www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Simplu Bun Si Ieftin!


Guest Hritcan
 Share

Recommended Posts

Guest Hritcan

Caut un dispozitiv cu care pot inregistra chitara electrica (cu sau fara amplificator)...ceva in care sa bag chitara/ampu' si sa conectez direct la PC pentru a putea inregistra.

Am vizitat si alte topicuri dar nu m-au ajutat. Vreau o modalitate cat mai simpla.

Multumesc!:)

 

Scuze ca am postat de doua ori acelasi topic. Rog un moderator sa-l stearga pe asta.

Link to comment
Share on other sites

Pãi cel mai simplu e sã te duci la un studio.

Toate celelalte variante implicã învãțarea unui minim de tehnicã de înregistrare, mixare și mastering.

 

Dacã ai deja amplificator îți trebuie un microfon, eventual și un preamplificator. Dacã nu sau nu mereu, un procesor, eventual unul cu interfațã audio inclusã. Sau doar o interfațã cu intrare de instrument sau preamp pt. instrument și folosești PC-ul și ca multiefect/procesor.

Link to comment
Share on other sites

Caut un dispozitiv cu care pot inregistra chitara electrica (cu sau fara amplificator)...ceva in care sa bag chitara/ampu' si sa conectez direct la PC pentru a putea inregistra.

Am vizitat si alte topicuri dar nu m-au ajutat. Vreau o modalitate cat mai simpla.

Multumesc!:)

 

Scuze ca am postat de doua ori acelasi topic. Rog un moderator sa-l stearga pe asta.

 

Un cablu jack 6mm mono cu un jack de 3mm la celalalt capat ce intra in placa de sunet.cu doar atat poti deja sa inregistrezi.

 

 

Ceva mai complex ar fi :

O placa de sunet E-MU 0404 ( PCI )( aprox 100EU) ,acesta in afara de distors bun are de toate de ce ai putea avea nevoie.Distorsul nu-mi place restu sunt super.

La placa primesti cu licenta Cubase LE su Sonar LE , si mai ceva softuri.

Un distors nu-i mare problema sunt scheme pe net cu sutele ,,,doi tranzistori , doua diode , cateva rezistoare si cateva condensatoare ,Sau cumperi unul second hand la 100 Ron ,,,150 ROn cred ca gasesti nou noute VOX amplug cu diferite tipuri de distors .

 

Ceva standalone de calitate este mai scump 1000-1200 Ron de ex Zoom-H4 ,,,are efectele ZoomG2 din care cate doua poti folosi simultan...are "multimix 4 track recorder" ptr lucru pe teren...este si "interfata audio USB " sau daca nu vrei USB poate fi si doar analogica..Suporta memorie SDHC de la mp3 ......>la wave 96KHz/24bit poate inregistra la toate calitatile.

De la sute de ore mp3 la cateva ore la calitate de studio 95KHz/24bit..........etc poti sa gasesti pe net descrierea pe site ZOOM .

 

 

Piesa inregistrata cu Zoom-H4 , BT-ul a fost inregistrat cu JammanStereo dar puteam sa trag si cu Zoom-H4. Dar cu Jamman am cantat overdubing ptr exersarea inregistrarii fara postprosesare ,Cu Zoom in "4 track mixer" intern mai puteam sa reglez volume dupa inregistrare .In cazul looperului jamman interesant este sa pot face o piesa de la A la Z pe scena live ,,deci trebuie sa stiu cat volum sa am la fiecare nivel de inregistrare ,,,tobe, bass,chit ritm, ca sa fie ok si dupa ce cant solo peste...

 

In orice caz nu prea merita investit in "placi de sunet " atat Zoom -H4 cat si JammanStereo inregistreaza mult mai curat decat E-Mu 0404 care este o placa buna !foarte complexa cu Path Mixerul si efectele sale hardware !!

 

Din experienta pot spune ca o placa de sunet tine cat tine cate o "generatie" de PC.

Cum arunci PC-ul deja trebuie alta placa de sunet ,,...bani aruncati pe fereastra!!

 

Cu o instaletie standalone ce nu este neaparat legata de PC iesi mult mai bine financiar chiar daca l ainceput pare o cheltuiale mai mare .PC-ul este bun si necesar dar partea de audio inregistrare este bine sa o ai separata .

Odata ce ai un semnal curat inregistrat poti ds lucrezi in DAW .

