www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Dilemã: Nut De Tusq Sau De Os Pentru Les Paul?


Radu Burcea
 Share

Recommended Posts

Vã salut!

 

De ceva vreme am o dilemã.Exact,este vorba de cea din titlu :P .

Dacã in cazul upgrade-ului pe care il voi face la wiring stiu deja ce voi alege,in cazul nutului nu stiu sigur.

Astfel,citind diverse forumuri,printre care si mlp,am inteles ca TUSQ-u' ãsta e pita lu' dumniezo,si culmea e si mai ieftin decat un nut de os.

In situatia asta sunt curios: voi ce experiente ati avut cu el?Merita?

 

In cazul osului stiu cam despre ce e vorba,am deja pe una dintre chitare,deci m-ar interesa mai mult ce si cum legat de ãstalalt.

 

Va multumesc mult si astept raspunsurile voastre!

 

:respect:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Băi, ce-ţi mai răsfeţi tu chitara... Văd c-ai păstrat cheiţele. Io p-ale mele musai să le schimb.

 

Zi, mai bine, cât te-o costat mişcarea cu tusq-u' şi ce efect placebo o avut....ăăă... ce modificări de sound benefice ai căpătat de la el ?

 

:)

 

 

.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Salut,Calin!

 

Ca posesor de Vintage v100,cred ca stii ca nutul din fabrica este foarte foarte prost.Am pus asta si ca prima concluzie as zice ca suna ceva mai tare la rece.Mentine acordajul mai bine atat din cauza materialului.dar si a faptului ca acele canale nu sunt atat de adanci,astfel,coarda nu se agata in nut.

 

Ce problema ai cu cheitele?Mie mi se pare ca isi fac treaba onorabil.Urmatorul upgrade va fi sa ii schimb partea electronica cu niste CTS-uri si un switch de la Switchcraft.Bani sa fie :yay: .

 

Truss rod coverul l-am schimbat atat din cauza faptului ca cel vechi mi se parea uratel,dar si din cauza ca (!!) nu acoperea chiar toata gaura de la truss rod :))).

Link to comment
Share on other sites

Da ! Şi la SG s-a uzat relativ repede nutul, deci îmi închipui ca şi la V100 e tot material de calitate mai slabă, însă deocamdată n-am ajuns în situaţia de a-l înlocui.

 

În schimb 3-4 cheiţe au joc şi "zbârnâie", plus că pierd acordajul destul de repede la câteva dintre ele. Sunt pe cale să le înlocuiesc cu un set Grover.

 

Să vedem, poate că odată cu înlocuirea cheiţelor schimb şi nutul, dacă tot fac operaţiunea, însă o să pun tot plastic ( alt tip de plastic decât cel stock, desigur ).

 

Alte probleme la "inspecţia tehnică" n-am avut...

 

Baftă cu upgrade-ul şi să fie cu folos ! Ciao !

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.