricepe sa faca setup-uri, sau sa inveti sa le faci singur; iti recomand sa te documentezi inainte sa faci asta ! multa bafta ! Edited by tudorrogoz
Link to comment
Share on other sites

Da , corect .M-am uitat acum pe toate pozele .Pe poza din mijloc luata din fata se vade clar ca sunt de la corzi acele dungi.Pe cealalta poza pe care am downloadt-o pareau ca se continua pe toata latimea tatsierei ..parea sa fie urma de la vre-o freza CNC .

 

Acu m-am uitat la o chitara din '73 cu tastiera din lemn de trandafir ..nelacuit...nici urma de tocire ! Chitara a fost de doua ori retastata si lemnul nu are urme de slefuire de la corzi .

 

Unele chitare au tastiera din lemn lacuit unele chiar lemn vopsit , la acestea se vede daca se toceste lacul de la frecare .

 

L acele cu tastiera din artar sau paltin doar lacuite dupa tocirea lacului se murdareste lemnul si arata nasol .

 

la chitara bas de obicei tin tastele o viata ,Inca nu am vazut sa retasteze cineva un bas .Dar se poate si asta daca tastele sunt din material "moale ".

Cred ca chitara ta eset OK ., colegii glumesc .

Link to comment
Share on other sites

Multe glume pe aici:) Am observat si eu niste mici denivelari pe taste, dar o sa cant si asa. Nu stiu de unde pot cumpara taste online, ca la magazin nu ma pot deplasa pt. ca nu am magazin in oras x_x Si presupun ca nu sunt asa greu de inlocuit. Poate ca as putea face si eu treaba asta. Le trag cu un cleste pe cele vechi si le pun pe cele noi. Dar consider ca inca pot canta pe el si nu e o urgenta cred eu, doar ca am un mic buzz sau poate e normal sa il am. Tipul care mi-a dat bassul a zis ca e setat si nu trebuie sa mai umblu la el. Probabil cel care mi-a vandut bassul a cantat mai cu forta pe el.

Edited by tavisays
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.