 

 

Toate inregistrate cu Zoom-H4 si cu Jamman am construit BT-urilel .Fara a mai mixa nimic cu volumele reglate dupa simt.

Nici cu E-MU 0404 nu am resusit sa fac inregistrare atat de curata la care sa nu trebuiesca sa mai intervin cu procesari postrecording .

Sa nu uit si cu Zoom-H4 primestri Cubase LE .

Zoom-H4 are incorporate doua microfoane electret foarte bune si se poate folosi si cu doua microfoane condenser externe ptr care are phantom-power ( doua microfoane condenser ce le cumperi separat daca nu te satisfac cele doua incorporate)

Mai sunt si alte placi mult mai performante decat E-MU0404 care-i cea mai ieftina /mica versiune dar cred ca nu merita ,calitativ nu prea au mai mult...eventual ca la cele cu o clasa mai sus poti inregistra si la 192KHz/24bit ce la al meu nu are "enable" dor reda 192KHz.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Hritcan

Va multumesc mult pentru sfaturi!

 

Ceva asemanator cu zoom h4 sau JammanStereo cautam .

Momentan singurul lucru care ma intereseaza e sa se auda chitara cat se poate de clar.

Am incercat sa inregistrez cu microfon in fata amplificatorului dar sunetul lasa de dorit.

 

Nu imi permit ambele produse, de aceea as vrea sa stiu care din cele doua (Zoom H4/JammanStereo) este mai bun. :)

Link to comment
Share on other sites

Am incercat sa inregistrez cu microfon in fata amplificatorului dar sunetul lasa de dorit.

Be more specific, ce lasã de dorit? Ce microfon? Ce amplificator? Știi sã plasezi microfonul pentru diverse rezultate? Dar amplificatorul? Ai reglat corect nivelele?

În plus ce auzi pe CD nu e același lucru cu ce înregistrezi "uscat" din microfon.

Link to comment
Share on other sites

Guest Hritcan

Am folosit un microfon dinamic Yamaha si un amplificator Roland cube 15 XL.

 

Microfonul l-am conectat cu ajutorul unui adaptor jack la calculator.

Am inregistrat cu Audicy dar nu se aude cum mi-as dori.

 

Poate gresesc eu ceva.

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc mult pentru sfaturi!

 

Ceva asemanator cu zoom h4 sau JammanStereo cautam .

Momentan singurul lucru care ma intereseaza e sa se auda chitara cat se poate de clar.

Am incercat sa inregistrez cu microfon in fata amplificatorului dar sunetul lasa de dorit.

 

Nu imi permit ambele produse, de aceea as vrea sa stiu care din cele doua (Zoom H4/JammanStereo) este mai bun. :)

 

Ca sa inregistrezi si sa inveti este destul un PC cu o placa ce are "limitator " nu pacane brusc si puternic in caz de "overdrive".

Nu sunt bune placile 5+1 ..7+1 ...care sunt specializate pe orice altceva dar nu pe calitatea inregistrarilor !!!

 

O placa E-Mu sau alta firma cu specificatii in aceiasi categorie ..ce are patch-mix DSP .la 100 Eu ar fi cea mai ieftina rezolvare ptr perioada de invatare plus utilizabil si ptr lucrari cu pretentii.In plus primesti Cubase LE si Sonar LE ..doua DAW-uri foarte bune si complexe pe care sa faci experimantari si sa inveti ....De la aceasta categorie de placi incepe calitatea mai buna ce asigura un IMD( intremodulation distortion) mic ca sa sune clar .Altfel chinuiala si ....timp pierdut cand vrei sa faci un "demo song".

 

Zoom-H4 are 4chanel multimix ...ptr demo-songs sau ptr inregistrat ideile de ex la munte ....pe teren oriunde ...inregistreaza acustica sau Line In , sau Instrument In....Sau alte metode de inregistrare.

foarte bun de ex de dus un BT la un instrumentist acasa sau la sala de repetitie ,,,ai BT-ul in Zoom pe un canal ,,si mai ai 3 canale libere sa tragi pe ele ,Si poti avea BT-ul de nennnumarate ori langa care poti inregistra multe versiuni ale unui instrument (ist) ..deci un mini studio portabil .

 

( de ex ai nevoie de solo flaut la o pieasa ..flautistul nu sta dupa tine nu este in trupa cu tine ...mergi la el cu Zoom-H4 ..oriunde pui castile prin care aude BT-ul si il pui sa cante in fata microfoanelor ,,,cum am scris poate vcante 3 versiuni pe un singur BT ...dar BT-ul il poti avea de 10 ori asa ca poti trage 30 versiuni din acre acasa in DAW in mixer alegi combini ce suna mai bine ....etc ...)

