www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alternate Picking


David777

Recommended Posts

Buna ziua!

Dupa aproximativ 35 de secunde de alternate picking pana aluneca si ajunge intr-o pozitie foarte urata si nu mai pot pana, atunci din reflex o asez din nou insa imi incurca treaba, adica imi ia cam juma de secunda, probabil nu tin pana cum trebuie. Am problema asta atunci cand cant paganini - caprice no.5. Astept sfaturi...

Link to comment
Share on other sites

Guest ArianeQube

Sincer am doua sfaturi, nu stiu cat de utile:

 

1) incearca sa inclini pana catre coltul de jos al chitarei , adica asa \ , dar nu foarte mult.

 

2) foloseste o pana Dunlop Big Stubby de 2/3 mm sau FireStone (sunt identice). Sunt singurele pene pe care le folosesc, de ceva vreme, si chiar nu aluneca.

Link to comment
Share on other sites

Sincer am doua sfaturi, nu stiu cat de utile:

 

1) incearca sa inclini pana catre coltul de jos al chitarei , adica asa \ , dar nu foarte mult.

 

Unii recomandă chiar pe dos! Ţin minte că am văzut o lecţie cu Danny Gill de la Lick Library (chiar în DVD-ul de Alternate Picking, dacă nu mă înşel) şi sugera a se ţine pana /, adică cu colţul de "sus" spre cornul (decupajul) chitarei. Deci nu ştiu dacă e relevant ce zici tu. Şi Andy James parcă zicea tot înclinat, la un unghi mic, dar tot /. În acelaşi timp, cunosc destui cărora profesorii le-au spus să ţină \, cum zici tu. Deci...depinde cum se obişnuieşte omul, nu cred că e o reţetă.

 

2) foloseste o pana Dunlop Big Stubby de 2/3 mm sau FireStone (sunt identice). Sunt singurele pene pe care le folosesc, de ceva vreme, si chiar nu aluneca.

 

Şi asta cred că e subiectiv... Am folosit şi eu pană de 2-3 mm şi a fost ok, dar numai după ce am lipit nişte leucoplast pe ea, că aluneca. Acum am revenit la Dunlop Tortex de 1.2 mm parcă. Acuma iar zic, depinde cum s-a obişnuit omul.

 

Problema la el s-ar putea să fie ori că ţine pana greşit (şi aici ar trebui să ne povestească mai detaliat sau să pună o poză sau clip), ori că ţine prea strîns sau prea slab şi, împreună cu transpiraţia de pe degete duce la alunecare.

 

Eu cred că ceva de genul ăsta http://www.cameronmizell.com/wp-content/uploads/2010/07/proper-picking-technique2.jpg ar fi numai bine. Dar contează foarte mult să nu fii tensionat (din încheietură sau degete).

 

Capriciul 5 de care zici nu e o piesă tocmai uşoară şi poate îţi depăşeşte îndemînarea actuală şi de-aia cînţi încordat, că te simţi suprasolicitat. La alte piese mai simple ai astfel de problemă? Dacă încerci tot Capriciul 5, dar un pic mai lent, mai păţeşti aşa?

Link to comment
Share on other sites

La piese mai simple nu patesc asa, doar la alternate picking continu. Din acea poza am vazut ca nu asezam pana chiar asa cum trebuie dar... si Paul Gilbert a tinut-o prost 8 ani sau ceva de genu :confused: Acum trebuie doar sa exersez mult pana ma obisnuiesc si pe urma... la treaba in continuare. Va multumesc mult pentru raspunsuri! Ahhh.... era sa uit, eu cant cu pana de 1.0 mm cu astea m-am obisnuit, mi se par cele mai potrivite pt mine.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu o sa-ti dai sfaturi despre cum sa tii tu pana, o sa-ti dau alte sfaturi, care te ajuta poate, esti incordat cand canti? iti tii respiratia la pasaje grele si incepi sa apesi foarte tare pe corzi? Renunta intai la obiceiurile astea ,pe care majoritatea le avem . Cand canti la chitara, trebuie sa fii foarte foarte relaxat, (exista si exceptii , ia incearca niste trioleti , giu giu sa vezi cat de incordata iti sta mana ).

 

Recomand ca toata lumea sa se uite la video-ul asta, dureaza mult insa iti vei corecta din greseli. Dai la minutu 6 si vezi:

Eu mi-am scallopat grifful, ceea ce inseamna ca daca apas tare, suna fals ! Ca pana folosesc Dunlop Jazz III / am incercat mai mult,imiplace asta ca are varfu ascutit, nu imi aluneca din mana, de fiecare daca cand imi transpira mana ma spal cu sapun, astfel prelungesc si durata de viata a corzilor, si nu imi aluneca corzile/pana. Bafta

Edited by Deenman
Link to comment
Share on other sites

 

Eu am incercat cam ce zice tipul asta aici. Sa tin degetele lipite si sa-mi schimb punctul de sprijin. Inainte foloseam degetul mic pe undeva pe pickguard, acum m-am obisnuit sa tin podul palmei pe bridge. Chiar am observat ca am devenit mai precis dupa schimbarile astea.

Bine, asta a functionat la mine, la tine e posibil sa nu functioneze. Incearca in mai multe moduri. Incearca si mai multe pene.

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua!

Dupa aproximativ 35 de secunde de alternate picking pana aluneca si ajunge intr-o pozitie foarte urata si nu mai pot pana, atunci din reflex o asez din nou insa imi incurca treaba, adica imi ia cam juma de secunda, probabil nu tin pana cum trebuie. Am problema asta atunci cand cant paganini - caprice no.5. Astept sfaturi...

 

Un sfat ar fi :

 

Foloseste un arcus si ai rezolvat problema .

 

Cumpara pana autocolanta .

 

Sau mai exersezi sa reduci acea juma' de secunda la 0,01s .

 

Tine pana mai lejer ,nu te crispa!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.