www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sasiuri De Comanda


Dooku
 Share

Recommended Posts

Salut,

ma intereseaza sa fac un sasiu pe anumite dimensiuni care sa incapa intr-un combo Kustom pe care vreau sa-l modific. Adica am hotarat sa pastrez doar difuzorul si cutia si sa inlocuiesc ampul cu unul de aprox. 15W, pe lampi. Va fi probabil o schema de Laney VC30, cu numai 2 x EL84 in final, in loc de 4 x EL84. De aceea m-am gandit sa postez aici. Asadar, daca stie cineva un user sau un atelier care poate sa faca asa ceva, i-as ramane foarte recunoscator.

Multumesc oricum.

Edited by Dooku
Link to comment
Share on other sites

Clar nasol! Nu cred ca se poate refolosi vechiul sasiu din cauza dimensiunilor si amplasamentului: e pus vertical, iar latura de jos (dedesubt...) nu are suficient spatiu ca sa incapa un traf de alimentare sau iesire sau amandoua. Altfel, cutia este suficient de incapatoare, dar pentru un sasiu amplasat orizontal (clasic), care ar trebui sa aiba dimensiunile 415 x 185 x 50mm. O sa vad ce si cum, dupa sarbatori. Multumesc inca o data pentru info si va urez tuturor bafta maxima si sarbatori fericite!

Link to comment
Share on other sites

Clar nasol! Nu cred ca se poate refolosi vechiul sasiu din cauza dimensiunilor si amplasamentului: e pus vertical, iar latura de jos (dedesubt...) nu are suficient spatiu ca sa incapa un traf de alimentare sau iesire sau amandoua. Altfel, cutia este suficient de incapatoare, dar pentru un sasiu amplasat orizontal (clasic), care ar trebui sa aiba dimensiunile 415 x 185 x 50mm. O sa vad ce si cum, dupa sarbatori. Multumesc inca o data pentru info si va urez tuturor bafta maxima si sarbatori fericite!

 

In general, intr-un combo pe lampa sasiul vertical e folosit cam asa: trafurile sunt pe suprafata mare, normal, ca si pe un sasiu orizontal, iar lampile sunt pe latura de jos, cum spui tu, ea contine doar lampile, cablul de alimentare si cel de iesire pe speaker.

Deci ar trebui sa mearga, atat timp cat trafurile le pui in asa fel incat sa nu fie incomodate de difuzor.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.