Este relativ scump daca nu-l folosesti doar din cand in cand ....dar cum am scris are si efecte ZoomG2 ...

 

Jamman Stereo ...sau mai bine Jamman Delay ( acelasi lucru cu facilitati si de ecou ,,,)este ptr scena .Poti inregistra una dupa alta pe aceiasi BT instrumentele ... doar ca nu mai poti prelucra dupa inregistrare fiecare instrument separat .

 

 

Bine...se poate si prelucrare dupa cu /prin PC in Cubase su alt DAW . Cand ai neaparat nevoie de claritatea amintita cu rabdare mai multa poti sa utilizezi si intregistrarile de pe multiple faze cu anularea BT-ului ..ceva in stil ca si la Karaoke....etc este mai complicata explicatia..

 

Cum spune si @FiveseveN ......nu poate fi atat de rea inregistrarea ,,,doar ca mai trebuie prelucrata dupa .

 

Faci experiente ...micrfonul aproape de difuzor,,,de instrument ca sa nu captezi unde reflectate puternice ce decoloreaza sunetul ...si cam atat.

 

Restul este procesarea postrecording ca sa "faci" un sunet asemanator cu cel din natura !!!

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Am folosit un microfon dinamic Yamaha si un amplificator Roland cube 15 XL.

 

Microfonul l-am conectat cu ajutorul unui adaptor jack la calculator.

Am inregistrat cu Audicy dar nu se aude cum mi-as dori.

 

Poate gresesc eu ceva.

 

Dupa inregistrare se prelucreaza sunetul ( nebanuit de mult !!!_).

Ce auzi tu pe inregistrari este deja arta +tehnica avansata in domeniul prelucrarii audio ...

 

 

Inregistrezi .....apoi EQ ,compresor , sau compresor multiband , reverb sau simulator sunet spatial 3D ,rezonatoare ...chorus,,,etc etc ,,pana faci din el un sunet ce este OK.

Apoi acest sunet trebuie sa-l incadrezi in piesa care duce la alte EQ ..volume ..compresii ,,,panoramarii ....nu-i atat de simplu .

 

Nu poti stii de multe orii la piese cate instrumente auzi mixate una peste alta ,,,,de ex la demoul experimental "making stereo song"... nu am mai scris dar la un moment dat am mai tras doua chitara "chrunch" sub cele doua canale clean ca sa fac mai plin soundul .Asa fac si cei in studiouri de nu mai stii ce si cum .Din cauza soloului ce se aude peste nu mai deosebesti ce suna in spate ,,,doar in pauzele de solo auzi cam ce ar fi pe acolo ...si acest lucru din cauza ca eu nu am mixat nu am postprocesat deci este "natur "dar cu nivelurile alese dupa "simtz" si experienta .( vam de un an exersez si experimente ca sa nimeresc dupa auz /simt nivelurile corespunzatoare )

Link to comment
Share on other sites

Guest Hritcan

Sunt noob in legatura cu tot ce tine de inregistrat. Tot ce am facut pana acum a fost sa bag un cablu in amp si sa cant. :)))

Pentru faptul ca am reusit sa fac chestia asta cu microfonul merit o medalie. :))

 

Multumesc pentru sfaturi inca odata. Mi-au fost utile.:respect:

Voi incerca si alte tehnici.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Scriu si eu aici pentru a nu deschide un nou topic. Am un laptop bunisor, daca ar fi sa imi cumpar un microfon (sa spunem un Samson Q6 CL) si il bag in Mic In la laptop fara alte nazdravanii intre microfon si laptop, as obtine ceva rezultate sau pot la fel de bine sa folosesc microfonu laptopului daca nu am un mixer sau un preamp pe langa Samson Q6? Ideea e sa captez sunet de la amp si sa fie cat mai decent.

Edited by alienkaze
Link to comment
Share on other sites

Intrarea roz de microfon e pentru electret-uri, nu pentru dinamice. Mai multe informații aici: http://www.directpro...-sound-card.cfm

Preamplificatoarele pt. microfon separate sunt de obicei scumpe dar se pot face și ieftine. Poate te pot ajuta dacă ești din Iași.

On the other hand, poți obține rezultate excelente cu un electret, în condițiile oportune.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.