www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Marshall Class 5-Clona


florinmarinoiu

Recommended Posts

Astazi m-am apucat de lucru.

Dupa schema de aici:http://forum.metroamp.com/download/file.php?id=11549 .

Am inceput cu partea mai grea si anume sasiul.

Am sa pun poze cu evolutia lucrarii.

S-au taiat niste table:

post-12729-0-33562000-1326227153_thumb.jpg

Apoi a inceput prelucrarea:

post-12729-0-16709300-1326227207_thumb.jpg

post-12729-0-41691000-1326227238_thumb.jpg

Dupa care echiparea:

post-12729-0-54694200-1326227285_thumb.jpg

post-12729-0-53390600-1326227352_thumb.jpg

post-12729-0-85822600-1326227369_thumb.jpg

post-12729-0-13431400-1326227389_thumb.jpg

Cam atat am facut azi in cateva ore de munca.

Va voi tine la curent cu evolutia lucrarii.As vrea sa il termin cat mai repede dar am o singura problema:lipsa timpului-parca s-a comprimat.

 

Numai bine,

Florin.

Edited by florinmarinoiu
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Am si eu o curiozitate, de ce tocmai Class 5, nu spun ca e rau, dar nu mi se pare un amplificator atat de scump incat sa merite clonat, mai bine il cumperi SH si iesi doar putin mai scump. Daca era vorba de un 1974X intelegeam, dar la asta nu stiu cat se merita munca.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am si eu o curiozitate, de ce tocmai Class 5, nu spun ca e rau, dar nu mi se pare un amplificator atat de scump incat sa merite clonat, mai bine il cumperi SH si iesi doar putin mai scump. Daca era vorba de un 1974X intelegeam, dar la asta nu stiu cat se merita munca.

 

Schema de la Marshall Class 5 mi s-a parut destul de accesibila si in plus am toate componentele.Am sa continui proiectul si daca nu o sa-mi placa cum suna am sa fac alta electronica in acest sasiu,de la alt amplificator care foloseste aceleasi tuburi.

 

macar ii pui difuzor de 12" ?

 

Da.Va fi un Celestion Rocket 50 de 12".

Link to comment
Share on other sites

spor la treaba

 

un amp nu se cloneaza ca este scump sau ieftin,celebru sau mai putin celebru

unii chitaristi ,care se mai si pricep la electronica,construiesc si de placere sau pasiune

oricum o clona este destul de greu de construit,prima conditie este sa ai TOATE componentele la fel ca in original,inclusiv traf de iesire

daca folosim schema unui amp NU inseamna ca am facut o clona

 

preul este aproape ca la jcm800,au schimbat pozitia repetorului catodic si unele valori de componente

 

ai mare grija cum faci legaturile cu V2A ,OBLIGATORIU cu cablu ecranat si cit mai scurt

 

daca mai poti ,pune un pot de master volume in grila pentodei finale,e greu sa obtii gain mare la volum mic,nu ai decit un pot de volum

MARSHALL CLAS 5W.pdf

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Eu nu incerc ce zice Viorel ci fac ce zice Viorel.Acest om a reusit sa bage in mine acest "microb" si anume:constructia amplificatoarelor cu lampi.Este amplificatorul cu numarul 5 pe care il construiesc sub indrumarea lui.Toate au functionat din prima,fara nicio problema.

Pentru mine nu conteaza ca schema este a unui amplificator scump sau ieftin.O fac din pasiune.Nu am vandut nimic din ce am facut.Si nici nu am sa vand.Un amplificator facut dupa schema Fender Champ 5C1 l-am facut cadou unui vechi prieten.A fost foarte incantat de cadou.De atunci canta numai pe el acasa(nu este singurul amp pe care il are;are o gramada de scule,dar acest amp iinplace in mod deosebit).

Am sa vin cu noutati.

 

Nimai bine,

Florin.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Felicitari pentru pasiunea care o ai . Cu siguranta e si satisfactia pe masura cand bagi chitara intr-un amp facut de mana ta . :respect:

 

Asa este.Satisfactia este pe masura.Adrenalina la maxim.

 

 

Am termitat constructia amplificatorului.Suna bine.Se pot obtine multe combinatii de sunet din pozitia butoanelor corectorului de ton.

Nu m-am jucat mult timp cu el deoarace mai am de pus la punct 2 lucruri:tensiunea filamentelor care este mai mare si potentiometrul de inalte trebuie schimbat(are niste intreruperi).In rest totul este OK.

Am sa vin cu noutati.

 

Numai bine,

Florin.

Edited by florinmarinoiu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Intre timp am rezolvat cele doua probleme:tensiunea filamentelor am adus-o pe la 6,35-6,4V,iar potentiometrul de inalte l-am inlocuit.Amplificatorul functioneaza perfect.

Sample-uri nu cam am cu ce sa trag si nici nu prea ma pricep.Tot ce am incercat pana acum a fost un esec total adica sunetul obtinut nu seamana cu cel real :nay: .

Multumesc tuturor pentru Like-urile acordate.

 

Numai bine,

Florin.

Edited by florinmarinoiu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.